Kommunranking 2026 — bästa kommunerna i Sverige
Vilken är egentligen Sveriges bästa kommun att bo i? Den frågan besvarar vi med statistik från Kolada: fyra nyckeltal från SCB och Skolverket om skola, skatt, hälsa och arbetsmarknad samt två enkätbaserade mått om trygghet (SCB:s medborgarundersökning) och företagsklimat (SKR:s undersökning Insikt). Kommunranking 2026 väger samman sex nyckeltal från Kolada till ett sammanvägt index för 182 kommuner. Skola, skatt, trygghet, hälsa, företagsklimat och arbetslöshet räknas ihop. Danderyd toppar listan med rankingindex 82,9 av 100.
Snittet bland de 182 rankade kommunerna är 48,3. 13 kommuner ligger på 66,7 eller högre, och den översta fjärdedelen börjar vid 54,0.
Hur vi rankar kommuner — metod och datakällor
Kommunranking 2026 bygger på sex nyckeltal från olika källor som tillsammans täcker fem centrala livsområden: ekonomi, skola, trygghet, hälsa och näringsliv. Varje nyckeltal hämtas från Kolada — den nationella databasen för kommunal statistik, som drivs av RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). RKA ägs av och får sitt uppdrag av Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) och svenska staten gemensamt. Statistiken i Kolada hämtas i sin tur från flera olika källor, där SCB är en av dem.
Beräkningsmetoden är min-max-normalisering: varje nyckeltal omvandlas till en skala 0–100 baserat på lägsta och högsta värde bland de deltagande kommunerna. Nyckeltal där lägre är bättre — som skattesats och arbetslöshet — inverteras så att bästa värdet alltid ger 100 poäng. De normaliserade poängen viktas sedan samman till ett samlat rankingindex.
Eftersom företagsklimatet (NKI) och tryggheten (Medborgarundersökningen) bara mäts i de kommuner som deltar i respektive undersökning täcker indexet 182 kommuner. Klicka in på valfri kommuns sida för fullständig statistik med 25+ nyckeltal.
Elevernas genomsnittliga meritpoäng i grundskolans sista år, beräknat av Skolverket. Höga meritvärden speglar kommunens skolkvalitet, resurstilldelning och socioekonomiska förutsättningar. Källa: Kolada (N15504).
Den totala kommunalskatten (kommunskatt + regionskatt) i procent av inkomsten. Lägre skatt innebär mer kvar i plånboken för varje lönekrona. Normaliseras inverterat: lägst skatt ger 100 poäng. Källa: Kolada (N00900).
Andelen invånare som känner sig mycket eller ganska trygga utomhus i sitt bostadsområde när det är mörkt, mätt i SCB:s medborgarundersökning. Källa: Kolada (N00610).
Medellivslängd för män i antal år, som femårsmedel (Kolada redovisar män och kvinnor var för sig; rankingen använder mäns värde). Medellivslängden är ett samlat mått på hälsa, levnadsvanor, tillgång till sjukvård och socioekonomiska faktorer. Källa: Kolada (N00923).
Nöjd Kund-Index (NKI) från SKR:s enkät till företagare om kommunens service vid bygglov, miljö- och hälsoskydd, livsmedelskontroll och serveringstillstånd. Mäter hur nöjda företagen är med kommunens myndighetsutövning. Täcker de kommuner som deltagit i mätningen. Källa: Kolada (U07453).
Andelen av arbetskraften i åldern 18–65 år som är öppet arbetslösa eller i program med aktivitetsstöd hos Arbetsförmedlingen, som årsmedelvärde. Lägre arbetslöshet normaliseras inverterat till högre poäng. Speglar kommunens arbetsmarknad och ekonomiska dynamik. Källa: Arbetsförmedlingen och SCB (BAS) via Kolada (N03941).
Formel: Index = 0,20 × meritvärde + 0,15 × skattesats (inv.) + 0,20 × trygghet + 0,15 × medellivslängd + 0,15 × företagsklimat + 0,15 × arbetslöshet (inv.). Samtliga KPI:er normaliseras 0–100 med min-max-skalning bland de 182 kommuner som har fullständig data. Avrundas till en decimal. Statistik från Kolada / RKA.
Kommunranking 2026 — topp 20 bästa kommunerna
| Rank | Kommun | Index | Meritvärde | Skatt | Trygghet | Medellivsl. | Arb.löshet |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Danderyd | 82,9 | 275,0 p | 30,58 % | 89,4 % | 85,9 år | 4,2 % |
| 2 | Lidingö | 81,0 | 280,3 p | 29,67 % | 90,3 % | 84,3 år | 4,9 % |
| 3 | Vellinge | 79,3 | 253,0 p | 29,68 % | 95,7 % | 84,0 år | 4,2 % |
| 4 | Lomma | 79,2 | 272,5 p | 30,72 % | 90,8 % | 84,1 år | 4,2 % |
| 5 | Täby | 77,2 | 262,3 p | 29,88 % | 88,8 % | 84,5 år | 4,7 % |
| 6 | Vaxholm | 74,9 | 260,8 p | 31,63 % | 96,3 % | 83,5 år | 3,8 % |
| 7 | Nacka | 74,7 | 262,7 p | 30,11 % | 83,4 % | 83,9 år | 5,1 % |
| 8 | Österåker | 71,4 | 233,8 p | 28,93 % | 86,3 % | 83,5 år | 4,7 % |
| 9 | Höganäs | 71,4 | 242,4 p | 30,91 % | 85,8 % | 82,9 år | 5,6 % |
| 10 | Leksand | 69,2 | 235,9 p | 33,80 % | 94,7 % | 82,9 år | 3,9 % |
| 11 | Värmdö | 68,7 | 245,0 p | 31,31 % | 92,5 % | 82,8 år | 4,1 % |
| 12 | Trosa | 68,6 | 230,4 p | 32,03 % | 93,4 % | 82,8 år | 3,8 % |
| 13 | Vallentuna | 67,1 | 247,4 p | 31,23 % | 88,3 % | 83,1 år | 4,4 % |
| 14 | Ekerö | 65,0 | 239,8 p | 31,45 % | 90,3 % | 83,7 år | 4,1 % |
| 15 | Svedala | 64,8 | 229,0 p | 31,42 % | 89,4 % | 82,6 år | 5,5 % |
| 16 | Båstad | 63,5 | 228,4 p | 31,41 % | 91,3 % | 83,2 år | 5,1 % |
| 17 | Lund | 63,2 | 254,5 p | 32,42 % | 85,4 % | 83,0 år | 6,3 % |
| 18 | Kävlinge | 62,4 | 238,7 p | 29,59 % | 85,0 % | 82,5 år | 5,5 % |
| 19 | Knivsta | 62,1 | 236,9 p | 32,62 % | 86,0 % | 83,5 år | 4,8 % |
| 20 | Härryda | 62,0 | 245,9 p | 31,98 % | 87,2 % | 82,0 år | 4,1 % |
Regionala vinnare — bästa kommunen per län
Sverige är ett land med stora regionala skillnader. Glesbygdskommuner i Norrland har andra förutsättningar än storstadsförorter i Skåne. Nedan listas den högst rankade kommunen i vart och ett av Sveriges 21 län — ett sätt att jämföra kommuner inom samma arbetsmarknadsregion och geografiska kontext.
De regionala vinnarna speglar inte nödvändigtvis det absoluta toppskiktet i riksrankingen, utan vilken kommun som presterar bäst givet länsgemensamma förutsättningar som arbetsmarknad, befolkningsstruktur och kommunikationer.
Kommunerna i tabellen rankas efter det sammansatta indexet bland de kommuner i länet som har fullständig data för alla sex KPI:er. Se respektive länssida för detaljerade topplistor per nyckeltal inom länet.
