Jämförelse · Västra Götalands län
Bengtsfors vs Sotenäs — vilket är bäst att bo i? Bengtsfors har 8 955 invånare och Sotenäs har 9 036 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Sotenäs ett bättre värde på 41 och Bengtsfors på 15.
Bengtsfors
15
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Sotenäs
41
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Bengtsfors jämfört med Sotenäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bengtsfors Sotenäs
Riket
Folkmängd jämförs ej 8 955 9 036 10 605 529 Befolkningsförändring −1,3 % −0,7 % 0,2 % Medelålder 48,6 år 51,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 31,5 % 36,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 18,8 % 15,3 % 22,4 % Andel utrikes födda 18,7 % 11,0 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Bengtsfors jämfört med Sotenäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bengtsfors Sotenäs
Riket
Kommunal skattesats 34,40 % 33,47 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat −1 001 kr/inv. 2 674 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 327 kr/inv. Soliditet 44,7 % 68,9 %
★
(bättre värde) 39,4 % Nettokostnad egentlig verksamhet 82 845 kr/inv. 69 587 kr/inv. 69 112 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Bengtsfors jämfört med Sotenäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bengtsfors Sotenäs
Riket
Meritvärde åk 9 213,2 poäng 224,1 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 213,4 poäng 224,5 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 78,5 % 85,1 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 60,2 % 70,1 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 9,3 elever/lärare
★
(bättre värde) 10,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 230 179 kr 231 907 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,0 barn/årsarbetare 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Bengtsfors jämfört med Sotenäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bengtsfors Sotenäs
Riket
Medellivslängd 81,3 år 82,3 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 14,0 dagar 13,3 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,9 %
★
(bättre värde) 11,5 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,6 % 100,0 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 58,2 % 71,0 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 9,0 % 7,2 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,0 % 67,8 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Bengtsfors jämfört med Sotenäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bengtsfors Sotenäs
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 82,5 % 87,6 %
★
(bättre värde) 79,4 % (2025) Anmälda brott 7 875 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 8 853 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Bengtsfors jämfört med Sotenäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bengtsfors Sotenäs
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,9 % 3,1 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,1 % 3,4 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 374 500 kr 412 600 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 10,9 per 1 000 inv. 12,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 78,4 % 84,8 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 82,9 index (0–100)
★
(bättre värde) 69,7 index (0–100) – Utpendling, andel 27,3 % 30,1 % – Inpendling, andel 24,8 % 24,3 % –
Boende Boende — Bengtsfors jämfört med Sotenäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bengtsfors Sotenäs
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 17,4 % 7,6 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 122,56 kr/kvm
★
(bättre värde) 136,07 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 22 kr/år
★
(bättre värde) 23 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 121 kr/kvm 117 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 275 kr/kvm 0 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 9 786 kr/kvm 40 961 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 1 380 kr/kvm 44 966 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 16 518 kr/kvm 53 155 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 210,6 per 1 000 inv. 185,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 12,3 per 1 000 inv. 91,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 353,3 per 1 000 inv. 337,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 576,3 per 1 000 inv. 614,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 51,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,4 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. 7,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −6,6 % −0,7 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 8 455 8 994 10 633 801 Mediannettoinkomst 272 700 kr/inv. 310 200 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 22,3 per 100 000 inv. 22,1 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 23 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Bengtsfors jämfört med Sotenäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bengtsfors Sotenäs
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,0 % 86,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 % 89,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,1 % 57,9 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 39,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Bengtsfors jämfört med Sotenäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bengtsfors Sotenäs
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 53,3 % 66,1 %
★
(bättre värde) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Bengtsfors jämfört med Sotenäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bengtsfors Sotenäs
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,3 % 3,4 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Bengtsfors jämfört med Sotenäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bengtsfors Sotenäs
Riket
Cykelväg per invånare 3,48 m/inv
★
(bättre värde) 1,47 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,7 % 100,0 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 58,3 % 72,4 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Bengtsfors jämfört med Sotenäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bengtsfors Sotenäs
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,4 %
★
(bättre värde) 6,4 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 3,4 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,3 %
★
(bättre värde) 6,9 % 9,0 %
Sammanfattning Bengtsfors och Sotenäs har nästan identisk kommunalskatt (34,40 % respektive 33,47 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Sotenäs (224,1 poäng) 10,9 poäng högre än Bengtsfors (213,2 poäng). Medianinkomsten är 10 % högre i Sotenäs (412 600 kr) än i Bengtsfors (374 500 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Bengtsfors eller flytta till Sotenäs .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Bengtsfors eller Sotenäs? Den totala kommunala skattesatsen är 34,40 % i Bengtsfors och 33,47 % i Sotenäs (2026). Sotenäs har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,93 procentenheter motsvarar i storleksordningen 325 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Bengtsfors eller Sotenäs? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 213,2 poäng i Bengtsfors och 224,1 poäng i Sotenäs (2025). Sotenäs har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 10,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Bengtsfors eller Sotenäs? Bengtsfors har 8 955 invånare och Sotenäs har 9 036 (2025). Sotenäs är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 374 500 kr i Bengtsfors och 412 600 kr i Sotenäs per år. Källa: SCB via Kolada.