Kommunatlas
Jämförelse · Uppsala län

Enköping vs Östhammar — vilket är bäst att bo i?

Enköping har 48 804 invånare och Östhammar har 22 181 (2025). Båda kommunerna ligger i Uppsala län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Östhammar ett bättre värde på 26 och Enköping på 25.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Enköping jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Östhammar Riket
Folkmängd jämförs ej 48 804 22 181 10 605 529
Befolkningsförändring 0,4 % 0,2 % 0,2 %
Medelålder 42,2 år 46,5 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 21,2 % 29,3 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 23,9 % 20,9 % 22,4 %
Andel utrikes födda 17,2 % 10,1 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Enköping jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Östhammar Riket
Kommunal skattesats 33,05 % (bättre värde) 33,30 % 32,38 %
Årets resultat 2 506 kr/inv. (bättre värde) 2 379 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 31,2 % 49,0 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 70 764 kr/inv. 70 409 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Enköping jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Östhammar Riket
Meritvärde åk 9 219,5 poäng (bättre värde) 204,6 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 220,3 poäng (bättre värde) 206,1 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 82,3 % (bättre värde) 77,4 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 70,6 % (bättre värde) 58,3 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,8 elever/lärare 11,1 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 197 374 kr 199 419 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,7 barn/årsarbetare 4,6 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Enköping jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Östhammar Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 78,1 % 82,2 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 82 % (bättre värde) 71 % 79 %
Väntetid till äldreboende 66 dagar (2023) 23 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Enköping jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Östhammar Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,8 år 82,5 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,1 dagar (bättre värde) 13,5 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,0 % 10,9 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,6 % 96,2 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 68,7 % (2024) 67,5 % (2022) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 4,9 % (2024) 6,1 % (2022) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,0 % (2024) 63,1 % (2022) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Enköping jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Östhammar Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 34,1 % 27,1 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,3 % 3,7 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Enköping jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Östhammar Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 79,3 % 89,8 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 11 719 per 100 000 inv. 6 656 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Enköping jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Östhammar Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,6 % 3,8 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,1 % 3,4 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 396 800 kr 406 300 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 7,7 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,4 % 86,7 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 72,1 index (0–100) 80,7 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 41,4 % 30,7 % –
Inpendling, andel 28,1 % 24,6 % –

Miljö

Miljö — Enköping jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Östhammar Riket
Insamlat kommunalt avfall 465 kg/inv (bättre värde) 496 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 26 % (bättre värde) 23 % –
Andel elbilar 6,5 % (bättre värde) 4,0 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,87 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,03 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Enköping jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Östhammar Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,9 per 1 000 inv. 2,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,7 per 1 000 inv. 0,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 20,3 % 12,2 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 121,53 kr/kvm (bättre värde) 135,42 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,89 kr/kvm 19,80 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 135 kr/kvm 132 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 272 kr/kvm 259 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 29 179 kr/kvm 22 152 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 21 876 kr/kvm 15 803 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 30 897 kr/kvm 32 424 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 170,4 per 1 000 inv. 137,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 101,3 per 1 000 inv. 79,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 209,1 per 1 000 inv. 294,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 481,9 per 1 000 inv. 511,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,6 per 1 000 inv. 2,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 15,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 5,5 % −0,3 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 50 737 22 121 10 633 801
Mediannettoinkomst 310 000 kr/inv. (bättre värde) 300 200 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 36,9 per 100 000 inv. (bättre värde) 40,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 137 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Enköping jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Östhammar Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,5 % 83,8 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,2 % (bättre värde) 85,1 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,9 % (bättre värde) 46,8 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 37,0 % 45,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Enköping jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Östhammar Riket
Elever i kulturskola, andel 11,6 % (2024) 0,0 % (2023) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 191 kr/elev (2024) 0 kr/elev (2020) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,67 lån/inv 4,04 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Enköping jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Östhammar Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 56,3 % (bättre värde) 51,2 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Enköping jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Östhammar Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,7 % 4,6 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Enköping jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Östhammar Riket
Cykelväg per invånare 2,79 m/inv (bättre värde) 2,32 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 % (bättre värde) 99,5 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 72,0 % (bättre värde) 61,6 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Enköping jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Östhammar Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,7 % 6,8 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 3,4 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 16,6 % (bättre värde) 9,8 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Enköping jämfört med Östhammar, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Östhammar Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 38,6 % (bättre värde) 29,1 % 48,5 %

Sammanfattning

Enköping har lägre kommunalskatt (33,05 %) jämfört med Östhammar (33,30 %), en skillnad på 0,25 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Enköping (219,5 poäng) 14,9 poäng högre än Östhammar (204,6 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Enköping eller flytta till Östhammar.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Enköping eller Östhammar?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,05 % i Enköping och 33,30 % i Östhammar (2026). Enköping har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar ungefär 50 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Enköping eller Östhammar?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 219,5 poäng i Enköping och 204,6 poäng i Östhammar (2026). Enköping har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 14,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Enköping eller Östhammar?

Enköping har 48 804 invånare och Östhammar har 22 181 (2025). Enköping är alltså den större av de två kommunerna. Enköping har ungefär 2,2 gånger fler invånare än Östhammar. Medianinkomsten (20–64 år) är 396 800 kr i Enköping och 406 300 kr i Östhammar per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2020–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Enköping och Östhammar.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.