Kommunatlas
Jämförelse · Skåne län

Bromölla vs Osby — vilket är bäst att bo i?

Bromölla har 12 497 invånare och Osby har 12 861 (2025). Båda kommunerna ligger i Skåne län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Bromölla ett bättre värde på 28 och Osby på 24.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Bromölla jämfört med Osby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bromölla Osby Riket
Folkmängd jämförs ej 12 497 12 861 10 605 529
Befolkningsförändring 0,2 % −0,7 % 0,2 %
Medelålder 45,0 år 45,5 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 25,5 % 26,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,2 % 22,2 % 22,4 %
Andel utrikes födda 17,1 % 17,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Bromölla jämfört med Osby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bromölla Osby Riket
Kommunal skattesats 33,74 % (bättre värde) 33,99 % 32,38 %
Årets resultat 3 608 kr/inv. (bättre värde) 2 731 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 48,7 % (bättre värde) 36,7 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 71 668 kr/inv. 77 136 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Bromölla jämfört med Osby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bromölla Osby Riket
Meritvärde åk 9 202,7 poäng 204,1 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 205,3 poäng (bättre värde) 204,6 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 72,2 % 73,9 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 53,7 % 63,6 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,2 elever/lärare (bättre värde) 11,6 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 219 410 kr 207 326 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,7 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Bromölla jämfört med Osby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bromölla Osby Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 90,1 % 92,9 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 85 % (bättre värde) 77 % 79 %
Väntetid till äldreboende 72 dagar (2025) 77 dagar (2020) –

Hälsa

Hälsa — Bromölla jämfört med Osby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bromölla Osby Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,1 år 81,3 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,7 dagar (bättre värde) 12,5 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 13,0 % 8,5 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 99,0 % (bättre värde) 95,9 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 66,8 % (bättre värde) 64,5 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 8,7 % (bättre värde) 12,6 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,6 % (bättre värde) 62,5 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Bromölla jämfört med Osby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bromölla Osby Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 37,8 % 34,8 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,7 % (bättre värde) 5,2 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Bromölla jämfört med Osby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bromölla Osby Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 71,4 % – 79,4 %
Anmälda brott 9 845 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 307 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Bromölla jämfört med Osby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bromölla Osby Riket
Arbetslöshet 18–65 år 9,9 % 8,3 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 7,8 % 6,2 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 384 400 kr (bättre värde) 370 700 kr 401 400 kr
Nystartade företag 9,5 per 1 000 inv. 10,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,4 % 80,4 % (bättre värde) 80,9 %
Utpendling, andel 57,5 % 50,2 % –
Inpendling, andel 46,5 % 34,5 % –

Miljö

Miljö — Bromölla jämfört med Osby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bromölla Osby Riket
Insamlat kommunalt avfall 390 kg/inv (bättre värde) 465 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 16 % 34 % (bättre värde) –
Andel elbilar 3,6 % 3,8 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 6,85 ton CO2-ekv/inv 3,63 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Bromölla jämfört med Osby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bromölla Osby Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 16,9 % 12,2 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 140,40 kr/kvm 135,24 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 22,07 kr/kvm (bättre värde) 31,32 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 125 kr/kvm (bättre värde) 157 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 246 kr/kvm 213 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 13 739 kr/kvm 11 315 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 6 910 kr/kvm 6 986 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 11 369 kr/kvm 12 325 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 143,2 per 1 000 inv. 166,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 38,7 per 1 000 inv. 50,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 299,3 per 1 000 inv. 292,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 481,2 per 1 000 inv. 508,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,4 per 1 000 inv. 2,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,1 % −2,6 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 12 127 12 537 10 633 801
Mediannettoinkomst 283 800 kr/inv. (bättre värde) 277 900 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 32,0 per 100 000 inv. 15,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 15 kr/inv. 158 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Bromölla jämfört med Osby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bromölla Osby Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,3 % (bättre värde) 81,0 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,9 % (bättre värde) 83,5 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 41,1 % 44,9 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 37,0 % 41,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Bromölla jämfört med Osby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bromölla Osby Riket
Elever i kulturskola, andel 13,5 % (bättre värde) 8,7 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 688 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 663 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,69 lån/inv 4,22 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Bromölla jämfört med Osby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bromölla Osby Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 40,5 % – 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Bromölla jämfört med Osby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bromölla Osby Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 10,1 % 7,9 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Bromölla jämfört med Osby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bromölla Osby Riket
Cykelväg per invånare 6,48 m/inv (bättre värde) 2,74 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 % (bättre värde) 99,3 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 56,0 % (bättre värde) 44,1 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Bromölla jämfört med Osby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bromölla Osby Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,0 % 8,5 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 4,2 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,2 % 14,5 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Bromölla jämfört med Osby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bromölla Osby Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 32,7 % 32,9 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Bromölla har lägre kommunalskatt (33,74 %) jämfört med Osby (33,99 %), en skillnad på 0,25 procentenheter.

Funderar du på att flytta? Se flytta till Bromölla eller flytta till Osby.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Bromölla eller Osby?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,74 % i Bromölla och 33,99 % i Osby (2026). Bromölla har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar ungefär 50 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Bromölla eller Osby?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 202,7 poäng i Bromölla och 204,1 poäng i Osby (2026). Osby har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 1,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Bromölla eller Osby?

Bromölla har 12 497 invånare och Osby har 12 861 (2025). Osby är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 384 400 kr i Bromölla och 370 700 kr i Osby per år. Källa: Kolada.

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2020–2026. Jämförelsen omfattar 53 jämförbara nyckeltal mellan Bromölla och Osby.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.