Kommunranking 2026 — alla 182 kommuner
| Rank | Kommun | Index | Meritvärde | Skatt | Trygghet | Medellivsl. | Arb.löshet |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Danderyd | 82,9 | 275,0 p | 30,58 % | 89,4 % | 85,9 år | 4,2 % |
| 2 | Lidingö | 81,0 | 280,3 p | 29,67 % | 90,3 % | 84,3 år | 4,9 % |
| 3 | Vellinge | 79,3 | 253,0 p | 29,68 % | 95,7 % | 84,0 år | 4,2 % |
| 4 | Lomma | 79,2 | 272,5 p | 30,72 % | 90,8 % | 84,1 år | 4,2 % |
| 5 | Täby | 77,2 | 262,3 p | 29,88 % | 88,8 % | 84,5 år | 4,7 % |
| 6 | Vaxholm | 74,9 | 260,8 p | 31,63 % | 96,3 % | 83,5 år | 3,8 % |
| 7 | Nacka | 74,7 | 262,7 p | 30,11 % | 83,4 % | 83,9 år | 5,1 % |
| 8 | Österåker | 71,4 | 233,8 p | 28,93 % | 86,3 % | 83,5 år | 4,7 % |
| 9 | Höganäs | 71,4 | 242,4 p | 30,91 % | 85,8 % | 82,9 år | 5,6 % |
| 10 | Leksand | 69,2 | 235,9 p | 33,80 % | 94,7 % | 82,9 år | 3,9 % |
| 11 | Värmdö | 68,7 | 245,0 p | 31,31 % | 92,5 % | 82,8 år | 4,1 % |
| 12 | Trosa | 68,6 | 230,4 p | 32,03 % | 93,4 % | 82,8 år | 3,8 % |
| 13 | Vallentuna | 67,1 | 247,4 p | 31,23 % | 88,3 % | 83,1 år | 4,4 % |
| 14 | Ekerö | 65,0 | 239,8 p | 31,45 % | 90,3 % | 83,7 år | 4,1 % |
| 15 | Svedala | 64,8 | 229,0 p | 31,42 % | 89,4 % | 82,6 år | 5,5 % |
| 16 | Båstad | 63,5 | 228,4 p | 31,41 % | 91,3 % | 83,2 år | 5,1 % |
| 17 | Lund | 63,2 | 254,5 p | 32,42 % | 85,4 % | 83,0 år | 6,3 % |
| 18 | Kävlinge | 62,4 | 238,7 p | 29,59 % | 85,0 % | 82,5 år | 5,5 % |
| 19 | Knivsta | 62,1 | 236,9 p | 32,62 % | 86,0 % | 83,5 år | 4,8 % |
| 20 | Härryda | 62,0 | 245,9 p | 31,98 % | 87,2 % | 82,0 år | 4,1 % |
| 21 | Lerum | 61,7 | 227,3 p | 32,03 % | 85,8 % | 83,3 år | 3,9 % |
| 22 | Sollentuna | 61,7 | 255,5 p | 30,45 % | 74,9 % | 83,5 år | 7,2 % |
| 23 | Öckerö | 61,4 | 236,4 p | 33,04 % | 95,7 % | 82,4 år | 2,9 % |
| 24 | Varberg | 60,6 | 225,5 p | 31,73 % | 86,5 % | 83,4 år | 4,2 % |
| 25 | Mölndal | 60,1 | 236,6 p | 31,99 % | 83,9 % | 82,4 år | 4,7 % |
| 26 | Mörbylånga | 59,7 | 233,3 p | 34,07 % | 92,2 % | 83,1 år | 3,7 % |
| 27 | Sundbyberg | 58,4 | 256,4 p | 31,58 % | 73,5 % | 82,6 år | 7,4 % |
| 28 | Nykvarn | 58,4 | 238,0 p | 32,30 % | 85,5 % | 83,1 år | 4,5 % |
| 29 | Tyresö | 58,1 | 242,4 p | 31,83 % | 78,2 % | 83,0 år | 5,8 % |
| 30 | Sunne | 58,0 | 214,2 p | 33,75 % | 93,0 % | 81,8 år | 4,2 % |
| 31 | Stenungsund | 57,5 | 226,2 p | 33,12 % | 85,1 % | 82,9 år | 4,2 % |
| 32 | Kungsbacka | 57,5 | 239,5 p | 32,58 % | 87,8 % | 83,7 år | 3,4 % |
| 33 | Borgholm | 57,4 | 222,0 p | 33,44 % | 92,0 % | 81,0 år | 4,9 % |
| 34 | Ängelholm | 57,1 | 225,7 p | 31,35 % | 83,1 % | 82,3 år | 5,4 % |
| 35 | Storuman | 56,5 | 224,1 p | 34,95 % | 94,1 % | 81,3 år | 4,1 % |
