Kommunatlas
Västerbottens län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Vännäs

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 24 september 2026). Totalt 31 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
31
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
S
11 mandat (35 % av mandaten)
Rödgröna
15
S+V+MP · 48 %
Borgerliga
13
M+C+L+KD · 42 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 24 september 2026)

S
11 33,7 %
M
6 17,5 %
C
4 14,2 %
KD
3 9,8 %
V
3 10,8 %
SD
3 8,8 %
MP
1 4,4 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 31 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 24 september 2026

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 13 % 25 % 38 % 50 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 41,5 % Socialdemokraterna 1976: 41,5 % Socialdemokraterna 1979: 39,0 % Socialdemokraterna 1982: 48,6 % Socialdemokraterna 1985: 45,7 % Socialdemokraterna 1988: 45,7 % Socialdemokraterna 1991: 42,9 % Socialdemokraterna 1994: 48,6 % Socialdemokraterna 1998: 42,9 % Socialdemokraterna 2002: 42,9 % Socialdemokraterna 2006: 40,0 % Socialdemokraterna 2010: 42,9 % Socialdemokraterna 2014: 37,1 % Socialdemokraterna 2018: 32,3 % Socialdemokraterna 2022: 35,5 % Socialdemokraterna 2026: 35,5 % Moderaterna 1973: 9,8 % Moderaterna 1976: 9,8 % Moderaterna 1979: 12,2 % Moderaterna 1982: 11,4 % Moderaterna 1985: 8,6 % Moderaterna 1988: 8,6 % Moderaterna 1991: 11,4 % Moderaterna 1994: 8,6 % Moderaterna 1998: 8,6 % Moderaterna 2002: 5,7 % Moderaterna 2006: 8,6 % Moderaterna 2010: 11,4 % Moderaterna 2014: 8,6 % Moderaterna 2018: 9,7 % Moderaterna 2022: 16,1 % Moderaterna 2026: 19,4 % Centerpartiet 1973: 29,3 % Centerpartiet 1976: 29,3 % Centerpartiet 1979: 26,8 % Centerpartiet 1982: 25,7 % Centerpartiet 1985: 22,9 % Centerpartiet 1988: 22,9 % Centerpartiet 1991: 22,9 % Centerpartiet 1994: 20,0 % Centerpartiet 1998: 17,1 % Centerpartiet 2002: 22,9 % Centerpartiet 2006: 22,9 % Centerpartiet 2010: 17,1 % Centerpartiet 2014: 22,9 % Centerpartiet 2018: 25,8 % Centerpartiet 2022: 19,4 % Centerpartiet 2026: 12,9 % Vänsterpartiet 1973: 0,0 % Vänsterpartiet 1976: 2,4 % Vänsterpartiet 1979: 4,9 % Vänsterpartiet 1982: 5,7 % Vänsterpartiet 1985: 5,7 % Vänsterpartiet 1988: 5,7 % Vänsterpartiet 1991: 5,7 % Vänsterpartiet 1994: 8,6 % Vänsterpartiet 1998: 14,3 % Vänsterpartiet 2002: 14,3 % Vänsterpartiet 2006: 11,4 % Vänsterpartiet 2010: 11,4 % Vänsterpartiet 2014: 14,3 % Vänsterpartiet 2018: 12,9 % Vänsterpartiet 2022: 9,7 % Vänsterpartiet 2026: 9,7 % Liberalerna 1973: 14,6 % Liberalerna 1976: 12,2 % Liberalerna 1979: 12,2 % Liberalerna 1982: 5,7 % Liberalerna 1985: 11,4 % Liberalerna 1988: 11,4 % Liberalerna 1991: 8,6 % Liberalerna 1994: 5,7 % Liberalerna 1998: 5,7 % Liberalerna 2002: 8,6 % Liberalerna 2006: 5,7 % Liberalerna 2010: 5,7 % Liberalerna 2014: 2,9 % Liberalerna 2018: 3,2 % Liberalerna 2022: 0,0 % Liberalerna 2026: 0,0 % Kristdemokraterna 1973: 4,9 % Kristdemokraterna 1976: 4,9 % Kristdemokraterna 1979: 4,9 % Kristdemokraterna 1982: 2,9 % Kristdemokraterna 1985: 5,7 % Kristdemokraterna 1988: 5,7 % Kristdemokraterna 1991: 8,6 % Kristdemokraterna 1994: 5,7 % Kristdemokraterna 1998: 8,6 % Kristdemokraterna 2002: 5,7 % Kristdemokraterna 2006: 8,6 % Kristdemokraterna 2010: 5,7 % Kristdemokraterna 2014: 5,7 % Kristdemokraterna 2018: 6,5 % Kristdemokraterna 2022: 6,5 % Kristdemokraterna 2026: 9,7 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 0,0 % Miljöpartiet 1985: 0,0 % Miljöpartiet 1988: 0,0 % Miljöpartiet 1991: 0,0 % Miljöpartiet 1994: 2,9 % Miljöpartiet 1998: 2,9 % Miljöpartiet 2002: 0,0 % Miljöpartiet 2006: 2,9 % Miljöpartiet 2010: 5,7 % Miljöpartiet 2014: 5,7 % Miljöpartiet 2018: 3,2 % Miljöpartiet 2022: 3,2 % Miljöpartiet 2026: 3,2 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 0,0 % Sverigedemokraterna 2010: 0,0 % Sverigedemokraterna 2014: 2,9 % Sverigedemokraterna 2018: 6,5 % Sverigedemokraterna 2022: 9,7 % Sverigedemokraterna 2026: 9,7 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 24 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 15 14 15 13 10 11 11
Moderaterna M 2 3 4 3 3 5 6
Sverigedemokraterna SD — — — 1 2 3 3
Centerpartiet C 8 8 6 8 8 6 4
Vänsterpartiet V 5 4 4 5 4 3 3
Liberalerna L 3 2 2 1 1 — —
Miljöpartiet MP — 1 2 2 1 1 1
Kristdemokraterna KD 2 3 2 2 2 2 3
Totalt 35353535313131

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 24 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Vännäss senaste kommunalval 2026 var 82,2 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

82,2 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

0,2 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 161 av 290 kommuner

Plats 3 av 15 kommuner i Västerbottens län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

84,0 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

0,9 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 185 av 290 kommuner

Plats 4 av 15 kommuner i Västerbottens län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

49,8 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

3,6 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 136 av 290 kommuner

Plats 4 av 15 kommuner i Västerbottens län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

52,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

9,0 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 13 av 290 kommuner

Delad plats 2 av 15 kommuner i Västerbottens län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Vännäs

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 11 av 31 mandat
Valresultat 2026
S störst med 11 av 31 mandat Fastställt 24 september 2026

Se valresultat i Vännäs för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Vännäs kommunfullmäktige 2026?

Socialdemokraterna fick flest mandat i Vännäs i valet 2026 med totalt 11 mandat av 31 möjliga. Status: fastställt 24 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Vännäs?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Vännäs var 48,6 % av mandaten (1982). I senaste valet 2026 fick partiet 35,5 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Vännäs?

Kommunvalet i Vännäs hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Vännäs är fastställt av länsstyrelsen 24 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Vännäs?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Vännäs var 82,2 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — högre än i Vännäs.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Vännäs kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.