Jämförelse · Dalarnas län
Falun vs Leksand — vilket är bäst att bo i? Falun har 59 974 invånare och Leksand har 16 167 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Falun ett bättre värde på 29 och Leksand på 27.
Falun
29
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Leksand
27
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Falun jämfört med Leksand, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Leksand
Riket
Folkmängd jämförs ej 59 974 16 167 10 605 529 Befolkningsförändring 0,0 % 0,2 % 0,2 % Medelålder 43,5 år 47,4 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 24,0 % 30,4 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,9 % 20,7 % 22,4 % Andel utrikes födda 10,6 % 10,0 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Falun jämfört med Leksand, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Leksand
Riket
Meritvärde åk 9 227,3 poäng 229,3 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 227,8 poäng 230,8 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 90,1 %
★
(bättre värde) 80,4 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 74,9 %
★
(bättre värde) 72,3 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 203 582 kr 184 076 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,2 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,7 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Falun jämfört med Leksand, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Leksand
Riket
Medellivslängd 83,5 år
★
(bättre värde) 82,9 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,5 dagar
★
(bättre värde) 11,1 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,7 %
★
(bättre värde) 12,0 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,6 %
★
(bättre värde) 94,7 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,6 % 70,1 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 4,2 % 2,6 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 67,4 % 68,4 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Falun jämfört med Leksand, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Leksand
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 89,8 % 94,7 %
★
(bättre värde) 79,4 % (2025) Anmälda brott 7 480 per 100 000 inv. 5 727 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Falun jämfört med Leksand, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Leksand
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 3,2 % 2,6 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,8 % 2,5 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 402 900 kr
★
(bättre värde) 389 200 kr 401 400 kr Nystartade företag 11,4 per 1 000 inv. 12,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,6 %
★
(bättre värde) 85,5 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 73,3 index (0–100) 88,7 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 24,2 % 30,4 % – Inpendling, andel 25,5 % 24,5 % –
Boende Boende — Falun jämfört med Leksand, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Leksand
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. 1,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,2 %
★
(bättre värde) 10,8 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 109,91 kr/kvm
★
(bättre värde) 134,28 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 31 kr/år 31 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 114 kr/kvm
★
(bättre värde) 142 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 207 kr/kvm
★
(bättre värde) 261 kr/kvm – Fastighetspris småhus 25 852 kr/kvm 24 595 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 23 761 kr/kvm 21 429 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 26 486 kr/kvm 27 195 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 208,0 per 1 000 inv. 163,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 71,6 per 1 000 inv. 28,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 225,9 per 1 000 inv. 327,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 505,6 per 1 000 inv. 520,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 7,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,6 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 0,7 % 2,3 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 59 545 16 281 10 633 801 Mediannettoinkomst 308 200 kr/inv.
★
(bättre värde) 294 500 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 18,3 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 57 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Falun jämfört med Leksand, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Leksand
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 85,0 % 86,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,0 % 88,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 55,5 %
★
(bättre värde) 55,3 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 44,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Falun jämfört med Leksand, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Leksand
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 78,3 %
★
(bättre värde) 73,1 % 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Falun jämfört med Leksand, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Leksand
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,7 % 3,3 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Falun jämfört med Leksand, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Leksand
Riket
Cykelväg per invånare 2,99 m/inv 3,23 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 %
★
(bättre värde) 99,5 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 82,9 %
★
(bättre värde) 70,7 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Falun jämfört med Leksand, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Leksand
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 9,1 %
★
(bättre värde) 5,7 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,2 % 3,8 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 14,7 % 17,0 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Falun eller Leksand? Den totala kommunala skattesatsen är 34,05 % i Falun och 33,80 % i Leksand (2026). Leksand har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar i storleksordningen 88 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Falun eller Leksand? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 227,3 poäng i Falun och 229,3 poäng i Leksand (2025). Leksand har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 2,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Falun eller Leksand? Falun har 59 974 invånare och Leksand har 16 167 (2025). Falun är alltså den största av de två kommunerna. Falun har ungefär 3,7 gånger fler invånare än Leksand. Medianinkomsten (20–64 år) är 402 900 kr i Falun och 389 200 kr i Leksand per år. Källa: SCB via Kolada.