| 36 | Östhammar | 55,8 | 204,6 p | 33,30 % | 89,8 % | 82,5 år | 3,8 % |
| 37 | Gnesta | 55,8 | 233,0 p | 32,95 % | 87,8 % | 82,0 år | 4,8 % |
| 38 | Linköping | 55,7 | 232,8 p | 31,75 % | 78,7 % | 82,8 år | 6,2 % |
| 39 | Kungälv | 55,7 | 229,3 p | 32,92 % | 83,0 % | 83,4 år | 3,8 % |
| 40 | Falun | 55,1 | 220,7 p | 34,05 % | 89,8 % | 83,5 år | 4,1 % |
| 41 | Ale | 54,8 | 232,8 p | 32,80 % | 85,3 % | 82,0 år | 4,8 % |
| 42 | Strängnäs | 54,6 | 236,0 p | 32,50 % | 83,1 % | 81,7 år | 6,1 % |
| 43 | Umeå | 54,4 | 231,8 p | 34,65 % | 88,0 % | 82,6 år | 4,2 % |
| 44 | Berg | 54,3 | 223,0 p | 34,22 % | 93,2 % | 80,7 år | 4,9 % |
| 45 | Uppsala | 54,2 | 245,5 p | 32,85 % | 76,8 % | 83,1 år | 6,4 % |
| 46 | Kiruna | 54,0 | 223,0 p | 34,39 % | 89,1 % | 79,9 år | 2,6 % |
| 47 | Ystad | 53,9 | 235,4 p | 31,29 % | 85,4 % | 81,8 år | 5,5 % |
| 48 | Vaggeryd | 53,8 | 202,3 p | 33,25 % | 86,8 % | 82,9 år | 4,7 % |
| 49 | Håbo | 53,7 | 233,1 p | 33,30 % | 85,0 % | 82,3 år | 5,2 % |
| 50 | Höör | 53,1 | 234,6 p | 32,63 % | 88,0 % | 80,9 år | 5,3 % |
| 51 | Karlskrona | 53,1 | 215,8 p | 33,69 % | 87,2 % | 81,8 år | 5,6 % |
| 52 | Smedjebacken | 53,0 | 219,5 p | 34,44 % | 87,4 % | 82,2 år | 4,9 % |
| 53 | Sotenäs | 52,8 | 225,5 p | 33,47 % | 87,6 % | 82,3 år | 3,8 % |
| 54 | Tanum | 52,8 | 212,5 p | 33,04 % | 88,6 % | 81,0 år | 3,8 % |
| 55 | Lidköping | 52,4 | 218,6 p | 32,74 % | 83,6 % | 82,0 år | 4,6 % |
| 56 | Östersund | 52,3 | 229,3 p | 33,72 % | 86,7 % | 81,6 år | 4,8 % |
| 57 | Huddinge | 52,1 | 243,6 p | 31,71 % | 69,4 % | 82,4 år | 7,5 % |
| 58 | Alingsås | 51,9 | 219,7 p | 32,84 % | 85,9 % | 81,9 år | 5,1 % |
| 59 | Örnsköldsvik | 51,9 | 218,9 p | 33,85 % | 93,1 % | 81,2 år | 5,2 % |
| 60 | Salem | 51,8 | 233,5 p | 32,00 % | 74,9 % | 83,0 år | 5,8 % |
| 61 | Boden | 51,6 | 219,7 p | 33,94 % | 80,7 % | 80,1 år | 4,1 % |
| 62 | Nynäshamn | 51,5 | 230,0 p | 32,18 % | 81,1 % | 82,1 år | 7,6 % |
| 63 | Laholm | 51,2 | 221,6 p | 32,80 % | 78,6 % | 82,4 år | 5,7 % |
| 64 | Västervik | 51,1 | 214,4 p | 33,02 % | 87,3 % | 81,6 år | 6,0 % |
| 65 | Ulricehamn | 51,0 | 206,8 p | 32,53 % | 82,9 % | 81,9 år | 4,5 % |
| 66 | Simrishamn | 50,6 | 221,4 p | 31,69 % | 82,5 % | 81,5 år | 5,7 % |
| 67 | Norrtälje | 50,6 | 221,5 p | 32,05 % | 82,8 % | 81,5 år | 5,3 % |
| 68 | Forshaga | 50,5 | 216,0 p | 34,63 % | 89,8 % | 81,7 år | 6,4 % |
| 69 | Skövde | 50,4 | 223,1 p | 33,09 % | 84,6 % | 82,0 år | 5,2 % |
| 70 | Jönköping | 50,3 | 220,7 p | 33,40 % | 84,2 % | 82,9 år | 5,9 % |
| 71 | Bollebygd | 50,3 | 214,4 p | 33,07 % | 90,5 % | 83,5 år | 4,1 % |
| 72 | Mora | 49,7 | 213,0 p | 34,32 % | 93,2 % | 81,1 år | 3,5 % |
