Kommunatlas
Örebro län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Lekeberg

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 22 september 2026). Totalt 35 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
35
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
M
12 mandat (34 % av mandaten)
Rödgröna
10
S+V+MP · 29 %
Borgerliga
20
M+C+L+KD · 57 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 22 september 2026)

M
12 34,6 %
S
8 20,8 %
C
5 13,1 %
SD
4 11,1 %
KD
2 6,8 %
L
1 3,6 %
MP
1 3,3 %
V
1 3,7 %
FL
1 2,8 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 35 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 22 september 2026 · Lokala partier: Framtidspartiet i Lekeberg

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 10 % 20 % 30 % 40 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1994: 37,1 % Socialdemokraterna 1998: 31,4 % Socialdemokraterna 2002: 37,1 % Socialdemokraterna 2006: 34,3 % Socialdemokraterna 2010: 28,6 % Socialdemokraterna 2014: 28,6 % Socialdemokraterna 2018: 20,0 % Socialdemokraterna 2022: 20,0 % Socialdemokraterna 2026: 22,9 % Moderaterna 1994: 14,3 % Moderaterna 1998: 14,3 % Moderaterna 2002: 11,4 % Moderaterna 2006: 14,3 % Moderaterna 2010: 17,1 % Moderaterna 2014: 14,3 % Moderaterna 2018: 11,4 % Moderaterna 2022: 28,6 % Moderaterna 2026: 34,3 % Centerpartiet 1994: 28,6 % Centerpartiet 1998: 28,6 % Centerpartiet 2002: 28,6 % Centerpartiet 2006: 28,6 % Centerpartiet 2010: 20,0 % Centerpartiet 2014: 25,7 % Centerpartiet 2018: 31,4 % Centerpartiet 2022: 14,3 % Centerpartiet 2026: 14,3 % Vänsterpartiet 1994: 2,9 % Vänsterpartiet 1998: 5,7 % Vänsterpartiet 2002: 5,7 % Vänsterpartiet 2006: 2,9 % Vänsterpartiet 2010: 2,9 % Vänsterpartiet 2014: 2,9 % Vänsterpartiet 2018: 2,9 % Vänsterpartiet 2022: 2,9 % Vänsterpartiet 2026: 2,9 % Liberalerna 1994: 5,7 % Liberalerna 1998: 2,9 % Liberalerna 2002: 5,7 % Liberalerna 2006: 5,7 % Liberalerna 2010: 2,9 % Liberalerna 2014: 2,9 % Liberalerna 2018: 2,9 % Liberalerna 2022: 5,7 % Liberalerna 2026: 2,9 % Kristdemokraterna 1994: 8,6 % Kristdemokraterna 1998: 11,4 % Kristdemokraterna 2002: 8,6 % Kristdemokraterna 2006: 8,6 % Kristdemokraterna 2010: 8,6 % Kristdemokraterna 2014: 5,7 % Kristdemokraterna 2018: 5,7 % Kristdemokraterna 2022: 5,7 % Kristdemokraterna 2026: 5,7 % Miljöpartiet 1994: 2,9 % Miljöpartiet 1998: 2,9 % Miljöpartiet 2002: 2,9 % Miljöpartiet 2006: 2,9 % Miljöpartiet 2010: 5,7 % Miljöpartiet 2014: 2,9 % Miljöpartiet 2018: 2,9 % Miljöpartiet 2022: 2,9 % Miljöpartiet 2026: 2,9 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 2,9 % Sverigedemokraterna 2010: 5,7 % Sverigedemokraterna 2014: 11,4 % Sverigedemokraterna 2018: 17,1 % Sverigedemokraterna 2022: 14,3 % Sverigedemokraterna 2026: 11,4 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 22 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 13 12 10 10 7 7 8
Moderaterna M 4 5 6 5 4 10 12
Sverigedemokraterna SD — 1 2 4 6 5 4
Centerpartiet C 10 10 7 9 11 5 5
Vänsterpartiet V 2 1 1 1 1 1 1
Liberalerna L 2 2 1 1 1 2 1
Miljöpartiet MP 1 1 2 1 1 1 1
Kristdemokraterna KD 3 3 3 2 2 2 2
Övriga partier Övr. — — 3 2 2 2 1
Totalt 35353535353535

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 22 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Lekebergs senaste kommunalval 2026 var 88,0 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

88,0 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

5,7 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 10 av 290 kommuner

Plats 1 av 12 kommuner i Örebro län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

88,9 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

4,0 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 19 av 290 kommuner

Plats 1 av 12 kommuner i Örebro län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

54,5 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

1,1 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 64 av 290 kommuner

Plats 1 av 12 kommuner i Örebro län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

64,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

21 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 1 av 290 kommuner

Plats 1 av 12 kommuner i Örebro län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Lekeberg

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
M störst med 10 av 35 mandat
Valresultat 2026
M störst med 12 av 35 mandat Fastställt 22 september 2026

Se valresultat i Lekeberg för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Lekeberg kommunfullmäktige 2026?

Moderaterna fick flest mandat i Lekeberg i valet 2026 med totalt 12 mandat av 35 möjliga. Status: fastställt 22 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Lekeberg?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Lekeberg var 37,1 % av mandaten (1994). I senaste valet 2026 fick partiet 22,9 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Lekeberg?

Kommunvalet i Lekeberg hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Lekeberg är fastställt av länsstyrelsen 22 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Lekeberg?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Lekeberg var 88,0 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — lägre än i Lekeberg.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Lekeberg kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.