Jämförelse · Jämtlands län
Åre vs Östersund — vilket är bäst att bo i? Åre har 12 770 invånare och Östersund har 64 963 (2025). Båda kommunerna ligger i Jämtlands län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Åre ett bättre värde på 34 och Östersund på 19.
vs 1 lika
Östersund
19
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Åre jämfört med Östersund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Östersund
Riket
Folkmängd jämförs ej 12 770 64 963 10 605 529 Befolkningsförändring 0,6 % 0,0 % 0,2 % Medelålder 41,0 år 42,9 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 18,2 % 22,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,8 % 22,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 11,4 % 11,0 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Åre jämfört med Östersund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Östersund
Riket
Meritvärde åk 9 227,1 poäng 229,3 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 228,4 poäng 230,9 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 87,3 %
★
(bättre värde) 84,1 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 79,5 %
★
(bättre värde) 71,7 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 17,9 elever/lärare 11,8 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 234 873 kr 199 790 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,0 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 4,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Åre jämfört med Östersund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Östersund
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,0 år
★
(bättre värde) 81,6 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,2 dagar
★
(bättre värde) 13,0 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,0 %
★
(bättre värde) 12,3 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 90,8 % 95,7 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 73,5 %
★
(bättre värde) 68,4 % 71,0 % Dagligrökare, andel 5,1 % 4,2 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 71,1 %
★
(bättre värde) 69,1 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Åre jämfört med Östersund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Östersund
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 95,3 %
★
(bättre värde) 86,7 % 79,4 % Anmälda brott 10 030 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 11 744 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Åre jämfört med Östersund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Östersund
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,8 %
★
(bättre värde) 4,8 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,4 %
★
(bättre värde) 3,5 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 382 100 kr 388 200 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 18,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 10,2 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,4 %
★
(bättre värde) 84,2 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 74,1 index (0–100) – Utpendling, andel 25,4 % 12,2 % – Inpendling, andel 15,4 % 20,7 % –
Boende Boende — Åre jämfört med Östersund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Östersund
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 24,3 % 8,9 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 165,25 kr/kvm 91,98 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 38,35 kr/kvm 22,25 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 103 kr/kvm 103 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 216 kr/kvm 206 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 31 170 kr/kvm 27 000 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 34 139 kr/kvm 19 998 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 40 611 kr/kvm 27 971 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 161,7 per 1 000 inv. 224,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 147,4 per 1 000 inv. 165,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 289,3 per 1 000 inv. 164,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 598,4 per 1 000 inv. 555,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 28,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 5,0 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 6,0 % 1,5 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 13 289 65 118 10 633 801 Mediannettoinkomst 306 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 298 500 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 7,8 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 38,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Åre jämfört med Östersund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Östersund
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,5 %
★
(bättre värde) 83,9 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,0 %
★
(bättre värde) 85,5 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 58,3 %
★
(bättre värde) 50,9 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 43,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Åre jämfört med Östersund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Östersund
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 2,8 %
★
(bättre värde) 4,7 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Åre jämfört med Östersund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Östersund
Riket
Cykelväg per invånare 1,30 m/inv 3,05 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,2 % 99,7 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 72,2 % 90,3 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Åre jämfört med Östersund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Östersund
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 9,4 %
★
(bättre värde) 8,5 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,1 % 4,1 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,9 % 9,6 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Östersund har lägre kommunalskatt (33,72 %) jämfört med Åre (33,92 %), en skillnad på 0,20 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Östersund (229,3 poäng) 2,2 poäng högre än Åre (227,1 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Åre eller flytta till Östersund .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Åre eller Östersund? Den totala kommunala skattesatsen är 33,92 % i Åre och 33,72 % i Östersund (2026). Östersund har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,20 procentenheter motsvarar ungefär 40 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Åre eller Östersund? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 227,1 poäng i Åre och 229,3 poäng i Östersund (2026). Östersund har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 2,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Åre eller Östersund? Åre har 12 770 invånare och Östersund har 64 963 (2025). Östersund är alltså den större av de två kommunerna. Östersund har ungefär 5,1 gånger fler invånare än Åre. Medianinkomsten (20–64 år) är 382 100 kr i Åre och 388 200 kr i Östersund per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.