| 73 | Hudiksvall | 49,7 | 219,7 p | 33,12 % | 80,2 % | 80,9 år | 6,0 % |
| 74 | Gotland | 49,1 | 216,4 p | 33,60 % | 87,0 % | 82,1 år | 4,2 % |
| 75 | Karlstad | 48,9 | 226,4 p | 33,55 % | 81,1 % | 82,0 år | 6,6 % |
| 76 | Oxelösund | 48,6 | 211,8 p | 33,05 % | 85,1 % | 80,5 år | 7,2 % |
| 77 | Växjö | 48,6 | 226,7 p | 32,19 % | 75,7 % | 83,3 år | 7,5 % |
| 78 | Skurup | 48,6 | 221,9 p | 31,60 % | 81,7 % | 81,8 år | 7,0 % |
| 79 | Lycksele | 48,5 | 215,6 p | 34,90 % | 91,5 % | 79,8 år | 5,0 % |
| 80 | Älmhult | 48,3 | 216,9 p | 33,86 % | 77,6 % | 83,0 år | 6,8 % |
| 81 | Trelleborg | 47,8 | 223,8 p | 31,58 % | 80,3 % | 80,5 år | 8,1 % |
| 82 | Halmstad | 47,3 | 227,4 p | 32,38 % | 77,7 % | 81,7 år | 7,7 % |
| 83 | Götene | 47,2 | 204,9 p | 33,60 % | 84,7 % | 81,2 år | 4,7 % |
| 84 | Sjöbo | 47,1 | 207,3 p | 32,10 % | 85,4 % | 80,3 år | 5,7 % |
| 85 | Vårgårda | 46,8 | 201,1 p | 33,09 % | 82,0 % | 81,2 år | 5,0 % |
| 86 | Ljusdal | 46,7 | 216,4 p | 33,87 % | 84,8 % | 81,3 år | 7,1 % |
| 87 | Åtvidaberg | 46,7 | 213,4 p | 33,94 % | 85,8 % | 80,6 år | 5,2 % |
| 88 | Tidaholm | 46,6 | 216,1 p | 33,55 % | 78,9 % | 80,8 år | 4,3 % |
| 89 | Tranås | 46,5 | 213,0 p | 33,77 % | 79,8 % | 82,4 år | 6,8 % |
| 90 | Luleå | 46,5 | 221,0 p | 33,84 % | 84,6 % | 81,2 år | 4,2 % |
| 91 | Vara | 46,4 | 215,2 p | 33,25 % | 83,7 % | 81,0 år | 4,7 % |
| 92 | Heby | 46,3 | 207,2 p | 34,21 % | 86,0 % | 82,2 år | 7,3 % |
| 93 | Strömstad | 46,3 | 221,7 p | 33,39 % | 79,0 % | 80,3 år | 4,5 % |
| 94 | Hallstahammar | 46,3 | 204,3 p | 32,69 % | 77,1 % | 80,4 år | 7,4 % |
| 95 | Upplands Väsby | 46,3 | 238,5 p | 31,75 % | 70,7 % | 81,6 år | 8,7 % |
| 96 | Kalmar | 46,1 | 233,2 p | 33,67 % | 76,0 % | 81,8 år | 6,7 % |
| 97 | Sundsvall | 46,0 | 215,9 p | 33,88 % | 83,6 % | 81,2 år | 5,9 % |
| 98 | Orsa | 45,9 | 212,3 p | 34,30 % | 86,1 % | 82,0 år | 4,8 % |
| 99 | Eksjö | 45,7 | 215,8 p | 34,02 % | 80,2 % | 81,6 år | 6,3 % |
| 100 | Svalöv | 45,7 | 196,5 p | 31,92 % | 87,5 % | 82,0 år | 6,8 % |
| 101 | Nyköping | 45,7 | 216,1 p | 32,25 % | 76,9 % | 82,5 år | 7,9 % |
| 102 | Kungsör | 45,6 | 215,2 p | 32,91 % | 83,6 % | 81,7 år | 8,8 % |
| 103 | Säter | 45,6 | 192,0 p | 34,30 % | 88,7 % | 82,9 år | 3,9 % |
| 104 | Lekeberg | 45,5 | 201,2 p | 33,73 % | 93,9 % | 81,3 år | 4,2 % |
| 105 | Ljungby | 45,4 | 204,2 p | 33,07 % | 83,8 % | 82,3 år | 5,4 % |
| 106 | Mark | 45,3 | 215,0 p | 32,99 % | 83,8 % | 81,4 år | 5,1 % |
| 107 | Järfälla | 45,3 | 231,5 p | 31,52 % | 65,5 % | 82,6 år | 9,1 % |
| 108 | Årjäng | 45,0 | 206,9 p | 34,25 % | 87,1 % | 81,4 år | 3,7 % |
| 109 | Hallsberg | 44,9 | 198,4 p | 33,85 % | 84,0 % | 79,9 år | 6,0 % |
| 110 | Enköping | 44,8 | 219,5 p | 33,05 % | 79,3 % | 81,8 år | 6,6 % |
| 111 | Vingåker | 44,4 | 220,1 p | 33,50 % | 79,2 % | 81,9 år | 8,3 % |
| 112 | Kumla | 44,4 | 210,8 p | 33,84 % | 75,1 % | 82,3 år | 5,5 % |
| 113 | Mjölby | 44,2 | 206,2 p | 33,45 % | 79,9 % | 82,0 år | 5,8 % |
| 114 | Haninge | 44,0 | 223,2 p | 31,28 % | 64,9 % | 81,4 år | 7,9 % |
| 115 | Flen | 44,0 | 216,0 p | 33,10 % | 82,6 % | 80,5 år | 10,5 % |
| 116 | Motala | 43,8 | 210,7 p | 33,25 % | 77,8 % | 82,2 år | 7,2 % |
| 117 | Lysekil | 43,6 | 207,5 p | 33,94 % | 78,6 % | 82,0 år | 5,3 % |
| 118 | Trollhättan | 43,6 | 230,8 p | 33,84 % | 77,4 % | 81,0 år | 8,4 % |
| 119 | Karlskoga | 43,4 | 213,0 p | 34,30 % | 73,7 % | 82,1 år | 5,8 % |
| 120 | Bengtsfors | 43,4 | 203,8 p | 34,40 % | 82,5 % | 81,3 år | 7,3 % |
| 121 | Örebro | 43,1 | 224,5 p | 33,65 % | 76,2 % | 81,7 år | 7,7 % |
| 122 | Uddevalla | 43,0 | 220,8 p | 33,64 % | 74,3 % | 81,6 år | 7,1 % |
| 123 | Grums | 43,0 | 211,9 p | 34,78 % | 83,8 % | 80,9 år | 6,7 % |
| 124 | Munkedal | 43,0 | 210,1 p | 34,86 % | 81,9 % | 81,9 år | 5,1 % |
| 125 | Skara | 42,9 | 204,8 p | 33,38 % | 70,7 % | 81,5 år | 5,8 % |
| 126 | Landskrona | 42,8 | 232,9 p | 31,42 % | 76,3 % | 80,3 år | 11,4 % |
| 127 | Kristinehamn | 42,7 | 205,8 p | 34,25 % | 83,9 % | 80,6 år | 7,2 % |
| 128 | Sölvesborg | 42,6 | 206,1 p | 33,86 % | 77,5 % | 81,4 år | 7,0 % |
| 129 | Upplands-Bro | 42,4 | 230,8 p | 31,73 % | 68,1 % | 81,9 år | 8,8 % |
| 130 | Arvika | 42,3 | 209,5 p | 34,03 % | 84,2 % | 80,8 år | 5,4 % |
| 131 | Vetlanda | 42,2 | 204,6 p | 33,77 % | 78,5 % | 81,2 år | 6,4 % |
| 132 | Vänersborg | 41,9 | 220,7 p | 33,69 % | 75,6 % | 80,4 år | 7,3 % |
| 133 | Skellefteå | 41,6 | 218,5 p | 34,45 % | 81,8 % | 81,1 år | 6,9 % |
| 134 | Gällivare | 41,5 | 197,2 p | 33,89 % | 90,1 % | 79,0 år | 2,4 % |
| 135 | Sala | 41,2 | 197,3 p | 33,19 % | 84,8 % | 80,9 år | 6,8 % |
| 136 | Svenljunga | 41,2 | 205,0 p | 33,53 % | 78,3 % | 80,0 år | 5,4 % |
| 137 | Lilla Edet | 41,0 | 199,4 p | 33,85 % | 79,6 % | 80,6 år | 5,6 % |
| 138 | Sollefteå | 40,7 | 204,9 p | 34,68 % | 84,0 % | 80,0 år | 6,7 % |
| 139 | Askersund | 40,7 | 200,6 p | 34,15 % | 91,2 % | 79,3 år | 4,1 % |
| 140 | Ockelbo | 40,6 | 210,2 p | 34,27 % | 82,8 % | 80,0 år | 7,6 % |
| 141 | Kramfors | 40,5 | 202,3 p | 34,43 % | 86,6 % | 78,9 år | 6,4 % |
| 142 | Helsingborg | 40,5 | 229,4 p | 31,39 % | 71,4 % | 81,4 år | 11,4 % |
| 143 | Timrå | 40,4 | 203,7 p | 34,38 % | 84,7 % | 79,4 år | 6,9 % |
| 144 | Nora | 40,3 | 218,5 p | 34,55 % | 85,6 % | 81,0 år | 5,3 % |
| 145 | Valdemarsvik | 40,0 | 197,8 p | 34,03 % | 89,1 % | 80,2 år | 8,0 % |
