Jämförelse · Gävleborgs län
Gävle vs Ljusdal — vilket är bäst att bo i? Gävle har 104 108 invånare och Ljusdal har 18 377 (2025). Båda kommunerna ligger i Gävleborgs län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Gävle ett bättre värde på 33 och Ljusdal på 24.
Gävle
33
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Ljusdal
24
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Gävle jämfört med Ljusdal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gävle Ljusdal
Riket
Folkmängd jämförs ej 104 108 18 377 10 605 529 Befolkningsförändring 0,3 % −0,4 % 0,2 % Medelålder 42,8 år 47,1 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 21,6 % 29,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,8 % 20,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 17,4 % 9,7 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Gävle jämfört med Ljusdal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gävle Ljusdal
Riket
Meritvärde åk 9 218,4 poäng
★
(bättre värde) 204,8 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 219,0 poäng
★
(bättre värde) 206,0 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 82,0 %
★
(bättre värde) 78,7 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 67,4 %
★
(bättre värde) 56,0 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,0 elever/lärare 10,0 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 183 542 kr 199 434 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare 4,8 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Gävle jämfört med Ljusdal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gävle Ljusdal
Riket
Medellivslängd 81,2 år 81,3 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,9 dagar
★
(bättre värde) 14,5 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,2 % 10,0 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 92,7 %
★
(bättre värde) 91,8 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 65,5 % 70,4 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 4,0 %
★
(bättre värde) 4,4 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 66,5 %
★
(bättre värde) 63,5 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Gävle jämfört med Ljusdal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gävle Ljusdal
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 72,1 % 84,8 %
★
(bättre värde) 79,4 % (2025) Anmälda brott 12 732 per 100 000 inv. 7 691 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Gävle jämfört med Ljusdal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gävle Ljusdal
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 7,4 % 5,2 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,4 % 6,2 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 394 000 kr
★
(bättre värde) 369 400 kr 401 400 kr Nystartade företag 8,8 per 1 000 inv. 13,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,5 % 83,4 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 70,1 index (0–100) 78,4 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 18,0 % 18,1 % – Inpendling, andel 20,4 % 12,2 % –
Boende Boende — Gävle jämfört med Ljusdal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gävle Ljusdal
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 1,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 12,9 % 10,7 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 95,13 kr/kvm
★
(bättre värde) 117,97 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24 kr/år
★
(bättre värde) 26 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 115 kr/kvm 92 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 163 kr/kvm
★
(bättre värde) 213 kr/kvm – Fastighetspris småhus 26 310 kr/kvm 15 281 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 20 762 kr/kvm 17 402 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 29 180 kr/kvm 17 793 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 247,6 per 1 000 inv. 190,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 122,0 per 1 000 inv. 38,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 160,8 per 1 000 inv. 327,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 530,5 per 1 000 inv. 556,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 42,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 8,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 1,2 % −2,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 103 918 17 822 10 633 801 Mediannettoinkomst 297 700 kr/inv.
★
(bättre värde) 273 100 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 37,5 per 100 000 inv. 16,3 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Gävle jämfört med Ljusdal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gävle Ljusdal
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 %
★
(bättre värde) 79,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 %
★
(bättre värde) 83,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,3 %
★
(bättre värde) 42,0 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 39,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Gävle jämfört med Ljusdal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gävle Ljusdal
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 54,3 %
★
(bättre värde) 54,2 % 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Gävle jämfört med Ljusdal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gävle Ljusdal
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,4 %
★
(bättre värde) 8,0 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Gävle jämfört med Ljusdal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gävle Ljusdal
Riket
Cykelväg per invånare 2,94 m/inv
★
(bättre värde) 2,77 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 %
★
(bättre värde) 98,1 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 91,0 %
★
(bättre värde) 59,1 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Gävle jämfört med Ljusdal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gävle Ljusdal
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,3 % 8,1 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 5,2 % 3,8 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 6,2 % 7,5 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Gävle och Ljusdal har nästan identisk kommunalskatt (33,77 % respektive 33,87 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Gävle (218,4 poäng) 13,6 poäng högre än Ljusdal (204,8 poäng). Medianinkomsten är 7 % högre i Gävle (394 000 kr) än i Ljusdal (369 400 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Gävle eller flytta till Ljusdal .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Gävle eller Ljusdal? Den totala kommunala skattesatsen är 33,77 % i Gävle och 33,87 % i Ljusdal (2026). Gävle har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Gävle eller Ljusdal? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 218,4 poäng i Gävle och 204,8 poäng i Ljusdal (2025). Gävle har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 13,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Gävle eller Ljusdal? Gävle har 104 108 invånare och Ljusdal har 18 377 (2025). Gävle är alltså den största av de två kommunerna. Gävle har ungefär 5,7 gånger fler invånare än Ljusdal. Medianinkomsten (20–64 år) är 394 000 kr i Gävle och 369 400 kr i Ljusdal per år. Källa: SCB via Kolada.