Kommunatlas
Jämförelse · Östergötlands län

Ödeshög vs Ydre — vilket är bäst att bo i?

Ödeshög har 5 221 invånare och Ydre har 3 619 (2025). Båda kommunerna ligger i Östergötlands län. Av 47 jämförbara nyckeltal har Ydre ett bättre värde på 28 och Ödeshög på 15.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Ödeshög jämfört med Ydre, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Ydre Riket
Folkmängd jämförs ej 5 221 3 619 10 605 529
Befolkningsförändring −0,3 % −0,2 % 0,2 %
Medelålder 46,8 år 48,6 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 29,1 % 33,1 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,8 % 19,8 % 22,4 %
Andel utrikes födda 11,3 % 10,4 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Ödeshög jämfört med Ydre, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Ydre Riket
Kommunal skattesats 33,95 % (bättre värde) 34,10 % 32,38 %
Årets resultat 2 920 kr/inv. 2 962 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 46,7 % 52,0 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 73 736 kr/inv. 75 718 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Ödeshög jämfört med Ydre, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Ydre Riket
Meritvärde åk 9 223,3 poäng 228,5 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 223,3 poäng 228,5 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 78,8 % 82,9 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 71,2 % (bättre värde) 70,7 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,3 elever/lärare 10,2 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 216 914 kr 199 833 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Ödeshög jämfört med Ydre, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Ydre Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 92,9 % (bättre värde) 84,6 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 95 % 100 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 70 dagar (2023) 19 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Ödeshög jämfört med Ydre, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Ydre Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 79,8 år 83,2 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,8 dagar (bättre värde) 12,0 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,8 % 8,4 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 89,7 % 95,8 % (bättre värde) 93,4 %

Socialt

Socialt — Ödeshög jämfört med Ydre, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Ydre Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 32,7 % 32,4 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,4 % 3,3 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Ödeshög jämfört med Ydre, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Ydre Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 95,5 % 79,4 %
Anmälda brott 10 633 per 100 000 inv. 5 742 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Ödeshög jämfört med Ydre, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Ydre Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,3 % 3,7 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,0 % 3,0 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 381 600 kr (bättre värde) 378 600 kr 401 400 kr
Nystartade företag 10,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 9,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,6 % 85,2 % (bättre värde) 80,9 %
Utpendling, andel 46,4 % 44,5 % –
Inpendling, andel 24,6 % 21,9 % –

Miljö

Miljö — Ödeshög jämfört med Ydre, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Ydre Riket
Insamlat kommunalt avfall 561 kg/inv (2024) 879 kg/inv (2025) 424 kg/inv (2025)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 10 % 17 % (bättre värde) –
Andel elbilar 5,3 % (bättre värde) 4,0 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 15,08 ton CO2-ekv/inv 9,63 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Ödeshög jämfört med Ydre, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Ydre Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,8 per 1 000 inv. 1,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 13,3 % 12,1 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 116,59 kr/kvm 87,94 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 49,27 kr/kvm 19,93 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm (bättre värde) 146 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 281 kr/kvm 263 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 11 807 kr/kvm 11 885 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 1 884 kr/kvm (2025) 27 370 kr/kvm (2020) 39 813 kr/kvm (2025)
Fastighetspris fritidshus 12 792 kr/kvm 18 320 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 134,6 per 1 000 inv. 137,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 5,6 per 1 000 inv. 1,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 357,4 per 1 000 inv. 373,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 497,6 per 1 000 inv. 513,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 53,0 kvm/inv 56,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,8 per 1 000 inv. 1,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,2 % −2,9 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 5 135 3 501 10 633 801
Mediannettoinkomst 281 100 kr/inv. 286 200 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 268 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Ödeshög jämfört med Ydre, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Ydre Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,4 % 86,9 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,2 % 89,7 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 52,7 % 62,1 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 37,0 % 38,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Ödeshög jämfört med Ydre, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Ydre Riket
Elever i kulturskola, andel 13,1 % (2021) 23,5 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 419 kr/elev (2021) 784 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,16 lån/inv 10,26 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Ödeshög jämfört med Ydre, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Ydre Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel – 83,5 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Ödeshög jämfört med Ydre, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Ydre Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,1 % (bättre värde) 4,2 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Ödeshög jämfört med Ydre, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Ydre Riket
Cykelväg per invånare 2,59 m/inv (bättre värde) 1,81 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 95,3 % (bättre värde) 94,9 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 48,9 % (bättre värde) 40,0 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Ödeshög jämfört med Ydre, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Ydre Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,9 % (bättre värde) 6,9 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 0,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,4 % (bättre värde) 9,8 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Ödeshög jämfört med Ydre, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Ydre Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 31,6 % 34,7 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Ödeshög har lägre kommunalskatt (33,95 %) jämfört med Ydre (34,10 %), en skillnad på 0,15 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Ydre (228,5 poäng) 5,2 poäng högre än Ödeshög (223,3 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Ödeshög eller flytta till Ydre.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Ödeshög eller Ydre?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,95 % i Ödeshög och 34,10 % i Ydre (2026). Ödeshög har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,15 procentenheter motsvarar ungefär 30 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Ödeshög eller Ydre?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 223,3 poäng i Ödeshög och 228,5 poäng i Ydre (2026). Ydre har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 5,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Ödeshög eller Ydre?

Ödeshög har 5 221 invånare och Ydre har 3 619 (2025). Ödeshög är alltså den större av de två kommunerna. Ödeshög har ungefär 1,4 gånger fler invånare än Ydre. Medianinkomsten (20–64 år) är 381 600 kr i Ödeshög och 378 600 kr i Ydre per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2020–2026. Jämförelsen omfattar 47 jämförbara nyckeltal mellan Ödeshög och Ydre.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.