Kommunatlas
Kronobergs län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Växjö

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 21 september 2026). Totalt 61 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
61
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
S
20 mandat (33 % av mandaten)
Rödgröna
29
S+V+MP · 48 %
Borgerliga
25
M+C+L+KD · 41 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 21 september 2026)

S
20 32,1 %
M
17 27,1 %
SD
7 11,1 %
V
6 10,1 %
C
3 5,0 %
KD
3 5,7 %
MP
3 4,6 %
L
2 3,4 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 61 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 21 september 2026

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 10 % 20 % 30 % 40 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 39,3 % Socialdemokraterna 1976: 39,3 % Socialdemokraterna 1979: 36,1 % Socialdemokraterna 1982: 37,7 % Socialdemokraterna 1985: 36,1 % Socialdemokraterna 1988: 34,4 % Socialdemokraterna 1991: 27,9 % Socialdemokraterna 1994: 36,1 % Socialdemokraterna 1998: 32,8 % Socialdemokraterna 2002: 36,1 % Socialdemokraterna 2006: 32,8 % Socialdemokraterna 2010: 31,1 % Socialdemokraterna 2014: 32,8 % Socialdemokraterna 2018: 31,1 % Socialdemokraterna 2022: 36,1 % Socialdemokraterna 2026: 32,8 % Moderaterna 1973: 16,4 % Moderaterna 1976: 18,0 % Moderaterna 1979: 21,3 % Moderaterna 1982: 24,6 % Moderaterna 1985: 24,6 % Moderaterna 1988: 19,7 % Moderaterna 1991: 24,6 % Moderaterna 1994: 24,6 % Moderaterna 1998: 26,2 % Moderaterna 2002: 21,3 % Moderaterna 2006: 26,2 % Moderaterna 2010: 32,8 % Moderaterna 2014: 31,1 % Moderaterna 2018: 29,5 % Moderaterna 2022: 27,9 % Moderaterna 2026: 27,9 % Centerpartiet 1973: 32,8 % Centerpartiet 1976: 29,5 % Centerpartiet 1979: 23,0 % Centerpartiet 1982: 19,7 % Centerpartiet 1985: 14,8 % Centerpartiet 1988: 14,8 % Centerpartiet 1991: 14,8 % Centerpartiet 1994: 13,1 % Centerpartiet 1998: 9,8 % Centerpartiet 2002: 9,8 % Centerpartiet 2006: 9,8 % Centerpartiet 2010: 8,2 % Centerpartiet 2014: 9,8 % Centerpartiet 2018: 8,2 % Centerpartiet 2022: 4,9 % Centerpartiet 2026: 4,9 % Vänsterpartiet 1973: 3,3 % Vänsterpartiet 1976: 3,3 % Vänsterpartiet 1979: 6,6 % Vänsterpartiet 1982: 8,2 % Vänsterpartiet 1985: 9,8 % Vänsterpartiet 1988: 9,8 % Vänsterpartiet 1991: 9,8 % Vänsterpartiet 1994: 13,1 % Vänsterpartiet 1998: 14,8 % Vänsterpartiet 2002: 11,5 % Vänsterpartiet 2006: 9,8 % Vänsterpartiet 2010: 6,6 % Vänsterpartiet 2014: 6,6 % Vänsterpartiet 2018: 8,2 % Vänsterpartiet 2022: 8,2 % Vänsterpartiet 2026: 9,8 % Liberalerna 1973: 6,6 % Liberalerna 1976: 9,8 % Liberalerna 1979: 9,8 % Liberalerna 1982: 3,3 % Liberalerna 1985: 11,5 % Liberalerna 1988: 11,5 % Liberalerna 1991: 9,8 % Liberalerna 1994: 4,9 % Liberalerna 1998: 3,3 % Liberalerna 2002: 8,2 % Liberalerna 2006: 6,6 % Liberalerna 2010: 6,6 % Liberalerna 2014: 3,3 % Liberalerna 2018: 4,9 % Liberalerna 2022: 3,3 % Liberalerna 2026: 3,3 % Kristdemokraterna 1973: 1,6 % Kristdemokraterna 1976: 0,0 % Kristdemokraterna 1979: 3,3 % Kristdemokraterna 1982: 3,3 % Kristdemokraterna 1985: 0,0 % Kristdemokraterna 1988: 3,3 % Kristdemokraterna 1991: 6,6 % Kristdemokraterna 1994: 3,3 % Kristdemokraterna 1998: 9,8 % Kristdemokraterna 2002: 8,2 % Kristdemokraterna 2006: 6,6 % Kristdemokraterna 2010: 3,3 % Kristdemokraterna 2014: 3,3 % Kristdemokraterna 2018: 4,9 % Kristdemokraterna 2022: 4,9 % Kristdemokraterna 2026: 4,9 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 3,3 % Miljöpartiet 1985: 3,3 % Miljöpartiet 1988: 6,6 % Miljöpartiet 1991: 3,3 % Miljöpartiet 1994: 4,9 % Miljöpartiet 1998: 3,3 % Miljöpartiet 2002: 4,9 % Miljöpartiet 2006: 4,9 % Miljöpartiet 2010: 8,2 % Miljöpartiet 2014: 6,6 % Miljöpartiet 2018: 4,9 % Miljöpartiet 2022: 3,3 % Miljöpartiet 2026: 4,9 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 3,3 % Sverigedemokraterna 2010: 3,3 % Sverigedemokraterna 2014: 6,6 % Sverigedemokraterna 2018: 8,2 % Sverigedemokraterna 2022: 11,5 % Sverigedemokraterna 2026: 11,5 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 21 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 22 20 19 20 19 22 20
Moderaterna M 13 16 20 19 18 17 17
Sverigedemokraterna SD — 2 2 4 5 7 7
Centerpartiet C 6 6 5 6 5 3 3
Vänsterpartiet V 7 6 4 4 5 5 6
Liberalerna L 5 4 4 2 3 2 2
Miljöpartiet MP 3 3 5 4 3 2 3
Kristdemokraterna KD 5 4 2 2 3 3 3
Totalt 61616161616161

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 21 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Växjös senaste kommunalval 2026 var 85,4 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

85,4 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

3,1 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 52 av 290 kommuner

Plats 1 av 8 kommuner i Kronobergs län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

87,2 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

2,4 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 53 av 290 kommuner

Plats 1 av 8 kommuner i Kronobergs län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

56,3 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

2,9 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 46 av 290 kommuner

Plats 1 av 8 kommuner i Kronobergs län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

46,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

3,0 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 78 av 290 kommuner

Delad plats 3 av 8 kommuner i Kronobergs län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Växjö

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 22 av 61 mandat
Valresultat 2026
S störst med 20 av 61 mandat Fastställt 21 september 2026

Se valresultat i Växjö för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Växjö kommunfullmäktige 2026?

Socialdemokraterna fick flest mandat i Växjö i valet 2026 med totalt 20 mandat av 61 möjliga. Status: fastställt 21 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Växjö?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Växjö var 39,3 % av mandaten (1973). I senaste valet 2026 fick partiet 32,8 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Växjö?

Kommunvalet i Växjö hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Växjö är fastställt av länsstyrelsen 21 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Växjö?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Växjö var 85,4 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — lägre än i Växjö.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Växjö kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.