Kommunatlas
Kalmar län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Oskarshamn

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 22 september 2026). Totalt 49 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
49
kommunfullmäktige 2026–2030
Delad förstaplats
S/SD
14 mandat (29 % av mandaten)
Rödgröna
17
S+V+MP · 35 %
Borgerliga
16
M+C+L+KD · 33 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 22 september 2026)

S
14 28,1 %
SD
14 28,1 %
M
7 14,6 %
KD
5 10,0 %
C
3 5,1 %
V
3 6,6 %
KUST
2 3,9 %
L
1 2,5 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 49 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 22 september 2026 · Lokala partier: KUSTLANDSPARTIET

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 15 % 30 % 45 % 60 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 51,0 % Socialdemokraterna 1976: 49,0 % Socialdemokraterna 1979: 49,2 % Socialdemokraterna 1982: 52,5 % Socialdemokraterna 1985: 45,8 % Socialdemokraterna 1988: 47,5 % Socialdemokraterna 1991: 42,4 % Socialdemokraterna 1994: 52,9 % Socialdemokraterna 1998: 43,1 % Socialdemokraterna 2002: 42,9 % Socialdemokraterna 2006: 36,7 % Socialdemokraterna 2010: 38,8 % Socialdemokraterna 2014: 36,7 % Socialdemokraterna 2018: 34,7 % Socialdemokraterna 2022: 32,7 % Socialdemokraterna 2026: 28,6 % Moderaterna 1973: 11,8 % Moderaterna 1976: 13,7 % Moderaterna 1979: 15,3 % Moderaterna 1982: 16,9 % Moderaterna 1985: 20,3 % Moderaterna 1988: 13,6 % Moderaterna 1991: 18,6 % Moderaterna 1994: 17,6 % Moderaterna 1998: 17,6 % Moderaterna 2002: 14,3 % Moderaterna 2006: 18,4 % Moderaterna 2010: 22,4 % Moderaterna 2014: 16,3 % Moderaterna 2018: 16,3 % Moderaterna 2022: 20,4 % Moderaterna 2026: 14,3 % Centerpartiet 1973: 21,6 % Centerpartiet 1976: 23,5 % Centerpartiet 1979: 18,6 % Centerpartiet 1982: 15,3 % Centerpartiet 1985: 11,9 % Centerpartiet 1988: 11,9 % Centerpartiet 1991: 11,9 % Centerpartiet 1994: 7,8 % Centerpartiet 1998: 3,9 % Centerpartiet 2002: 6,1 % Centerpartiet 2006: 6,1 % Centerpartiet 2010: 4,1 % Centerpartiet 2014: 4,1 % Centerpartiet 2018: 6,1 % Centerpartiet 2022: 4,1 % Centerpartiet 2026: 6,1 % Vänsterpartiet 1973: 3,9 % Vänsterpartiet 1976: 2,0 % Vänsterpartiet 1979: 5,1 % Vänsterpartiet 1982: 5,1 % Vänsterpartiet 1985: 6,8 % Vänsterpartiet 1988: 10,2 % Vänsterpartiet 1991: 8,5 % Vänsterpartiet 1994: 9,8 % Vänsterpartiet 1998: 19,6 % Vänsterpartiet 2002: 16,3 % Vänsterpartiet 2006: 20,4 % Vänsterpartiet 2010: 12,2 % Vänsterpartiet 2014: 8,2 % Vänsterpartiet 2018: 8,2 % Vänsterpartiet 2022: 8,2 % Vänsterpartiet 2026: 6,1 % Liberalerna 1973: 5,9 % Liberalerna 1976: 9,8 % Liberalerna 1979: 8,5 % Liberalerna 1982: 5,1 % Liberalerna 1985: 10,2 % Liberalerna 1988: 8,5 % Liberalerna 1991: 6,8 % Liberalerna 1994: 2,0 % Liberalerna 1998: 2,0 % Liberalerna 2002: 6,1 % Liberalerna 2006: 4,1 % Liberalerna 2010: 6,1 % Liberalerna 2014: 12,2 % Liberalerna 2018: 10,2 % Liberalerna 2022: 2,0 % Liberalerna 2026: 2,0 % Kristdemokraterna 1973: 5,9 % Kristdemokraterna 1976: 2,0 % Kristdemokraterna 1979: 3,4 % Kristdemokraterna 1982: 3,4 % Kristdemokraterna 1985: 5,1 % Kristdemokraterna 1988: 5,1 % Kristdemokraterna 1991: 10,2 % Kristdemokraterna 1994: 5,9 % Kristdemokraterna 1998: 11,8 % Kristdemokraterna 2002: 12,2 % Kristdemokraterna 2006: 8,2 % Kristdemokraterna 2010: 6,1 % Kristdemokraterna 2014: 6,1 % Kristdemokraterna 2018: 6,1 % Kristdemokraterna 2022: 6,1 % Kristdemokraterna 2026: 10,2 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 0,0 % Miljöpartiet 1985: 0,0 % Miljöpartiet 1988: 3,4 % Miljöpartiet 1991: 1,7 % Miljöpartiet 1994: 3,9 % Miljöpartiet 1998: 2,0 % Miljöpartiet 2002: 2,0 % Miljöpartiet 2006: 2,0 % Miljöpartiet 2010: 4,1 % Miljöpartiet 2014: 4,1 % Miljöpartiet 2018: 0,0 % Miljöpartiet 2022: 0,0 % Miljöpartiet 2026: 0,0 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 4,1 % Sverigedemokraterna 2010: 6,1 % Sverigedemokraterna 2014: 12,2 % Sverigedemokraterna 2018: 18,4 % Sverigedemokraterna 2022: 22,4 % Sverigedemokraterna 2026: 28,6 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 22 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 21 18 19 18 17 16 14
Moderaterna M 7 9 11 8 8 10 7
Sverigedemokraterna SD — 2 3 6 9 11 14
Centerpartiet C 3 3 2 2 3 2 3
Vänsterpartiet V 8 10 6 4 4 4 3
Liberalerna L 3 2 3 6 5 1 1
Miljöpartiet MP 1 1 2 2 — — —
Kristdemokraterna KD 6 4 3 3 3 3 5
Övriga partier Övr. — — — — — 2 2
Totalt 49494949494949

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 22 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Oskarshamns senaste kommunalval 2026 var 84,1 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

84,1 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

1,8 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 92 av 290 kommuner

Plats 5 av 12 kommuner i Kalmar län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

85,8 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

0,9 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 103 av 290 kommuner

Plats 6 av 12 kommuner i Kalmar län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

46,9 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

6,5 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 200 av 290 kommuner

Plats 11 av 12 kommuner i Kalmar län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

39,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

4,0 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 211 av 290 kommuner

Plats 9 av 12 kommuner i Kalmar län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Oskarshamn

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 16 av 49 mandat
Valresultat 2026
S och SD lika stora med 14 mandat var av 49 Fastställt 22 september 2026

Se valresultat i Oskarshamn för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Oskarshamn kommunfullmäktige 2026?

Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna lika stora med 14 mandat var av 49 i Oskarshamn efter valet 2026. Status: fastställt 22 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Oskarshamn?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Oskarshamn var 52,9 % av mandaten (1994). I senaste valet 2026 fick partiet 28,6 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Oskarshamn?

Kommunvalet i Oskarshamn hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Oskarshamn är fastställt av länsstyrelsen 22 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Oskarshamn?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Oskarshamn var 84,1 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — lägre än i Oskarshamn.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Oskarshamn kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.