Jämförelse · Västernorrlands län
Ånge vs Härnösand — vilket är bäst att bo i? Ånge har 9 000 invånare och Härnösand har 24 348 (2025). Båda kommunerna ligger i Västernorrlands län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Ånge ett bättre värde på 26 och Härnösand på 24.
vs 2 lika
Härnösand
24
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Ånge jämfört med Härnösand, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ånge Härnösand
Riket
Folkmängd jämförs ej 9 000 24 348 10 605 529 Befolkningsförändring −0,5 % −0,7 % 0,2 % Medelålder 47,7 år 45,9 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 30,2 % 27,8 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 18,9 % 21,5 % 22,4 % Andel utrikes födda 9,0 % 14,6 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Ånge jämfört med Härnösand, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ånge Härnösand
Riket
Meritvärde åk 9 205,4 poäng
★
(bättre värde) 201,3 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 207,1 poäng
★
(bättre värde) 202,8 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 74,4 %
★
(bättre värde) 65,8 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 68,6 %
★
(bättre värde) 52,5 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 9,9 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 240 346 kr 188 215 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 3,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 4,8 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Ånge jämfört med Härnösand, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ånge Härnösand
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,1 år
★
(bättre värde) 79,9 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,9 dagar 12,8 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,8 % 10,0 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 91,2 % 91,5 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 63,3 % 65,3 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 8,1 % 4,1 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,7 % 64,0 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Ånge jämfört med Härnösand, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ånge Härnösand
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 89,6 % (2022) 82,0 % (2025) 79,4 % (2025) Anmälda brott 9 311 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 12 030 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Ånge jämfört med Härnösand, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ånge Härnösand
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,4 %
★
(bättre värde) 8,7 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,2 %
★
(bättre värde) 4,8 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 378 500 kr
★
(bättre värde) 375 300 kr 401 400 kr Nystartade företag 9,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 8,7 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,3 %
★
(bättre värde) 80,2 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 86,1 index (0–100) – Utpendling, andel 20,2 % 23,7 % – Inpendling, andel 12,9 % 19,1 % –
Boende Boende — Ånge jämfört med Härnösand, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ånge Härnösand
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 8,2 %
★
(bättre värde) 10,8 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 113,46 kr/kvm 94,88 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 32,78 kr/kvm 27,03 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 140 kr/kvm 96 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 231 kr/kvm 206 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 6 372 kr/kvm 13 019 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 1 527 kr/kvm 7 182 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 6 073 kr/kvm 23 244 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 184,4 per 1 000 inv. 181,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 49,2 per 1 000 inv. 121,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 362,1 per 1 000 inv. 246,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 595,9 per 1 000 inv. 549,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 53,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,8 per 1 000 inv. 1,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,4 % −3,1 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 8 679 23 465 10 633 801 Mediannettoinkomst 275 400 kr/inv. 277 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 28,7 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 35 kr/inv. 78 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Ånge jämfört med Härnösand, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ånge Härnösand
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,9 % 83,2 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,0 % 84,8 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 42,9 % 50,3 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 37,0 % 44,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Ånge jämfört med Härnösand, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ånge Härnösand
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,6 %
★
(bättre värde) 5,9 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Ånge jämfört med Härnösand, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ånge Härnösand
Riket
Cykelväg per invånare 1,86 m/inv 2,40 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 96,4 % 99,4 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 55,6 % 84,2 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Ånge jämfört med Härnösand, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ånge Härnösand
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,7 %
★
(bättre värde) 7,4 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,6 % 3,4 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,0 % 10,1 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Ånge och Härnösand har nästan identisk kommunalskatt (34,62 % respektive 34,63 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Ånge (205,4 poäng) 4,1 poäng högre än Härnösand (201,3 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Ånge eller flytta till Härnösand .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Ånge eller Härnösand? Den totala kommunala skattesatsen är 34,62 % i Ånge och 34,63 % i Härnösand (2026). Ånge har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Ånge eller Härnösand? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 205,4 poäng i Ånge och 201,3 poäng i Härnösand (2026). Ånge har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 4,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Ånge eller Härnösand? Ånge har 9 000 invånare och Härnösand har 24 348 (2025). Härnösand är alltså den större av de två kommunerna. Härnösand har ungefär 2,7 gånger fler invånare än Ånge. Medianinkomsten (20–64 år) är 378 500 kr i Ånge och 375 300 kr i Härnösand per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.