Kommunatlas
Jämförelse · Gävleborgs län

Nordanstig vs Sandviken — vilket är bäst att bo i?

Nordanstig har 9 284 invånare och Sandviken har 38 033 (2025). Båda kommunerna ligger i Gävleborgs län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Sandviken ett bättre värde på 30 och Nordanstig på 20.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Nordanstig jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Sandviken Riket
Folkmängd jämförs ej 9 284 38 033 10 605 529
Befolkningsförändring 0,2 % −0,9 % 0,2 %
Medelålder 46,2 år 45,1 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 27,9 % 25,3 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,7 % 21,1 % 22,4 %
Andel utrikes födda 9,0 % 18,4 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Nordanstig jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Sandviken Riket
Kommunal skattesats 34,02 % 33,12 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 2 285 kr/inv. (bättre värde) 2 237 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 38,6 % (bättre värde) 27,4 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 77 892 kr/inv. 73 186 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Nordanstig jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Sandviken Riket
Meritvärde åk 9 210,4 poäng (bättre värde) 208,4 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 210,7 poäng (bättre värde) 208,9 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 86,7 % (bättre värde) 71,8 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 64,8 % (bättre värde) 60,4 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,9 elever/lärare 10,8 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 197 880 kr 188 314 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,3 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Nordanstig jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Sandviken Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 74,5 % 83,1 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 71 % 83 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 76 dagar (2012) 88 dagar (2009) –

Hälsa

Hälsa — Nordanstig jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Sandviken Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 79,3 år 80,6 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 16,0 dagar 11,0 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,6 % 11,4 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 92,7 % 94,0 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 60,2 % 67,6 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 7,1 % 7,1 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,9 % 60,8 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Nordanstig jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Sandviken Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 24,0 % 27,5 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 6,1 % 4,7 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Nordanstig jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Sandviken Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 84,0 % (2021) 77,3 % (2022) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 8 271 per 100 000 inv. (bättre värde) 9 412 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Nordanstig jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Sandviken Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,4 % (bättre värde) 9,3 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,2 % (bättre värde) 7,0 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 365 100 kr 391 900 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 9,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,6 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,9 % (bättre värde) 79,7 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 72,5 index (0–100) (2025) 80,7 index (0–100) (2024) –
Utpendling, andel 43,4 % 29,8 % –
Inpendling, andel 19,2 % 27,8 % –

Miljö

Miljö — Nordanstig jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Sandviken Riket
Insamlat kommunalt avfall 379 kg/inv 377 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 19 % 31 % (bättre värde) –
Andel elbilar 2,7 % 3,6 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 6,78 ton CO2-ekv/inv 5,08 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Nordanstig jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Sandviken Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 13,0 % (bättre värde) 14,2 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 191,22 kr/kvm 132,89 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 22,60 kr/kvm (bättre värde) 23,51 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 133 kr/kvm 124 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 288 kr/kvm 193 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 9 715 kr/kvm 16 384 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt – 10 714 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 15 569 kr/kvm 21 465 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 164,4 per 1 000 inv. 192,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 0,5 per 1 000 inv. 94,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 361,3 per 1 000 inv. 241,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 526,6 per 1 000 inv. 527,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 51,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 11,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,1 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,1 % −3,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 9 073 36 830 10 633 801
Mediannettoinkomst 268 400 kr/inv. 290 400 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 10,8 per 100 000 inv. (bättre värde) 55,2 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Nordanstig jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Sandviken Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,1 % 81,0 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,3 % 84,2 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 42,0 % 45,5 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 45,0 % 39,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Nordanstig jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Sandviken Riket
Elever i kulturskola, andel 8,6 % 15,6 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 0 kr/elev (2016) 1 215 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,09 lån/inv (bättre värde) 5,14 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Nordanstig jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Sandviken Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 50,8 % (2021) 52,6 % (2022) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Nordanstig jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Sandviken Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,0 % (bättre värde) 8,3 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Nordanstig jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Sandviken Riket
Cykelväg per invånare 1,21 m/inv 3,34 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,8 % 99,7 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 60,9 % 86,2 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Nordanstig jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Sandviken Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 9,3 % (bättre värde) 7,4 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,5 % 3,9 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,6 % (bättre värde) 7,3 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Nordanstig jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordanstig Sandviken Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 31,8 % 33,5 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Sandviken har lägre kommunalskatt (33,12 %) jämfört med Nordanstig (34,02 %), en skillnad på 0,90 procentenheter. Medianinkomsten är 7 % högre i Sandviken (391 900 kr) än i Nordanstig (365 100 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Nordanstig eller flytta till Sandviken.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Nordanstig eller Sandviken?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,02 % i Nordanstig och 33,12 % i Sandviken (2026). Sandviken har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,90 procentenheter motsvarar ungefär 190 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Nordanstig eller Sandviken?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 210,4 poäng i Nordanstig och 208,4 poäng i Sandviken (2026). Nordanstig har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 2,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Nordanstig eller Sandviken?

Nordanstig har 9 284 invånare och Sandviken har 38 033 (2025). Sandviken är alltså den större av de två kommunerna. Sandviken har ungefär 4,1 gånger fler invånare än Nordanstig. Medianinkomsten (20–64 år) är 365 100 kr i Nordanstig och 391 900 kr i Sandviken per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2009–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Nordanstig och Sandviken.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.