Jämförelse · Värmlands län
Eda vs Grums — vilket är bäst att bo i? Eda har 8 289 invånare och Grums har 8 854 (2025). Båda kommunerna ligger i Värmlands län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Grums ett bättre värde på 31 och Eda på 19.
vs 1 lika
Grums
31
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Eda jämfört med Grums, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eda Grums
Riket
Folkmängd jämförs ej 8 289 8 854 10 605 529 Befolkningsförändring −1,5 % −1,7 % 0,2 % Medelålder 45,9 år 46,3 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 26,8 % 27,5 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,9 % 20,8 % 22,4 % Andel utrikes födda 27,7 % 11,9 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Eda jämfört med Grums, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eda Grums
Riket
Meritvärde åk 9 204,5 poäng 211,9 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 205,0 poäng 216,9 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 82,8 %
★
(bättre värde) 79,5 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 62,1 % 67,5 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,1 elever/lärare 9,5 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 210 399 kr 200 382 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,5 barn/årsarbetare 4,3 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Eda jämfört med Grums, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eda Grums
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,8 år 80,9 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 15,0 dagar 12,5 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,4 %
★
(bättre värde) 11,4 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 97,1 %
★
(bättre värde) 95,6 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 65,1 % (2022) 66,1 % (2022)
★
(bättre värde) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 12,8 % (2022) 6,4 % (2022)
★
(bättre värde) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 57,0 % (2022) 57,1 % (2022)
★
(bättre värde) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Eda jämfört med Grums, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eda Grums
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 83,8 % (2022) 79,4 % (2025) Anmälda brott 9 808 per 100 000 inv. 7 369 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Eda jämfört med Grums, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eda Grums
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,2 %
★
(bättre värde) 6,7 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,9 %
★
(bättre värde) 5,7 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 380 300 kr
★
(bättre värde) 379 800 kr 401 400 kr Nystartade företag 9,2 per 1 000 inv. 10,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 78,9 % 79,7 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 83,8 index (0–100)
★
(bättre värde) 79,0 index (0–100) – Utpendling, andel 34,5 % 48,3 % – Inpendling, andel 29,2 % 41,3 % –
Boende Boende — Eda jämfört med Grums, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eda Grums
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 23,6 % 12,1 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 117,51 kr/kvm 110,58 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24,17 kr/kvm 16,17 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm 117 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 226 kr/kvm
★
(bättre värde) 266 kr/kvm – Fastighetspris småhus 11 386 kr/kvm 11 186 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 3 062 kr/kvm 5 651 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 13 941 kr/kvm 19 423 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 171,2 per 1 000 inv. 171,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 7,7 per 1 000 inv. 48,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 340,2 per 1 000 inv. 314,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 519,1 per 1 000 inv. 534,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,1 % −2,1 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 7 929 8 652 10 633 801 Mediannettoinkomst 284 000 kr/inv.
★
(bättre värde) 277 800 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 36,2 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 45,2 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 1 kr/inv. 4 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Eda jämfört med Grums, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eda Grums
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 71,1 % 80,4 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 80,2 % 82,8 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 41,5 % 43,7 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 58,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Eda jämfört med Grums, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eda Grums
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,9 %
★
(bättre värde) 7,2 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Eda jämfört med Grums, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eda Grums
Riket
Cykelväg per invånare 2,56 m/inv
★
(bättre värde) 2,36 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,2 % 99,5 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 43,7 % 64,2 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Eda jämfört med Grums, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eda Grums
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,1 % 8,4 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,7 % 2,1 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,5 % 16,2 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Eda har lägre kommunalskatt (34,55 %) jämfört med Grums (34,78 %), en skillnad på 0,23 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Grums (211,9 poäng) 7,4 poäng högre än Eda (204,5 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Eda eller flytta till Grums .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Eda eller Grums? Den totala kommunala skattesatsen är 34,55 % i Eda och 34,78 % i Grums (2026). Eda har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,23 procentenheter motsvarar ungefär 50 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Eda eller Grums? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 204,5 poäng i Eda och 211,9 poäng i Grums (2026). Grums har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 7,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Eda eller Grums? Eda har 8 289 invånare och Grums har 8 854 (2025). Grums är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 380 300 kr i Eda och 379 800 kr i Grums per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.