| 146 | Gislaved | 39,9 | 216,8 p | 33,75 % | 73,6 % | 82,2 år | 6,6 % |
| 147 | Sandviken | 39,9 | 208,4 p | 33,12 % | 77,3 % | 80,6 år | 9,3 % |
| 148 | Göteborg | 39,5 | 231,2 p | 32,60 % | 73,9 % | 81,4 år | 8,2 % |
| 149 | Härnösand | 39,5 | 201,3 p | 34,63 % | 82,0 % | 79,9 år | 8,7 % |
| 150 | Kristianstad | 39,4 | 220,4 p | 32,64 % | 68,3 % | 81,6 år | 9,5 % |
| 151 | Åmål | 39,3 | 207,5 p | 33,94 % | 75,7 % | 81,0 år | 8,5 % |
| 152 | Arboga | 39,3 | 219,1 p | 33,29 % | 74,7 % | 80,5 år | 7,3 % |
| 153 | Nordanstig | 38,5 | 210,4 p | 34,02 % | 84,0 % | 79,3 år | 6,4 % |
| 154 | Klippan | 38,4 | 219,0 p | 31,93 % | 78,1 % | 80,6 år | 7,9 % |
| 155 | Karlshamn | 38,3 | 218,6 p | 33,80 % | 75,1 % | 81,6 år | 7,9 % |
| 156 | Borås | 37,3 | 218,1 p | 32,79 % | 73,8 % | 80,8 år | 7,3 % |
| 157 | Botkyrka | 37,2 | 233,7 p | 32,23 % | 66,7 % | 81,6 år | 10,8 % |
| 158 | Hässleholm | 37,2 | 221,9 p | 32,38 % | 70,0 % | 81,3 år | 9,1 % |
| 159 | Avesta | 36,6 | 209,1 p | 33,95 % | 70,8 % | 81,3 år | 7,5 % |
| 160 | Köping | 36,5 | 214,2 p | 33,04 % | 65,0 % | 81,5 år | 8,9 % |
| 161 | Falköping | 36,0 | 204,1 p | 33,43 % | 75,5 % | 80,9 år | 6,7 % |
| 162 | Malmö | 35,8 | 235,5 p | 32,42 % | 71,7 % | 80,9 år | 12,4 % |
| 163 | Eslöv | 35,7 | 222,0 p | 31,72 % | 65,7 % | 80,6 år | 8,1 % |
| 164 | Åstorp | 35,7 | 197,4 p | 31,47 % | 65,6 % | 80,7 år | 10,8 % |
| 165 | Sigtuna | 35,6 | 221,0 p | 31,83 % | 58,3 % | 82,1 år | 9,0 % |
| 166 | Borlänge | 35,3 | 208,1 p | 34,40 % | 74,1 % | 80,7 år | 7,6 % |
| 167 | Katrineholm | 35,1 | 208,2 p | 32,95 % | 72,6 % | 80,3 år | 8,7 % |
| 168 | Eskilstuna | 34,9 | 225,1 p | 32,85 % | 71,2 % | 80,6 år | 11,1 % |
| 169 | Södertälje | 34,8 | 238,9 p | 32,38 % | 58,9 % | 81,7 år | 11,3 % |
| 170 | Haparanda | 34,6 | 211,5 p | 33,84 % | 83,1 % | 77,8 år | 6,8 % |
| 171 | Burlöv | 34,5 | 218,3 p | 31,27 % | 61,3 % | 80,7 år | 11,1 % |
| 172 | Nybro | 34,4 | 208,3 p | 34,19 % | 70,4 % | 80,7 år | 8,1 % |
| 173 | Alvesta | 34,1 | 206,4 p | 33,42 % | 72,3 % | 82,1 år | 8,6 % |
| 174 | Gävle | 34,0 | 221,1 p | 33,77 % | 72,1 % | 81,2 år | 9,3 % |
| 175 | Älvkarleby | 33,1 | 201,8 p | 34,40 % | 81,8 % | 80,9 år | 8,2 % |
| 176 | Lindesberg | 32,2 | 202,4 p | 34,60 % | 80,5 % | 80,7 år | 6,1 % |
| 177 | Tierp | 31,5 | 191,7 p | 33,00 % | 77,1 % | 79,3 år | 6,6 % |
| 178 | Hedemora | 30,1 | 195,6 p | 34,15 % | 71,4 % | 80,4 år | 6,1 % |
| 179 | Hällefors | 29,8 | 209,6 p | 34,35 % | 78,4 % | 78,8 år | 7,1 % |
| 180 | Bjuv | 26,2 | 193,3 p | 32,17 % | 64,1 % | 78,9 år | 10,5 % |
| 181 | Ronneby | 24,1 | 198,2 p | 33,68 % | 70,1 % | 81,2 år | 10,3 % |
| 182 | Perstorp | 14,9 | 209,5 p | 31,99 % | 57,7 % | 78,3 år | 13,8 % |
Källor
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2021–2025 (senaste mätning per kommun).
- Medellivslängd för män (femårsmedel): SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00923, 2025.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Företagsklimat (NKI): SKR via Kolada (RKA), nyckeltal U07453, 2024–2025 (senaste mätning per kommun).
Kommunrankingens index (sex nyckeltal normaliserade 0–100, medelvärde) är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.
Vanliga frågor om kommunranking 2026
- Vilken är Sveriges bästa kommun 2026?
- Danderyd toppar kommunranking 2026 med ett rankingindex på 82,9 av 100. Kommunen utmärker sig på kombinationen av högt meritvärde (275,0 p), låg skattesats (30,58 %), hög trygghet (89,4 %), lång medellivslängd för män (85,9 år) och låg arbetslöshet bland 18–65-åringar (4,2 %). Rankingen baseras på sex nyckeltal från Kolada, varav två bygger på enkäter.
- Vad mäter kommunrankingen 2026?
- Kommunranking 2026 mäter sex faktorer som påverkar livskvaliteten för kommunens invånare: meritvärde åk 9 (skolresultat, 20 %), kommunalskatt (15 %), trygghet utomhus (20 %), medellivslängd för män som hälsomått (15 %), företagsklimat (15 %) och arbetslöshet 18–65 år (15 %). Varje faktor normaliseras till skala 0–100 med min-max-skalning. Data hämtas från Kolada (RKA), med ursprung hos SCB, Skolverket, SKR och Arbetsförmedlingen.
- Varför skiljer sig denna ranking från tidningarnas kommunrankingar?
- Kommunatlas kommunranking väger ihop sex nyckeltal från olika områden: skola, skatt, trygghet, hälsa, företagsklimat och arbetsmarknad. Rankingen kan uppdateras när ny statistik publiceras. Boendekostnader, vård och omsorg ingår inte.
- Vilken länsregion har flest topplacerade kommuner i rankingen 2026?
- Kommuner i Stockholms och Skåne län dominerar toppen: 9 respektive 7 av de 20 högst rankade (beräknat ur Kolada-data hämtad 27 september 2026), främst tack vare höga meritvärden, låg skatt och lång medellivslängd. Den bäst rankade kommunen i varje län finns i avsnittet "Regionala vinnare" ovan.
- Hur ofta uppdateras kommunrankingen?
- Kommunatlas hämtar ny statistik från Kolada-API:t månadsvis. Kolada publicerar i sin tur data löpande när SCB, Skolverket och andra myndigheter färdigställer sina årsstatistiker. Rankingen för 2026 baseras på de årsvärden som fanns i Kolada vid vår senaste hämtning (13 oktober 2026): meritvärde 2026, skattesats 2026, trygghet 2025 (för kommuner utan mätning 2025 används senaste mätningen 2021–2024), medellivslängd 2025, företagsklimat 2025 (för kommuner utan mätning 2025 används 2024) och arbetslöshet 2025 (årsmedelvärde).