Kommunatlas
Jämförelse · Östergötlands län

Motala vs Söderköping — vilket är bäst att bo i?

Motala har 43 131 invånare och Söderköping har 14 741 (2025). Båda kommunerna ligger i Östergötlands län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Söderköping ett bättre värde på 38 och Motala på 16.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Motala jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Söderköping Riket
Folkmängd jämförs ej 43 131 14 741 10 605 529
Befolkningsförändring −0,9 % −0,3 % 0,2 %
Medelålder 44,9 år 45,3 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 25,6 % 26,8 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,2 % 23,3 % 22,4 %
Andel utrikes födda 15,0 % 6,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Motala jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Söderköping Riket
Kommunal skattesats 33,25 % (bättre värde) 33,53 % 32,38 %
Årets resultat 2 425 kr/inv. 3 377 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 45,0 % (bättre värde) 18,8 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 74 052 kr/inv. 75 625 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Motala jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Söderköping Riket
Meritvärde åk 9 205,2 poäng 218,8 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 206,0 poäng 220,1 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 76,0 % 82,3 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 58,7 % 73,7 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,9 elever/lärare 10,2 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 195 137 kr 202 775 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare 4,4 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Motala jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Söderköping Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 88 % (bättre värde) 82 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 77 % 86 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 42 dagar 28 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Motala jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Söderköping Riket
Medellivslängd 82,2 år 82,6 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,9 dagar 10,7 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,2 % 8,4 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,9 % 96,0 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 67,5 % (bättre värde) 62,4 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,0 % 3,1 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,2 % (bättre värde) 62,6 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Motala jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Söderköping Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 33,1 % 22,0 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,8 % 3,3 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Motala jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Söderköping Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 77,8 % 92,9 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 12 286 per 100 000 inv. 6 820 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Motala jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Söderköping Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,0 % 3,5 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,8 % 4,2 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 382 000 kr 405 800 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 7,7 per 1 000 inv. 12,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,3 % 85,7 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 76,4 index (0–100)
Utpendling, andel 37,8 % 60,0 %
Inpendling, andel 19,5 % 37,3 %

Miljö

Miljö — Motala jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Söderköping Riket
Insamlat kommunalt avfall 411 kg/inv (bättre värde) 477 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 27 % 31 % (bättre värde)
Andel elbilar 5,6 % 5,9 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,95 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,51 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Motala jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Söderköping Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 14,4 % 7,4 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 54,19 kr/kvm (bättre värde) 130,25 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25 kr/år 21 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm (bättre värde) 146 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 238 kr/kvm 214 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 20 815 kr/kvm 25 029 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 15 668 kr/kvm 21 115 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 27 015 kr/kvm 40 061 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 225,1 per 1 000 inv. 171,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 49,8 per 1 000 inv. 20,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 236,2 per 1 000 inv. 278,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 511,2 per 1 000 inv. 470,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 45,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,4 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,9 per 1 000 inv. 5,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −1,2 % 0,9 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 42 363 14 678 10 633 801
Mediannettoinkomst 288 000 kr/inv. 307 100 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 30,1 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Motala jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Söderköping Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,0 % 87,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,0 % 89,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 46,1 % 52,7 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 47,0 % 38,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Motala jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Söderköping Riket
Elever i kulturskola, andel 14,5 % (bättre värde) 10,4 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 207 kr/elev (bättre värde) 1 402 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,38 lån/inv 6,12 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Motala jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Söderköping Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 41,5 % 69,6 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Motala jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Söderköping Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,7 % 6,4 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Motala jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Söderköping Riket
Cykelväg per invånare 3,76 m/inv (bättre värde) 3,02 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 % (bättre värde) 98,7 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 82,0 % (bättre värde) 51,8 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Motala jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Söderköping Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,4 % (bättre värde) 6,1 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,5 % 2,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,0 % (bättre värde) 8,0 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Motala jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Söderköping Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 34,8 % 40,2 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Motala och Söderköping har nästan identisk kommunalskatt (33,25 % respektive 33,53 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Söderköping (218,8 poäng) 13,6 poäng högre än Motala (205,2 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Söderköping (405 800 kr) än i Motala (382 000 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Motala eller flytta till Söderköping.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Motala eller Söderköping?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,25 % i Motala och 33,53 % i Söderköping (2026). Motala har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,28 procentenheter motsvarar i storleksordningen 98 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Motala eller Söderköping?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 205,2 poäng i Motala och 218,8 poäng i Söderköping (2025). Söderköping har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 13,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Motala eller Söderköping?

Motala har 43 131 invånare och Söderköping har 14 741 (2025). Motala är alltså den största av de två kommunerna. Motala har ungefär 2,9 gånger fler invånare än Söderköping. Medianinkomsten (20–64 år) är 382 000 kr i Motala och 405 800 kr i Söderköping per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare