Kommunatlas
Jämförelse · Södermanlands län

Gnesta vs Nyköping — vilket är bäst att bo i?

Gnesta har 11 343 invånare och Nyköping har 58 310 (2025). Båda kommunerna ligger i Södermanlands län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Gnesta ett bättre värde på 28 och Nyköping på 27.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Gnesta jämfört med Nyköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Nyköping Riket
Folkmängd jämförs ej 11 343 58 310 10 605 529
Befolkningsförändring −1,0 % −0,1 % 0,2 %
Medelålder 44,8 år 44,1 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 25,4 % 24,8 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 23,4 % 23,1 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,7 % 16,8 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Gnesta jämfört med Nyköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Nyköping Riket
Kommunal skattesats 32,95 % 32,25 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 2 005 kr/inv. (bättre värde) 1 808 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 25,5 % 28,5 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 74 693 kr/inv. 72 024 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Gnesta jämfört med Nyköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Nyköping Riket
Meritvärde åk 9 225,3 poäng (bättre värde) 216,7 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 225,1 poäng (bättre värde) 217,0 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 89,1 % (bättre värde) 82,8 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 78,1 % (bättre värde) 67,7 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 200 872 kr 181 383 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare 4,8 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Gnesta jämfört med Nyköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Nyköping Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 84 % (bättre värde) 83 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 87 % (bättre värde) 78 % 79 %
Väntetid till äldreboende 124 dagar 48 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Gnesta jämfört med Nyköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Nyköping Riket
Medellivslängd 82,0 år 82,5 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 13,9 dagar 12,5 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 12,4 % 10,9 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 87,8 % 92,9 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 67,7 % (bättre värde) 60,4 % 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 6,7 % (bättre värde) 7,8 % 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,9 % 65,6 % (bättre värde) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Gnesta jämfört med Nyköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Nyköping Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 28,4 % (bättre värde) 36,6 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,3 % (bättre värde) 4,5 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Gnesta jämfört med Nyköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Nyköping Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 87,8 % (bättre värde) 76,9 % 79,4 %
Anmälda brott 9 166 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 635 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Gnesta jämfört med Nyköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Nyköping Riket
Arbetslöshet 20–64 år 4,2 % (bättre värde) 6,2 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,0 % (bättre värde) 5,8 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 396 700 kr (bättre värde) 392 800 kr 401 400 kr
Nystartade företag 10,4 per 1 000 inv. 10,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,8 % (bättre värde) 81,0 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 73,0 index (0–100) 74,5 index (0–100) (bättre värde)
Utpendling, andel 58,8 % 27,7 %
Inpendling, andel 33,8 % 21,2 %

Miljö

Miljö — Gnesta jämfört med Nyköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Nyköping Riket
Insamlat kommunalt avfall 504 kg/inv 427 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 45 % (bättre värde) 34 %
Andel elbilar 6,3 % (bättre värde) 6,2 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,42 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,32 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Gnesta jämfört med Nyköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Nyköping Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,3 per 1 000 inv. 0,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,6 % (bättre värde) 15,1 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 158,86 kr/kvm 121,59 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 36 kr/år 17 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 132 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 290 kr/kvm 238 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 29 795 kr/kvm 27 934 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 22 551 kr/kvm 17 512 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 39 069 kr/kvm 37 229 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 152,0 per 1 000 inv. 203,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 47,1 per 1 000 inv. 138,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 265,6 per 1 000 inv. 175,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 464,8 per 1 000 inv. 517,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 45,0 kvm/inv 43,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv. 1,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,2 per 1 000 inv. 2,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,7 % 2,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 11 275 58 652 10 633 801
Mediannettoinkomst 301 000 kr/inv. 301 700 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 17,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 58,3 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 128 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Gnesta jämfört med Nyköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Nyköping Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,0 % 83,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,0 % 87,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 56,8 % (bättre värde) 53,8 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 55,0 % 51,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Gnesta jämfört med Nyköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Nyköping Riket
Elever i kulturskola, andel 22,7 % (bättre värde) 11,6 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 090 kr/elev 1 023 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,82 lån/inv (bättre värde) 5,52 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Gnesta jämfört med Nyköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Nyköping Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 56,7 % 63,0 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Gnesta jämfört med Nyköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Nyköping Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,4 % (bättre värde) 7,7 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Gnesta jämfört med Nyköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Nyköping Riket
Cykelväg per invånare 1,74 m/inv 3,04 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,5 % 99,7 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 67,3 % 82,4 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Gnesta jämfört med Nyköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Nyköping Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,4 % (bättre värde) 6,3 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,0 % 4,0 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,6 % 14,0 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Gnesta jämfört med Nyköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Nyköping Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 40,1 % 41,2 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Gnesta och Nyköping har nästan identisk kommunalskatt (32,95 % respektive 32,25 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Gnesta (225,3 poäng) 8,6 poäng högre än Nyköping (216,7 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Gnesta eller flytta till Nyköping.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Gnesta eller Nyköping?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,95 % i Gnesta och 32,25 % i Nyköping (2026). Nyköping har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,70 procentenheter motsvarar i storleksordningen 245 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Gnesta eller Nyköping?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 225,3 poäng i Gnesta och 216,7 poäng i Nyköping (2025). Gnesta har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 8,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Gnesta eller Nyköping?

Gnesta har 11 343 invånare och Nyköping har 58 310 (2025). Nyköping är alltså den största av de två kommunerna. Nyköping har ungefär 5,1 gånger fler invånare än Gnesta. Medianinkomsten (20–64 år) är 396 700 kr i Gnesta och 392 800 kr i Nyköping per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare