Kommunatlas
Värmlands län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Storfors

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 23 september 2026). Totalt 25 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
25
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
M
9 mandat (36 % av mandaten)
Rödgröna
9
S+V+MP · 36 %
Borgerliga
12
M+C+L+KD · 48 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 23 september 2026)

M
9 33,5 %
S
8 31,6 %
SD
4 17,4 %
C
2 6,3 %
KD
1 2,5 %
V
1 5,2 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 25 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 23 september 2026

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 18 % 35 % 53 % 70 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 62,9 % Socialdemokraterna 1976: 62,9 % Socialdemokraterna 1979: 57,1 % Socialdemokraterna 1982: 60,0 % Socialdemokraterna 1985: 57,1 % Socialdemokraterna 1988: 54,3 % Socialdemokraterna 1991: 51,4 % Socialdemokraterna 1994: 51,4 % Socialdemokraterna 1998: 37,1 % Socialdemokraterna 2002: 45,7 % Socialdemokraterna 2006: 45,7 % Socialdemokraterna 2010: 51,6 % Socialdemokraterna 2014: 44,4 % Socialdemokraterna 2018: 44,4 % Socialdemokraterna 2022: 33,3 % Socialdemokraterna 2026: 32,0 % Moderaterna 1973: 8,6 % Moderaterna 1976: 11,4 % Moderaterna 1979: 11,4 % Moderaterna 1982: 14,3 % Moderaterna 1985: 14,3 % Moderaterna 1988: 11,4 % Moderaterna 1991: 14,3 % Moderaterna 1994: 14,3 % Moderaterna 1998: 14,3 % Moderaterna 2002: 11,4 % Moderaterna 2006: 11,4 % Moderaterna 2010: 16,1 % Moderaterna 2014: 11,1 % Moderaterna 2018: 11,1 % Moderaterna 2022: 25,9 % Moderaterna 2026: 36,0 % Centerpartiet 1973: 22,9 % Centerpartiet 1976: 20,0 % Centerpartiet 1979: 17,1 % Centerpartiet 1982: 14,3 % Centerpartiet 1985: 14,3 % Centerpartiet 1988: 14,3 % Centerpartiet 1991: 14,3 % Centerpartiet 1994: 11,4 % Centerpartiet 1998: 8,6 % Centerpartiet 2002: 8,6 % Centerpartiet 2006: 11,4 % Centerpartiet 2010: 12,9 % Centerpartiet 2014: 14,8 % Centerpartiet 2018: 14,8 % Centerpartiet 2022: 11,1 % Centerpartiet 2026: 8,0 % Vänsterpartiet 1973: 0,0 % Vänsterpartiet 1976: 0,0 % Vänsterpartiet 1979: 5,7 % Vänsterpartiet 1982: 5,7 % Vänsterpartiet 1985: 5,7 % Vänsterpartiet 1988: 8,6 % Vänsterpartiet 1991: 8,6 % Vänsterpartiet 1994: 11,4 % Vänsterpartiet 1998: 14,3 % Vänsterpartiet 2002: 11,4 % Vänsterpartiet 2006: 8,6 % Vänsterpartiet 2010: 9,7 % Vänsterpartiet 2014: 14,8 % Vänsterpartiet 2018: 11,1 % Vänsterpartiet 2022: 7,4 % Vänsterpartiet 2026: 4,0 % Liberalerna 1973: 5,7 % Liberalerna 1976: 5,7 % Liberalerna 1979: 8,6 % Liberalerna 1982: 5,7 % Liberalerna 1985: 8,6 % Liberalerna 1988: 8,6 % Liberalerna 1991: 5,7 % Liberalerna 1994: 5,7 % Liberalerna 1998: 2,9 % Liberalerna 2002: 0,0 % Liberalerna 2006: 0,0 % Liberalerna 2010: 0,0 % Liberalerna 2014: 0,0 % Liberalerna 2018: 0,0 % Liberalerna 2022: 0,0 % Liberalerna 2026: 0,0 % Kristdemokraterna 1973: 0,0 % Kristdemokraterna 1976: 0,0 % Kristdemokraterna 1979: 0,0 % Kristdemokraterna 1982: 0,0 % Kristdemokraterna 1985: 0,0 % Kristdemokraterna 1988: 0,0 % Kristdemokraterna 1991: 2,9 % Kristdemokraterna 1994: 2,9 % Kristdemokraterna 1998: 2,9 % Kristdemokraterna 2002: 2,9 % Kristdemokraterna 2006: 2,9 % Kristdemokraterna 2010: 3,2 % Kristdemokraterna 2014: 0,0 % Kristdemokraterna 2018: 3,7 % Kristdemokraterna 2022: 3,7 % Kristdemokraterna 2026: 4,0 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 0,0 % Miljöpartiet 1985: 0,0 % Miljöpartiet 1988: 2,9 % Miljöpartiet 1991: 0,0 % Miljöpartiet 1994: 2,9 % Miljöpartiet 1998: 2,9 % Miljöpartiet 2002: 0,0 % Miljöpartiet 2006: 0,0 % Miljöpartiet 2010: 3,2 % Miljöpartiet 2014: 0,0 % Miljöpartiet 2018: 0,0 % Miljöpartiet 2022: 0,0 % Miljöpartiet 2026: 0,0 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 0,0 % Sverigedemokraterna 2010: 3,2 % Sverigedemokraterna 2014: 14,8 % Sverigedemokraterna 2018: 11,1 % Sverigedemokraterna 2022: 18,5 % Sverigedemokraterna 2026: 16,0 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 23 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 16 16 16 12 12 9 8
Moderaterna M 4 4 5 3 3 7 9
Sverigedemokraterna SD — — 1 4 3 5 4
Centerpartiet C 3 4 4 4 4 3 2
Vänsterpartiet V 4 3 3 4 3 2 1
Miljöpartiet MP — — 1 — — — —
Kristdemokraterna KD 1 1 1 — 1 1 1
Övriga partier Övr. 7 7 — — 1 — —
Totalt 35353127272725

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 23 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Storforss senaste kommunalval 2026 var 81,0 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

81,0 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

1,3 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 195 av 290 kommuner

Plats 8 av 16 kommuner i Värmlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

84,5 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

0,4 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 158 av 290 kommuner

Plats 8 av 16 kommuner i Värmlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

42,8 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

11 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 255 av 290 kommuner

Plats 11 av 16 kommuner i Värmlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

48,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

5,0 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 55 av 290 kommuner

Plats 4 av 16 kommuner i Värmlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Storfors

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 9 av 27 mandat
Valresultat 2026
M störst med 9 av 25 mandat Fastställt 23 september 2026

Se valresultat i Storfors för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Storfors kommunfullmäktige 2026?

Moderaterna fick flest mandat i Storfors i valet 2026 med totalt 9 mandat av 25 möjliga. Status: fastställt 23 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Storfors?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Storfors var 62,9 % av mandaten (1973). I senaste valet 2026 fick partiet 32,0 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Storfors?

Kommunvalet i Storfors hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Storfors är fastställt av länsstyrelsen 23 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Storfors?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Storfors var 81,0 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — högre än i Storfors.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Storfors kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.