Jämförelse · Stockholms län
Nykvarn vs Salem — vilket är bäst att bo i? Nykvarn har 12 384 invånare och Salem har 17 370 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Salem ett bättre värde på 27 och Nykvarn på 25.
Nykvarn
25
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Salem
27
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Nykvarn jämfört med Salem, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nykvarn Salem
Riket
Folkmängd jämförs ej 12 384 17 370 10 605 529 Befolkningsförändring 0,3 % −0,8 % 0,2 % Medelålder 40,3 år 40,4 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 16,9 % 17,7 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 26,8 % 27,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 15,6 % 24,2 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Nykvarn jämfört med Salem, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nykvarn Salem
Riket
Meritvärde åk 9 238,0 poäng
★
(bättre värde) 233,5 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 239,7 poäng
★
(bättre värde) 234,2 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 90,4 %
★
(bättre värde) 86,5 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 87,6 %
★
(bättre värde) 77,4 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 15,0 elever/lärare 13,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 202 294 kr 177 514 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,6 barn/årsarbetare (2024) 5,3 barn/årsarbetare (2025) 5,1 barn/årsarbetare (2025)
Hälsa Hälsa — Nykvarn jämfört med Salem, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nykvarn Salem
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 83,1 år
★
(bättre värde) 83,0 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 8,2 dagar
★
(bättre värde) 8,3 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,6 %
★
(bättre värde) 12,5 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 94,4 % 97,5 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 74,0 % (2021) 78,0 % (2021)
★
(bättre värde) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 6,0 % (2021) 6,0 % (2021) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,0 % (2021) 65,0 % (2021)
★
(bättre värde) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Nykvarn jämfört med Salem, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nykvarn Salem
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,5 %
★
(bättre värde) 74,9 % 79,4 % Anmälda brott 8 113 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 9 376 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Nykvarn jämfört med Salem, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nykvarn Salem
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,5 %
★
(bättre värde) 5,8 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,1 %
★
(bättre värde) 3,3 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 475 500 kr
★
(bättre värde) 447 000 kr 401 400 kr Nystartade företag 10,8 per 1 000 inv. 12,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 87,3 %
★
(bättre värde) 84,3 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 70,4 index (0–100) 72,5 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 75,0 % 82,7 % – Inpendling, andel 50,5 % 53,3 % –
Boende Boende — Nykvarn jämfört med Salem, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nykvarn Salem
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 4,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 8,3 %
★
(bättre värde) 14,4 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 103,43 kr/kvm 100,58 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 28,90 kr/kvm 25,24 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 112 kr/kvm
★
(bättre värde) 132 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 213 kr/kvm
★
(bättre värde) 226 kr/kvm – Fastighetspris småhus 36 371 kr/kvm 33 886 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 31 308 kr/kvm 27 938 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 43 678 kr/kvm 36 580 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 120,2 per 1 000 inv. 95,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 62,0 per 1 000 inv. 131,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 229,4 per 1 000 inv. 180,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 411,7 per 1 000 inv. 407,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 42,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 4,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,7 per 1 000 inv. 7,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 10,4 % 2,4 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 13 014 17 475 10 633 801 Mediannettoinkomst 370 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 349 700 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 24,2 per 100 000 inv. 17,3 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 305 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Nykvarn jämfört med Salem, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nykvarn Salem
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,7 %
★
(bättre värde) 82,7 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,8 %
★
(bättre värde) 85,5 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,7 % 55,9 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 45,0 % 42,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Nykvarn jämfört med Salem, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nykvarn Salem
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,1 % 4,5 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Nykvarn jämfört med Salem, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nykvarn Salem
Riket
Cykelväg per invånare 3,56 m/inv
★
(bättre värde) 2,89 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % 100,0 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 70,4 % 93,8 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Nykvarn jämfört med Salem, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nykvarn Salem
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,3 % 8,0 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 1,5 % 3,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 3,2 % 4,5 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Salem har lägre kommunalskatt (32,00 %) jämfört med Nykvarn (32,30 %), en skillnad på 0,30 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Nykvarn (238,0 poäng) 4,5 poäng högre än Salem (233,5 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Nykvarn (475 500 kr) än i Salem (447 000 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Nykvarn eller flytta till Salem .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Nykvarn eller Salem? Den totala kommunala skattesatsen är 32,30 % i Nykvarn och 32,00 % i Salem (2026). Salem har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,30 procentenheter motsvarar ungefär 60 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Nykvarn eller Salem? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 238,0 poäng i Nykvarn och 233,5 poäng i Salem (2026). Nykvarn har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 4,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Nykvarn eller Salem? Nykvarn har 12 384 invånare och Salem har 17 370 (2025). Salem är alltså den större av de två kommunerna. Salem har ungefär 1,4 gånger fler invånare än Nykvarn. Medianinkomsten (20–64 år) är 475 500 kr i Nykvarn och 447 000 kr i Salem per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.