Kommunatlas
Jämförelse · Stockholms län

Haninge vs Huddinge — vilket är bäst att bo i?

Haninge har 101 408 invånare och Huddinge har 114 686 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Huddinge ett bättre värde på 44 och Haninge på 9.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Haninge jämfört med Huddinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Huddinge Riket
Folkmängd jämförs ej 101 408 114 686 10 605 529
Befolkningsförändring 0,5 % 0,3 % 0,2 %
Medelålder 39,0 år 39,2 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 15,0 % 14,8 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 25,1 % 25,9 % 22,4 %
Andel utrikes födda 30,5 % 31,5 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Haninge jämfört med Huddinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Huddinge Riket
Kommunal skattesats 31,28 % (bättre värde) 31,71 % 32,38 %
Årets resultat 7 617 kr/inv. (bättre värde) 3 199 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 40,8 % (bättre värde) 39,7 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 60 780 kr/inv. 65 549 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Haninge jämfört med Huddinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Huddinge Riket
Meritvärde åk 9 210,8 poäng 243,8 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 214,4 poäng 247,8 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 81,7 % 87,3 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 68,6 % 78,5 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 14,4 elever/lärare 13,6 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 175 730 kr 211 437 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Haninge jämfört med Huddinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Huddinge Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 77 % 80 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 78 % 80 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 34 dagar 13 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Haninge jämfört med Huddinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Huddinge Riket
Medellivslängd 81,4 år 82,4 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 8,6 dagar 8,1 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 12,3 % 11,6 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 91,6 % 92,4 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 65,2 % 71,4 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 10,1 % 6,7 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 57,9 % 62,2 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Haninge jämfört med Huddinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Huddinge Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 26,8 % 21,6 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,7 % 4,3 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Haninge jämfört med Huddinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Huddinge Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 64,9 % 69,4 % (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 13 473 per 100 000 inv. 11 838 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Haninge jämfört med Huddinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Huddinge Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,9 % 5,6 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,6 % 3,1 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 398 800 kr 421 300 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 11,8 per 1 000 inv. 12,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,2 % (bättre värde) 79,9 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 79,4 index (0–100) (bättre värde) 78,8 index (0–100)
Utpendling, andel 67,9 % 74,5 %
Inpendling, andel 47,4 % 68,9 %

Miljö

Miljö — Haninge jämfört med Huddinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Huddinge Riket
Insamlat kommunalt avfall 384 kg/inv 296 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 34 % (bättre värde) 31 %
Andel elbilar 7,4 % 9,3 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 1,36 ton CO2-ekv/inv 1,22 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Haninge jämfört med Huddinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Huddinge Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,8 per 1 000 inv. 2,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv. 1,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 22,7 % (bättre värde) 22,9 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 133,92 kr/kvm 61,75 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25 kr/år 25 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 132 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 241 kr/kvm 226 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 42 175 kr/kvm 49 992 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 28 195 kr/kvm 35 493 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 55 975 kr/kvm 51 790 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 139,9 per 1 000 inv. 133,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 145,5 per 1 000 inv. 128,7 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 134,6 per 1 000 inv. 158,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 420,0 per 1 000 inv. 420,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 36,0 kvm/inv 37,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,4 per 1 000 inv. 3,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 13,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 12,3 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 8,2 % 1,3 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 104 953 114 166 10 633 801
Mediannettoinkomst 317 500 kr/inv. 333 900 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 42,4 per 100 000 inv. 26,2 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Haninge jämfört med Huddinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Huddinge Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 72,0 % 74,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 80,0 % 82,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 45,7 % 53,4 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 46,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Haninge jämfört med Huddinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Huddinge Riket
Elever i kulturskola, andel 6,1 % 6,5 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 330 kr/elev (bättre värde) 1 955 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,12 lån/inv 3,73 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Haninge jämfört med Huddinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Huddinge Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 51,3 % 58,6 % (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Haninge jämfört med Huddinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Huddinge Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,2 % 4,2 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Haninge jämfört med Huddinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Huddinge Riket
Cykelväg per invånare 2,01 m/inv 2,02 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 88,7 % 94,4 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Haninge jämfört med Huddinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Huddinge Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,3 % 6,3 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,2 % 3,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 2,5 % 2,8 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Haninge jämfört med Huddinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Huddinge Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 38,4 % 52,0 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Haninge och Huddinge har nästan identisk kommunalskatt (31,28 % respektive 31,71 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Huddinge (243,8 poäng) 33,0 poäng högre än Haninge (210,8 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Huddinge (421 300 kr) än i Haninge (398 800 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Haninge eller flytta till Huddinge.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Haninge eller Huddinge?

Den totala kommunala skattesatsen är 31,28 % i Haninge och 31,71 % i Huddinge (2026). Haninge har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,43 procentenheter motsvarar i storleksordningen 150 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Haninge eller Huddinge?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 210,8 poäng i Haninge och 243,8 poäng i Huddinge (2025). Huddinge har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 33,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Haninge eller Huddinge?

Haninge har 101 408 invånare och Huddinge har 114 686 (2025). Huddinge är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 398 800 kr i Haninge och 421 300 kr i Huddinge per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare