Kommunatlas
Östergötlands län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Kinda

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 25 september 2026). Totalt 35 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
35
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
M
10 mandat (29 % av mandaten)
Rödgröna
12
S+V+MP · 34 %
Borgerliga
16
M+C+L+KD · 46 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 25 september 2026)

M
10 27,2 %
S
8 22,7 %
SD
5 14,8 %
C
3 9,0 %
KD
2 5,7 %
MP
2 4,9 %
V
2 6,4 %
LPo
2 6,7 %
L
1 2,2 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 35 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 25 september 2026 · Lokala partier: Landsbygdspartiet Oberoende

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 13 % 25 % 38 % 50 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 34,7 % Socialdemokraterna 1976: 36,7 % Socialdemokraterna 1979: 36,7 % Socialdemokraterna 1982: 38,8 % Socialdemokraterna 1985: 36,7 % Socialdemokraterna 1988: 30,6 % Socialdemokraterna 1991: 28,6 % Socialdemokraterna 1994: 34,7 % Socialdemokraterna 1998: 33,3 % Socialdemokraterna 2002: 38,5 % Socialdemokraterna 2006: 40,0 % Socialdemokraterna 2010: 28,6 % Socialdemokraterna 2014: 31,4 % Socialdemokraterna 2018: 22,9 % Socialdemokraterna 2022: 25,7 % Socialdemokraterna 2026: 22,9 % Moderaterna 1973: 14,3 % Moderaterna 1976: 16,3 % Moderaterna 1979: 18,4 % Moderaterna 1982: 18,4 % Moderaterna 1985: 18,4 % Moderaterna 1988: 10,2 % Moderaterna 1991: 14,3 % Moderaterna 1994: 14,3 % Moderaterna 1998: 15,4 % Moderaterna 2002: 12,8 % Moderaterna 2006: 17,1 % Moderaterna 2010: 17,1 % Moderaterna 2014: 17,1 % Moderaterna 2018: 17,1 % Moderaterna 2022: 20,0 % Moderaterna 2026: 28,6 % Centerpartiet 1973: 40,8 % Centerpartiet 1976: 36,7 % Centerpartiet 1979: 34,7 % Centerpartiet 1982: 30,6 % Centerpartiet 1985: 26,5 % Centerpartiet 1988: 22,4 % Centerpartiet 1991: 20,4 % Centerpartiet 1994: 20,4 % Centerpartiet 1998: 20,5 % Centerpartiet 2002: 20,5 % Centerpartiet 2006: 22,9 % Centerpartiet 2010: 22,9 % Centerpartiet 2014: 14,3 % Centerpartiet 2018: 14,3 % Centerpartiet 2022: 8,6 % Centerpartiet 2026: 8,6 % Vänsterpartiet 1973: 0,0 % Vänsterpartiet 1976: 0,0 % Vänsterpartiet 1979: 0,0 % Vänsterpartiet 1982: 0,0 % Vänsterpartiet 1985: 2,0 % Vänsterpartiet 1988: 4,1 % Vänsterpartiet 1991: 4,1 % Vänsterpartiet 1994: 2,0 % Vänsterpartiet 1998: 5,1 % Vänsterpartiet 2002: 5,1 % Vänsterpartiet 2006: 2,9 % Vänsterpartiet 2010: 5,7 % Vänsterpartiet 2014: 2,9 % Vänsterpartiet 2018: 8,6 % Vänsterpartiet 2022: 8,6 % Vänsterpartiet 2026: 5,7 % Liberalerna 1973: 6,1 % Liberalerna 1976: 6,1 % Liberalerna 1979: 6,1 % Liberalerna 1982: 6,1 % Liberalerna 1985: 12,2 % Liberalerna 1988: 12,2 % Liberalerna 1991: 8,2 % Liberalerna 1994: 4,1 % Liberalerna 1998: 2,6 % Liberalerna 2002: 7,7 % Liberalerna 2006: 2,9 % Liberalerna 2010: 5,7 % Liberalerna 2014: 5,7 % Liberalerna 2018: 8,6 % Liberalerna 2022: 2,9 % Liberalerna 2026: 2,9 % Kristdemokraterna 1973: 4,1 % Kristdemokraterna 1976: 4,1 % Kristdemokraterna 1979: 4,1 % Kristdemokraterna 1982: 6,1 % Kristdemokraterna 1985: 4,1 % Kristdemokraterna 1988: 4,1 % Kristdemokraterna 1991: 8,2 % Kristdemokraterna 1994: 6,1 % Kristdemokraterna 1998: 10,3 % Kristdemokraterna 2002: 10,3 % Kristdemokraterna 2006: 8,6 % Kristdemokraterna 2010: 5,7 % Kristdemokraterna 2014: 5,7 % Kristdemokraterna 2018: 5,7 % Kristdemokraterna 2022: 5,7 % Kristdemokraterna 2026: 5,7 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 0,0 % Miljöpartiet 1985: 0,0 % Miljöpartiet 1988: 2,0 % Miljöpartiet 1991: 2,0 % Miljöpartiet 1994: 2,0 % Miljöpartiet 1998: 2,6 % Miljöpartiet 2002: 5,1 % Miljöpartiet 2006: 5,7 % Miljöpartiet 2010: 8,6 % Miljöpartiet 2014: 5,7 % Miljöpartiet 2018: 2,9 % Miljöpartiet 2022: 2,9 % Miljöpartiet 2026: 5,7 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 0,0 % Sverigedemokraterna 2010: 2,9 % Sverigedemokraterna 2014: 14,3 % Sverigedemokraterna 2018: 14,3 % Sverigedemokraterna 2022: 17,1 % Sverigedemokraterna 2026: 14,3 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 25 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 15 14 10 11 8 9 8
Moderaterna M 5 6 6 6 6 7 10
Sverigedemokraterna SD — — 1 5 5 6 5
Centerpartiet C 8 8 8 5 5 3 3
Vänsterpartiet V 2 1 2 1 3 3 2
Liberalerna L 3 1 2 2 3 1 1
Miljöpartiet MP 2 2 3 2 1 1 2
Kristdemokraterna KD 4 3 2 2 2 2 2
Övriga partier Övr. — — 1 1 2 3 2
Totalt 39353535353535

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 25 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Kindas senaste kommunalval 2026 var 85,9 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

85,9 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

3,5 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 39 av 290 kommuner

Plats 5 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

87,8 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

2,9 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 42 av 290 kommuner

Plats 5 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

51,6 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

1,8 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 99 av 290 kommuner

Plats 6 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

46,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

3,0 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 78 av 290 kommuner

Delad plats 3 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Kinda

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 9 av 35 mandat
Valresultat 2026
M störst med 10 av 35 mandat Fastställt 25 september 2026

Se valresultat i Kinda för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Kinda kommunfullmäktige 2026?

Moderaterna fick flest mandat i Kinda i valet 2026 med totalt 10 mandat av 35 möjliga. Status: fastställt 25 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Kinda?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Kinda var 40,0 % av mandaten (2006). I senaste valet 2026 fick partiet 22,9 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Kinda?

Kommunvalet i Kinda hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Kinda är fastställt av länsstyrelsen 25 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Kinda?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Kinda var 85,9 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — lägre än i Kinda.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Kinda kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.