Kommunatlas
Västerbottens län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Vindeln

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 22 september 2026). Totalt 29 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
29
kommunfullmäktige 2026–2030
Delad förstaplats
M/S
10 mandat (34 % av mandaten)
Rödgröna
11
S+V+MP · 38 %
Borgerliga
16
M+C+L+KD · 55 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 22 september 2026)

M
10 33,7 %
S
10 32,0 %
C
4 14,9 %
KD
2 6,8 %
SD
2 7,4 %
MP
1 4,4 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 29 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 22 september 2026

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 13 % 25 % 38 % 50 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 37,1 % Socialdemokraterna 1976: 37,1 % Socialdemokraterna 1979: 37,1 % Socialdemokraterna 1982: 40,0 % Socialdemokraterna 1985: 37,1 % Socialdemokraterna 1988: 40,0 % Socialdemokraterna 1991: 37,1 % Socialdemokraterna 1994: 42,9 % Socialdemokraterna 1998: 37,1 % Socialdemokraterna 2002: 38,7 % Socialdemokraterna 2006: 38,7 % Socialdemokraterna 2010: 41,9 % Socialdemokraterna 2014: 45,2 % Socialdemokraterna 2018: 38,7 % Socialdemokraterna 2022: 38,7 % Socialdemokraterna 2026: 34,5 % Moderaterna 1973: 11,4 % Moderaterna 1976: 11,4 % Moderaterna 1979: 11,4 % Moderaterna 1982: 14,3 % Moderaterna 1985: 14,3 % Moderaterna 1988: 11,4 % Moderaterna 1991: 14,3 % Moderaterna 1994: 11,4 % Moderaterna 1998: 11,4 % Moderaterna 2002: 12,9 % Moderaterna 2006: 16,1 % Moderaterna 2010: 19,4 % Moderaterna 2014: 16,1 % Moderaterna 2018: 16,1 % Moderaterna 2022: 22,6 % Moderaterna 2026: 34,5 % Centerpartiet 1973: 28,6 % Centerpartiet 1976: 28,6 % Centerpartiet 1979: 25,7 % Centerpartiet 1982: 25,7 % Centerpartiet 1985: 22,9 % Centerpartiet 1988: 22,9 % Centerpartiet 1991: 25,7 % Centerpartiet 1994: 22,9 % Centerpartiet 1998: 17,1 % Centerpartiet 2002: 22,6 % Centerpartiet 2006: 25,8 % Centerpartiet 2010: 22,6 % Centerpartiet 2014: 19,4 % Centerpartiet 2018: 22,6 % Centerpartiet 2022: 16,1 % Centerpartiet 2026: 13,8 % Vänsterpartiet 1973: 0,0 % Vänsterpartiet 1976: 0,0 % Vänsterpartiet 1979: 2,9 % Vänsterpartiet 1982: 0,0 % Vänsterpartiet 1985: 2,9 % Vänsterpartiet 1988: 0,0 % Vänsterpartiet 1991: 0,0 % Vänsterpartiet 1994: 0,0 % Vänsterpartiet 1998: 0,0 % Vänsterpartiet 2002: 6,5 % Vänsterpartiet 2006: 3,2 % Vänsterpartiet 2010: 3,2 % Vänsterpartiet 2014: 6,5 % Vänsterpartiet 2018: 6,5 % Vänsterpartiet 2022: 6,5 % Vänsterpartiet 2026: 0,0 % Liberalerna 1973: 17,1 % Liberalerna 1976: 17,1 % Liberalerna 1979: 17,1 % Liberalerna 1982: 14,3 % Liberalerna 1985: 17,1 % Liberalerna 1988: 14,3 % Liberalerna 1991: 11,4 % Liberalerna 1994: 8,6 % Liberalerna 1998: 8,6 % Liberalerna 2002: 6,5 % Liberalerna 2006: 6,5 % Liberalerna 2010: 6,5 % Liberalerna 2014: 3,2 % Liberalerna 2018: 0,0 % Liberalerna 2022: 0,0 % Liberalerna 2026: 0,0 % Kristdemokraterna 1973: 5,7 % Kristdemokraterna 1976: 5,7 % Kristdemokraterna 1979: 5,7 % Kristdemokraterna 1982: 5,7 % Kristdemokraterna 1985: 5,7 % Kristdemokraterna 1988: 8,6 % Kristdemokraterna 1991: 11,4 % Kristdemokraterna 1994: 8,6 % Kristdemokraterna 1998: 11,4 % Kristdemokraterna 2002: 9,7 % Kristdemokraterna 2006: 9,7 % Kristdemokraterna 2010: 6,5 % Kristdemokraterna 2014: 6,5 % Kristdemokraterna 2018: 6,5 % Kristdemokraterna 2022: 9,7 % Kristdemokraterna 2026: 6,9 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 0,0 % Miljöpartiet 1985: 0,0 % Miljöpartiet 1988: 2,9 % Miljöpartiet 1991: 0,0 % Miljöpartiet 1994: 2,9 % Miljöpartiet 1998: 0,0 % Miljöpartiet 2002: 0,0 % Miljöpartiet 2006: 0,0 % Miljöpartiet 2010: 0,0 % Miljöpartiet 2014: 0,0 % Miljöpartiet 2018: 0,0 % Miljöpartiet 2022: 0,0 % Miljöpartiet 2026: 3,4 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 0,0 % Sverigedemokraterna 2010: 0,0 % Sverigedemokraterna 2014: 3,2 % Sverigedemokraterna 2018: 9,7 % Sverigedemokraterna 2022: 6,5 % Sverigedemokraterna 2026: 6,9 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 22 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 12 12 13 14 12 12 10
Moderaterna M 4 5 6 5 5 7 10
Sverigedemokraterna SD — — — 1 3 2 2
Centerpartiet C 7 8 7 6 7 5 4
Vänsterpartiet V 2 1 1 2 2 2 —
Liberalerna L 2 2 2 1 — — —
Miljöpartiet MP — — — — — — 1
Kristdemokraterna KD 3 3 2 2 2 3 2
Övriga partier Övr. 1 — — — — — —
Totalt 31313131313129

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 22 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Vindelns senaste kommunalval 2026 var 80,9 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

80,9 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

1,4 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 201 av 290 kommuner

Plats 6 av 15 kommuner i Västerbottens län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

83,7 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

1,2 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 195 av 290 kommuner

Plats 5 av 15 kommuner i Västerbottens län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

47,4 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

6,0 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 185 av 290 kommuner

Plats 6 av 15 kommuner i Västerbottens län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

40,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

3,0 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 194 av 290 kommuner

Plats 13 av 15 kommuner i Västerbottens län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Vindeln

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 12 av 31 mandat
Valresultat 2026
M och S lika stora med 10 mandat var av 29 Fastställt 22 september 2026

Se valresultat i Vindeln för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Vindeln kommunfullmäktige 2026?

Moderaterna och Socialdemokraterna lika stora med 10 mandat var av 29 i Vindeln efter valet 2026. Status: fastställt 22 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Vindeln?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Vindeln var 45,2 % av mandaten (2014). I senaste valet 2026 fick partiet 34,5 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Vindeln?

Kommunvalet i Vindeln hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Vindeln är fastställt av länsstyrelsen 22 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Vindeln?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Vindeln var 80,9 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — högre än i Vindeln.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Vindeln kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.