Jämförelse · Kronobergs län
Ljungby vs Växjö — vilket är bäst att bo i? Ljungby har 28 132 invånare och Växjö har 98 940 (2025). Båda kommunerna ligger i Kronobergs län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Växjö ett bättre värde på 34 och Ljungby på 23.
Ljungby
23
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Växjö
34
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Ljungby jämfört med Växjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Växjö
Riket
Folkmängd jämförs ej 28 132 98 940 10 605 529 Befolkningsförändring −0,5 % 0,6 % 0,2 % Medelålder 45,0 år 40,6 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 25,1 % 19,4 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,3 % 23,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 20,4 % 20,6 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Ljungby jämfört med Växjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Växjö
Riket
Meritvärde åk 9 209,5 poäng 228,3 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 211,6 poäng 230,3 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 75,3 % 85,0 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 61,1 % 74,0 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,6 elever/lärare 11,5 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 177 177 kr 198 836 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,3 barn/årsarbetare 5,0 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Ljungby jämfört med Växjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Växjö
Riket
Medellivslängd 82,3 år 83,3 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,1 dagar 8,6 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,2 %
★
(bättre värde) 8,8 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 90,2 % 93,1 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 63,1 % 70,8 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 8,4 % 4,8 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 57,2 % 63,7 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Ljungby jämfört med Växjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Växjö
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 83,8 %
★
(bättre värde) 75,7 % 79,4 % Anmälda brott 10 905 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 12 124 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Ljungby jämfört med Växjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Växjö
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 4,3 %
★
(bättre värde) 6,1 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,3 % 4,3 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 388 900 kr
★
(bättre värde) 384 200 kr 401 400 kr Nystartade företag 9,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 9,0 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,6 %
★
(bättre värde) 79,5 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 70,7 index (0–100) 72,4 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 18,4 % 14,9 % – Inpendling, andel 15,7 % 21,4 % –
Boende Boende — Ljungby jämfört med Växjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Växjö
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,5 %
★
(bättre värde) 12,0 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 67,02 kr/kvm
★
(bättre värde) 73,99 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20 kr/år
★
(bättre värde) 33 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 121 kr/kvm
★
(bättre värde) 132 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 166 kr/kvm
★
(bättre värde) 220 kr/kvm – Fastighetspris småhus 15 105 kr/kvm 23 637 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 12 154 kr/kvm 23 510 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 16 269 kr/kvm 23 206 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 200,4 per 1 000 inv. 251,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 47,6 per 1 000 inv. 92,7 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 272,9 per 1 000 inv. 171,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 520,8 per 1 000 inv. 515,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 2,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,7 per 1 000 inv. 2,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,9 % 4,3 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 27 506 100 430 10 633 801 Mediannettoinkomst 295 300 kr/inv. 304 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 14,2 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 22,2 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 3 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Ljungby jämfört med Växjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Växjö
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,0 % 83,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 % 87,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 50,4 % 56,3 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 46,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Ljungby jämfört med Växjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Växjö
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,5 % 5,2 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Ljungby jämfört med Växjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Växjö
Riket
Cykelväg per invånare 5,17 m/inv
★
(bättre värde) 2,88 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,4 % 99,6 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 47,7 % 85,2 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Ljungby jämfört med Växjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Växjö
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,9 %
★
(bättre värde) 6,7 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,3 % 3,7 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 24,0 %
★
(bättre värde) 8,8 % 9,0 %
Sammanfattning Ljungby och Växjö har nästan identisk kommunalskatt (33,07 % respektive 32,19 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Växjö (228,3 poäng) 18,8 poäng högre än Ljungby (209,5 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Ljungby eller flytta till Växjö .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Ljungby eller Växjö? Den totala kommunala skattesatsen är 33,07 % i Ljungby och 32,19 % i Växjö (2026). Växjö har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,88 procentenheter motsvarar i storleksordningen 308 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Ljungby eller Växjö? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 209,5 poäng i Ljungby och 228,3 poäng i Växjö (2025). Växjö har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 18,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Ljungby eller Växjö? Ljungby har 28 132 invånare och Växjö har 98 940 (2025). Växjö är alltså den största av de två kommunerna. Växjö har ungefär 3,5 gånger fler invånare än Ljungby. Medianinkomsten (20–64 år) är 388 900 kr i Ljungby och 384 200 kr i Växjö per år. Källa: SCB via Kolada.