Kommunatlas
Jämförelse · Stockholms län

Österåker vs Tyresö — vilket är bäst att bo i?

Österåker har 49 943 invånare och Tyresö har 49 645 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 56 jämförbara nyckeltal ligger kommunerna jämnt — 27 vardera.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Österåker jämfört med Tyresö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Österåker Tyresö Riket
Folkmängd jämförs ej 49 943 49 645 10 605 529
Befolkningsförändring 0,3 % 0,9 % 0,2 %
Medelålder 41,8 år 41,5 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 19,0 % 18,0 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 25,3 % 25,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 18,1 % 18,2 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Österåker jämfört med Tyresö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Österåker Tyresö Riket
Kommunal skattesats 28,93 % (bättre värde) 31,83 % 32,38 %
Årets resultat 1 841 kr/inv. (bättre värde) 1 396 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 45,9 % (bättre värde) 35,0 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 56 102 kr/inv. 67 385 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Österåker jämfört med Tyresö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Österåker Tyresö Riket
Meritvärde åk 9 233,8 poäng 242,4 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 233,9 poäng 243,1 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 87,5 % 89,4 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 79,6 % (bättre värde) 78,8 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 13,8 elever/lärare 12,8 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 158 236 kr 175 487 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,8 barn/årsarbetare 5,5 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Österåker jämfört med Tyresö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Österåker Tyresö Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 86,6 % (bättre värde) 81,4 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 69 % 82 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 24 dagar (2025) 86 dagar (2024) –

Hälsa

Hälsa — Österåker jämfört med Tyresö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Österåker Tyresö Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 83,5 år (bättre värde) 83,0 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,2 dagar 8,7 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 12,9 % (bättre värde) 14,0 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 92,1 % 95,9 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 75,5 % (bättre värde) 74,6 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 4,7 % 3,8 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 69,0 % (bättre värde) 68,6 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Österåker jämfört med Tyresö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Österåker Tyresö Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 23,7 % 26,3 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,8 % (bättre värde) 3,6 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Österåker jämfört med Tyresö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Österåker Tyresö Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 86,3 % (bättre värde) 78,2 % 79,4 %
Anmälda brott 8 653 per 100 000 inv. (bättre värde) 8 826 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Österåker jämfört med Tyresö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Österåker Tyresö Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,7 % (bättre värde) 5,8 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,4 % (bättre värde) 3,5 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 455 200 kr 457 000 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,7 per 1 000 inv. 12,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,1 % (bättre värde) 83,9 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 79,3 index (0–100) (bättre värde) 76,3 index (0–100) –
Utpendling, andel 66,1 % 74,3 % –
Inpendling, andel 27,8 % 46,2 % –

Miljö

Miljö — Österåker jämfört med Tyresö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Österåker Tyresö Riket
Insamlat kommunalt avfall 414 kg/inv 385 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 28 % 44 % (bättre värde) –
Andel elbilar 10,8 % (bättre värde) 9,7 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 1,65 ton CO2-ekv/inv 0,56 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Österåker jämfört med Tyresö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Österåker Tyresö Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,2 per 1 000 inv. 8,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 16,0 % 12,6 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 179,82 kr/kvm 128,32 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 28,19 kr/kvm 19,64 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 135 kr/kvm 132 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 231 kr/kvm (bättre värde) 241 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 41 874 kr/kvm 49 419 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 36 183 kr/kvm 34 218 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 53 185 kr/kvm 63 102 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 77,9 per 1 000 inv. 124,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 90,2 per 1 000 inv. 130,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 239,9 per 1 000 inv. 179,9 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 408,1 per 1 000 inv. 434,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 45,0 kvm/inv 40,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,9 per 1 000 inv. 9,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 8,3 per 1 000 inv. 17,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 7,1 % 2,0 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 52 084 49 745 10 633 801
Mediannettoinkomst 371 700 kr/inv. (bättre värde) 356 800 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 16,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 24,2 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Österåker jämfört med Tyresö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Österåker Tyresö Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,5 % (bättre värde) 84,4 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,9 % (bättre värde) 86,8 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 59,5 % 60,3 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 51,0 % 39,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Österåker jämfört med Tyresö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Österåker Tyresö Riket
Elever i kulturskola, andel 15,8 % (bättre värde) 13,3 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 2 388 kr/elev (2024) 2 153 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,16 lån/inv 3,16 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Österåker jämfört med Tyresö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Österåker Tyresö Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 72,1 % 75,3 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Österåker jämfört med Tyresö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Österåker Tyresö Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,3 % (bättre värde) 4,8 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Österåker jämfört med Tyresö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Österåker Tyresö Riket
Cykelväg per invånare 2,27 m/inv (bättre värde) 2,22 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 75,5 % 93,4 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Österåker jämfört med Tyresö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Österåker Tyresö Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,9 % 7,0 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,6 % 3,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 0,2 % 0,8 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Österåker jämfört med Tyresö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Österåker Tyresö Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 49,9 % (bättre värde) 49,1 % 48,5 %

Sammanfattning

Österåker har lägre kommunalskatt (28,93 %) jämfört med Tyresö (31,83 %), en skillnad på 2,90 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Tyresö (242,4 poäng) 8,6 poäng högre än Österåker (233,8 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Österåker eller flytta till Tyresö.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Österåker eller Tyresö?

Den totala kommunala skattesatsen är 28,93 % i Österåker och 31,83 % i Tyresö (2026). Österåker har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 2,90 procentenheter motsvarar ungefär 620 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Österåker eller Tyresö?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 233,8 poäng i Österåker och 242,4 poäng i Tyresö (2026). Tyresö har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 8,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Österåker eller Tyresö?

Österåker har 49 943 invånare och Tyresö har 49 645 (2025). Österåker är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 455 200 kr i Österåker och 457 000 kr i Tyresö per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2024–2026. Jämförelsen omfattar 56 jämförbara nyckeltal mellan Österåker och Tyresö.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.