Kommunatlas
Jämförelse · Jönköpings län

Tranås vs Värnamo — vilket är bäst att bo i?

Tranås har 18 555 invånare och Värnamo har 34 534 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Värnamo ett bättre värde på 27 och Tranås på 26.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Tranås jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tranås Värnamo Riket
Folkmängd jämförs ej 18 555 34 534 10 605 529
Befolkningsförändring −0,3 % 0,0 % 0,2 %
Medelålder 44,7 år 43,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 25,8 % 23,3 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,2 % 22,8 % 22,4 %
Andel utrikes födda 16,1 % 20,8 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Tranås jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tranås Värnamo Riket
Kommunal skattesats 33,77 % 33,28 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 1 206 kr/inv. 4 433 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 55,2 % (bättre värde) 47,1 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 78 444 kr/inv. 69 684 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Tranås jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tranås Värnamo Riket
Meritvärde åk 9 213,0 poäng 219,3 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 214,4 poäng 220,5 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 78,1 % (bättre värde) 74,9 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 65,7 % (bättre värde) 64,5 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,0 elever/lärare (bättre värde) 11,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 200 131 kr 203 498 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Tranås jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tranås Värnamo Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 92,2 % (bättre värde) 82,3 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 79 % (bättre värde) 76 % 79 %
Väntetid till äldreboende 45 dagar (2025) 79 dagar (2022) –

Hälsa

Hälsa — Tranås jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tranås Värnamo Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,4 år (bättre värde) 82,1 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 8,0 dagar (bättre värde) 10,1 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,6 % 8,0 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,9 % (bättre värde) 95,6 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 69,8 % 70,8 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,7 % 5,7 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 70,9 % (bättre värde) 64,3 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Tranås jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tranås Värnamo Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 28,6 % 31,3 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,5 % 3,8 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Tranås jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tranås Värnamo Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 79,8 % (bättre värde) 79,3 % 79,4 %
Anmälda brott 10 355 per 100 000 inv. (bättre värde) 10 606 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Tranås jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tranås Värnamo Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,8 % 4,9 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,1 % 3,5 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 384 700 kr 398 000 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 9,5 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,7 % 86,0 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 79,3 index (0–100) – –
Utpendling, andel 24,0 % 22,8 % –
Inpendling, andel 23,9 % 23,6 % –

Miljö

Miljö — Tranås jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tranås Värnamo Riket
Insamlat kommunalt avfall 674 kg/inv 369 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 17 % 20 % (bättre värde) –
Andel elbilar 5,8 % 7,2 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,17 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,73 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Tranås jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tranås Värnamo Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. 0,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 11,2 % (bättre värde) 12,4 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 85,15 kr/kvm (bättre värde) 92,78 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 27,16 kr/kvm 19,82 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 133 kr/kvm (bättre värde) 136 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 222 kr/kvm (bättre värde) 227 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 16 840 kr/kvm 19 148 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 14 904 kr/kvm 16 350 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 26 468 kr/kvm 17 346 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 243,5 per 1 000 inv. 184,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 67,6 per 1 000 inv. 63,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 215,4 per 1 000 inv. 236,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 526,7 per 1 000 inv. 484,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 0,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,8 per 1 000 inv. 4,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −1,8 % 0,0 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 18 125 34 121 10 633 801
Mediannettoinkomst 287 700 kr/inv. 309 900 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 21,6 per 100 000 inv. 11,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 40 kr/inv. 127 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Tranås jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tranås Värnamo Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,1 % (bättre värde) 82,2 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,2 % (bättre värde) 84,8 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,3 % 52,9 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 34,0 % 41,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Tranås jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tranås Värnamo Riket
Elever i kulturskola, andel 17,9 % (bättre värde) 17,3 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 398 kr/elev (2024) (bättre värde) 2 131 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,23 lån/inv (bättre värde) 4,55 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Tranås jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tranås Värnamo Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 56,1 % 56,2 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Tranås jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tranås Värnamo Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,5 % 4,9 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Tranås jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tranås Värnamo Riket
Cykelväg per invånare 4,09 m/inv 4,65 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,3 % 99,5 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 52,4 % 64,3 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Tranås jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tranås Värnamo Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,2 % (bättre värde) 5,2 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 3,6 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 13,2 % (bättre värde) 9,6 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Tranås jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tranås Värnamo Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 35,1 % 36,4 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Värnamo har lägre kommunalskatt (33,28 %) jämfört med Tranås (33,77 %), en skillnad på 0,49 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Värnamo (219,3 poäng) 6,3 poäng högre än Tranås (213,0 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Tranås eller flytta till Värnamo.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Tranås eller Värnamo?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,77 % i Tranås och 33,28 % i Värnamo (2026). Värnamo har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,49 procentenheter motsvarar ungefär 100 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Tranås eller Värnamo?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 213,0 poäng i Tranås och 219,3 poäng i Värnamo (2026). Värnamo har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 6,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Tranås eller Värnamo?

Tranås har 18 555 invånare och Värnamo har 34 534 (2025). Värnamo är alltså den större av de två kommunerna. Värnamo har ungefär 1,9 gånger fler invånare än Tranås. Medianinkomsten (20–64 år) är 384 700 kr i Tranås och 398 000 kr i Värnamo per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 55 jämförbara nyckeltal mellan Tranås och Värnamo.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.