Kommunatlas
Jämförelse · Dalarnas län

Falun vs Ludvika — vilket är bäst att bo i?

Falun har 59 974 invånare och Ludvika har 26 812 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Falun ett bättre värde på 39 och Ludvika på 13.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Falun jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Ludvika Riket
Folkmängd jämförs ej 59 974 26 812 10 605 529
Befolkningsförändring 0,0 % 0,7 % 0,2 %
Medelålder 43,5 år 44,2 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 24,0 % 25,1 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,9 % 22,2 % 22,4 %
Andel utrikes födda 10,6 % 21,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Falun jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Ludvika Riket
Kommunal skattesats 34,05 % 34,05 % 32,38 %
Årets resultat 1 547 kr/inv. 1 654 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 33,1 % 63,6 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 73 327 kr/inv. 78 336 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Falun jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Ludvika Riket
Meritvärde åk 9 220,7 poäng (bättre värde) 206,8 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 221,8 poäng (bättre värde) 206,4 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 85,2 % (bättre värde) 80,4 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 70,0 % (bättre värde) 54,6 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,4 elever/lärare 11,2 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 203 582 kr 213 796 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,2 barn/årsarbetare 5,0 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Falun jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Ludvika Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 89,4 % (bättre värde) 83,0 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 81 % (bättre värde) 72 % 79 %
Väntetid till äldreboende 27 dagar (2025) 21 dagar (2023) –

Hälsa

Hälsa — Falun jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Ludvika Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 83,5 år (bättre värde) 81,3 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,5 dagar (bättre värde) 11,0 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,7 % 10,9 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,6 % (bättre värde) 89,6 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 68,6 % (bättre värde) 65,6 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 4,2 % (bättre värde) 6,1 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 67,4 % (bättre värde) 58,8 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Falun jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Ludvika Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 37,7 % 34,6 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,1 % (bättre värde) 4,9 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Falun jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Ludvika Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 89,8 % (bättre värde) 75,5 % 79,4 %
Anmälda brott 7 480 per 100 000 inv. (bättre värde) 8 143 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Falun jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Ludvika Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,1 % (bättre värde) 6,5 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,8 % (bättre värde) 3,7 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 402 900 kr (bättre värde) 399 100 kr 401 400 kr
Nystartade företag 11,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 8,8 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,6 % (bättre värde) 80,7 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 73,3 index (0–100) – –
Utpendling, andel 24,2 % 16,5 % –
Inpendling, andel 25,5 % 24,2 % –

Miljö

Miljö — Falun jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Ludvika Riket
Insamlat kommunalt avfall 389 kg/inv 383 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 27 % 30 % (bättre värde) –
Andel elbilar 6,1 % (bättre värde) 3,6 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,24 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 2,53 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Falun jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Ludvika Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,2 per 1 000 inv. 2,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,2 % (bättre värde) 18,4 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 109,91 kr/kvm (bättre värde) 113,95 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 31,35 kr/kvm 26,33 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 114 kr/kvm (bättre värde) 133 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 207 kr/kvm (bättre värde) 228 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 25 852 kr/kvm 13 211 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 23 761 kr/kvm 8 958 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 26 486 kr/kvm 14 798 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 208,0 per 1 000 inv. 201,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 71,6 per 1 000 inv. 100,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 225,9 per 1 000 inv. 241,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 505,6 per 1 000 inv. 543,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,6 per 1 000 inv. 2,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 7,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 5,4 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 0,7 % 0,8 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 59 545 26 178 10 633 801
Mediannettoinkomst 308 200 kr/inv. (bättre värde) 292 700 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 18,3 per 100 000 inv. 11,2 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 57 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Falun jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Ludvika Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 86,2 % (bättre värde) 79,9 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,2 % (bättre värde) 83,1 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 55,5 % (bättre värde) 44,4 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 44,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Falun jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Ludvika Riket
Elever i kulturskola, andel 10,0 % (2024) 15,2 % (2023) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 720 kr/elev (2024) 278 kr/elev (2017) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,78 lån/inv (bättre värde) 4,85 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Falun jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Ludvika Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 78,3 % (bättre värde) 41,0 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Falun jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Ludvika Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,7 % (bättre värde) 4,4 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Falun jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Ludvika Riket
Cykelväg per invånare 2,99 m/inv 4,17 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 % (bättre värde) 99,4 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 82,9 % 86,2 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Falun jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Ludvika Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 9,1 % (bättre värde) 7,8 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,2 % 3,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 14,7 % (bättre värde) 7,2 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Falun jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Ludvika Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 49,5 % (bättre värde) 38,1 % 48,5 %

Sammanfattning

Falun och Ludvika har samma kommunalskatt (34,05 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Falun (220,7 poäng) 13,9 poäng högre än Ludvika (206,8 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Falun eller flytta till Ludvika.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Falun eller Ludvika?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,05 % i Falun och 34,05 % i Ludvika (2026). Kommunerna har samma skattesats. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Falun eller Ludvika?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 220,7 poäng i Falun och 206,8 poäng i Ludvika (2026). Falun har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 13,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Falun eller Ludvika?

Falun har 59 974 invånare och Ludvika har 26 812 (2025). Falun är alltså den större av de två kommunerna. Falun har ungefär 2,2 gånger fler invånare än Ludvika. Medianinkomsten (20–64 år) är 402 900 kr i Falun och 399 100 kr i Ludvika per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2017–2026. Jämförelsen omfattar 53 jämförbara nyckeltal mellan Falun och Ludvika.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.