Kommunatlas
Jämförelse · Västra Götalands län

Orust vs Tjörn — vilket är bäst att bo i?

Orust har 15 363 invånare och Tjörn har 16 003 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 50 jämförbara nyckeltal har Tjörn ett bättre värde på 30 och Orust på 16.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Orust jämfört med Tjörn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Orust Tjörn Riket
Folkmängd jämförs ej 15 363 16 003 10 605 529
Befolkningsförändring 0,1 % −0,6 % 0,2 %
Medelålder 48,9 år 47,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 32,8 % 30,7 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 19,2 % 20,9 % 22,4 %
Andel utrikes födda 9,8 % 9,2 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Orust jämfört med Tjörn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Orust Tjörn Riket
Kommunal skattesats 33,69 % 33,19 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 3 161 kr/inv. 4 942 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 28,3 % 47,9 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 72 952 kr/inv. 70 209 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Orust jämfört med Tjörn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Orust Tjörn Riket
Meritvärde åk 9 230,8 poäng (bättre värde) 224,3 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 231,9 poäng (bättre värde) 225,4 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 89,2 % (bättre värde) 87,4 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 71,9 % 76,6 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,6 elever/lärare 10,6 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 210 832 kr 192 344 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,5 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Orust jämfört med Tjörn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Orust Tjörn Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 92,5 % (bättre värde) 82,3 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 86 % (bättre värde) 79 % 79 %
Väntetid till äldreboende 54 dagar (bättre värde) 92 dagar –

Hälsa

Hälsa — Orust jämfört med Tjörn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Orust Tjörn Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,2 år 83,1 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,3 dagar 10,9 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,5 % 7,9 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,8 % 97,7 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 69,8 % 73,7 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 4,2 % (bättre värde) 4,3 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,9 % 70,3 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Orust jämfört med Tjörn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Orust Tjörn Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 27,8 % 31,2 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,3 % 2,6 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Orust jämfört med Tjörn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Orust Tjörn Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 92,5 % 79,4 %
Anmälda brott 7 573 per 100 000 inv. 6 269 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Orust jämfört med Tjörn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Orust Tjörn Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,0 % 3,3 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,1 % 2,5 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 406 400 kr 442 200 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 14,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 10,7 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,5 % 86,4 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 64,3 index (0–100) – –
Utpendling, andel 46,1 % 54,3 % –
Inpendling, andel 27,1 % 32,2 % –

Miljö

Miljö — Orust jämfört med Tjörn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Orust Tjörn Riket
Insamlat kommunalt avfall 375 kg/inv (bättre värde) 539 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 61 % (2025) 37 % (2021) –
Andel elbilar 6,2 % 8,4 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,75 ton CO2-ekv/inv 2,77 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Orust jämfört med Tjörn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Orust Tjörn Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,8 per 1 000 inv. 1,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 12,8 % (bättre värde) 17,6 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 116,18 kr/kvm (bättre värde) 179,51 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 40,04 kr/kvm 26,38 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm 117 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 262 kr/kvm – –
Fastighetspris småhus 30 189 kr/kvm 34 928 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 30 061 kr/kvm 29 807 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 44 357 kr/kvm 44 576 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 101,5 per 1 000 inv. 74,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 23,2 per 1 000 inv. 50,7 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 358,1 per 1 000 inv. 342,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 482,7 per 1 000 inv. 468,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,8 per 1 000 inv. 1,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 9,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 5,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 0,3 % −0,9 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 15 369 15 862 10 633 801
Mediannettoinkomst 303 100 kr/inv. 338 600 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 6,5 per 100 000 inv. 6,2 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 188 kr/inv. 70 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Orust jämfört med Tjörn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Orust Tjörn Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 85,4 % 87,5 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,7 % 89,3 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 56,9 % 60,6 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 37,0 % 32,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Orust jämfört med Tjörn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Orust Tjörn Riket
Elever i kulturskola, andel 20,8 % (2023) 20,9 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 887 kr/elev (2023) 848 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 7,16 lån/inv (bättre värde) 6,31 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Orust jämfört med Tjörn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Orust Tjörn Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel – 68,4 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Orust jämfört med Tjörn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Orust Tjörn Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,9 % 3,6 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Orust jämfört med Tjörn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Orust Tjörn Riket
Cykelväg per invånare 1,28 m/inv 1,51 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 51,0 % 72,4 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Orust jämfört med Tjörn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Orust Tjörn Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,7 % (bättre värde) 5,0 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,0 % 2,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 6,9 % (bättre värde) 6,6 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Orust jämfört med Tjörn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Orust Tjörn Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 37,4 % 43,2 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Tjörn har lägre kommunalskatt (33,19 %) jämfört med Orust (33,69 %), en skillnad på 0,50 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Orust (230,8 poäng) 6,5 poäng högre än Tjörn (224,3 poäng). Medianinkomsten är 9 % högre i Tjörn (442 200 kr) än i Orust (406 400 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Orust eller flytta till Tjörn.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Orust eller Tjörn?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,69 % i Orust och 33,19 % i Tjörn (2026). Tjörn har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,50 procentenheter motsvarar ungefär 110 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Orust eller Tjörn?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 230,8 poäng i Orust och 224,3 poäng i Tjörn (2026). Orust har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 6,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Orust eller Tjörn?

Orust har 15 363 invånare och Tjörn har 16 003 (2025). Tjörn är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 406 400 kr i Orust och 442 200 kr i Tjörn per år. Källa: Kolada.

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2021–2026. Jämförelsen omfattar 50 jämförbara nyckeltal mellan Orust och Tjörn.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.