Kommunatlas
Norrbottens län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Luleå

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 23 september 2026). Totalt 61 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
61
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
S
23 mandat (38 % av mandaten)
Rödgröna
30
S+V+MP · 49 %
Borgerliga
23
M+C+L+KD · 38 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 23 september 2026)

S
23 36,7 %
M
12 19,3 %
SD
6 10,4 %
C
4 6,8 %
KD
4 6,8 %
V
4 7,1 %
L
3 4,1 %
MP
3 4,6 %
SA
2 2,7 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 61 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 23 september 2026 · Lokala partier: Socialistiskt Alternativ tidigare Rättvisepartiet Socialisterna

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 15 % 30 % 45 % 60 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 50,8 % Socialdemokraterna 1976: 49,2 % Socialdemokraterna 1979: 50,8 % Socialdemokraterna 1982: 55,7 % Socialdemokraterna 1985: 50,8 % Socialdemokraterna 1988: 52,5 % Socialdemokraterna 1991: 49,2 % Socialdemokraterna 1994: 57,4 % Socialdemokraterna 1998: 41,0 % Socialdemokraterna 2002: 39,3 % Socialdemokraterna 2006: 52,5 % Socialdemokraterna 2010: 52,5 % Socialdemokraterna 2014: 50,8 % Socialdemokraterna 2018: 39,3 % Socialdemokraterna 2022: 39,3 % Socialdemokraterna 2026: 37,7 % Moderaterna 1973: 8,2 % Moderaterna 1976: 9,8 % Moderaterna 1979: 13,1 % Moderaterna 1982: 14,8 % Moderaterna 1985: 13,1 % Moderaterna 1988: 9,8 % Moderaterna 1991: 14,8 % Moderaterna 1994: 11,5 % Moderaterna 1998: 16,4 % Moderaterna 2002: 14,8 % Moderaterna 2006: 14,8 % Moderaterna 2010: 14,8 % Moderaterna 2014: 14,8 % Moderaterna 2018: 14,8 % Moderaterna 2022: 16,4 % Moderaterna 2026: 19,7 % Centerpartiet 1973: 18,0 % Centerpartiet 1976: 18,0 % Centerpartiet 1979: 13,1 % Centerpartiet 1982: 11,5 % Centerpartiet 1985: 8,2 % Centerpartiet 1988: 6,6 % Centerpartiet 1991: 6,6 % Centerpartiet 1994: 6,6 % Centerpartiet 1998: 6,6 % Centerpartiet 2002: 6,6 % Centerpartiet 2006: 6,6 % Centerpartiet 2010: 4,9 % Centerpartiet 2014: 3,3 % Centerpartiet 2018: 8,2 % Centerpartiet 2022: 6,6 % Centerpartiet 2026: 6,6 % Vänsterpartiet 1973: 11,5 % Vänsterpartiet 1976: 9,8 % Vänsterpartiet 1979: 9,8 % Vänsterpartiet 1982: 9,8 % Vänsterpartiet 1985: 9,8 % Vänsterpartiet 1988: 8,2 % Vänsterpartiet 1991: 8,2 % Vänsterpartiet 1994: 9,8 % Vänsterpartiet 1998: 18,0 % Vänsterpartiet 2002: 11,5 % Vänsterpartiet 2006: 6,6 % Vänsterpartiet 2010: 6,6 % Vänsterpartiet 2014: 6,6 % Vänsterpartiet 2018: 9,8 % Vänsterpartiet 2022: 9,8 % Vänsterpartiet 2026: 6,6 % Liberalerna 1973: 8,2 % Liberalerna 1976: 9,8 % Liberalerna 1979: 9,8 % Liberalerna 1982: 4,9 % Liberalerna 1985: 11,5 % Liberalerna 1988: 11,5 % Liberalerna 1991: 11,5 % Liberalerna 1994: 6,6 % Liberalerna 1998: 6,6 % Liberalerna 2002: 9,8 % Liberalerna 2006: 6,6 % Liberalerna 2010: 4,9 % Liberalerna 2014: 4,9 % Liberalerna 2018: 4,9 % Liberalerna 2022: 4,9 % Liberalerna 2026: 4,9 % Kristdemokraterna 1973: 3,3 % Kristdemokraterna 1976: 3,3 % Kristdemokraterna 1979: 3,3 % Kristdemokraterna 1982: 3,3 % Kristdemokraterna 1985: 1,6 % Kristdemokraterna 1988: 1,6 % Kristdemokraterna 1991: 4,9 % Kristdemokraterna 1994: 1,6 % Kristdemokraterna 1998: 4,9 % Kristdemokraterna 2002: 4,9 % Kristdemokraterna 2006: 3,3 % Kristdemokraterna 2010: 3,3 % Kristdemokraterna 2014: 3,3 % Kristdemokraterna 2018: 3,3 % Kristdemokraterna 2022: 6,6 % Kristdemokraterna 2026: 6,6 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 0,0 % Miljöpartiet 1985: 4,9 % Miljöpartiet 1988: 9,8 % Miljöpartiet 1991: 4,9 % Miljöpartiet 1994: 6,6 % Miljöpartiet 1998: 6,6 % Miljöpartiet 2002: 6,6 % Miljöpartiet 2006: 3,3 % Miljöpartiet 2010: 6,6 % Miljöpartiet 2014: 6,6 % Miljöpartiet 2018: 3,3 % Miljöpartiet 2022: 3,3 % Miljöpartiet 2026: 4,9 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 0,0 % Sverigedemokraterna 2010: 0,0 % Sverigedemokraterna 2014: 4,9 % Sverigedemokraterna 2018: 6,6 % Sverigedemokraterna 2022: 9,8 % Sverigedemokraterna 2026: 9,8 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 23 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 24 32 32 31 24 24 23
Moderaterna M 9 9 9 9 9 10 12
Sverigedemokraterna SD — — — 3 4 6 6
Centerpartiet C 4 4 3 2 5 4 4
Vänsterpartiet V 7 4 4 4 6 6 4
Liberalerna L 6 4 3 3 3 3 3
Miljöpartiet MP 4 2 4 4 2 2 3
Kristdemokraterna KD 3 2 2 2 2 4 4
Övriga partier Övr. 4 4 4 3 6 2 2
Totalt 61616161616161

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 23 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Luleås senaste kommunalval 2026 var 83,7 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

83,7 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

1,3 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 104 av 290 kommuner

Plats 2 av 14 kommuner i Norrbottens län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

86,2 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

1,3 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 85 av 290 kommuner

Plats 2 av 14 kommuner i Norrbottens län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

53,3 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

0,1 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 78 av 290 kommuner

Plats 1 av 14 kommuner i Norrbottens län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

46,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

3,0 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 78 av 290 kommuner

Plats 6 av 14 kommuner i Norrbottens län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Luleå

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 24 av 61 mandat
Valresultat 2026
S störst med 23 av 61 mandat Fastställt 23 september 2026

Se valresultat i Luleå för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Luleå kommunfullmäktige 2026?

Socialdemokraterna fick flest mandat i Luleå i valet 2026 med totalt 23 mandat av 61 möjliga. Status: fastställt 23 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Luleå?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Luleå var 57,4 % av mandaten (1994). I senaste valet 2026 fick partiet 37,7 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Luleå?

Kommunvalet i Luleå hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Luleå är fastställt av länsstyrelsen 23 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Luleå?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Luleå var 83,7 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — lägre än i Luleå.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Luleå kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.