Jämförelse · Västerbottens län
Lycksele vs Norsjö — vilket är bäst att bo i? Lycksele har 12 159 invånare och Norsjö har 3 811 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Lycksele ett bättre värde på 29 och Norsjö på 24.
Lycksele
29
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Norsjö
24
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Lycksele jämfört med Norsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Norsjö
Riket
Folkmängd jämförs ej 12 159 3 811 10 605 529 Befolkningsförändring 0,3 % −4,0 % 0,2 % Medelålder 44,0 år 47,3 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 25,3 % 30,3 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,6 % 21,0 % 22,4 % Andel utrikes födda 11,9 % 11,8 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Lycksele jämfört med Norsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Norsjö
Riket
Meritvärde åk 9 215,6 poäng 216,3 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 217,1 poäng 219,0 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 77,3 % 88,4 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 71,2 % 74,4 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,1 elever/lärare 9,2 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 190 761 kr 198 864 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,5 barn/årsarbetare 4,4 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Lycksele jämfört med Norsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Norsjö
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 79,8 år 80,1 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,5 dagar
★
(bättre värde) 15,1 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 14,3 % 12,7 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,0 %
★
(bättre värde) 92,0 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 65,9 %
★
(bättre värde) 63,2 % 71,0 % Dagligrökare, andel 4,5 %
★
(bättre värde) 6,1 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,4 % 64,5 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Lycksele jämfört med Norsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Norsjö
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 91,5 %
★
(bättre värde) 91,0 % 79,4 % Anmälda brott 10 611 per 100 000 inv. 5 502 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Lycksele jämfört med Norsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Norsjö
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,0 % 4,5 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,3 % 2,8 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 390 800 kr
★
(bättre värde) 384 100 kr 401 400 kr Nystartade företag 10,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 4,8 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,1 % 85,7 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 80,6 index (0–100) – – Utpendling, andel 10,0 % 24,7 % – Inpendling, andel 13,5 % 21,7 % –
Boende Boende — Lycksele jämfört med Norsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Norsjö
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 8,1 %
★
(bättre värde) 13,5 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 86,46 kr/kvm
★
(bättre värde) 128,15 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 36,18 kr/kvm 35,42 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 97 kr/kvm
★
(bättre värde) 98 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 179 kr/kvm
★
(bättre värde) 190 kr/kvm – Fastighetspris småhus 9 859 kr/kvm 5 775 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 4 571 kr/kvm 258 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 6 627 kr/kvm 6 884 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 252,0 per 1 000 inv. 179,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 37,0 per 1 000 inv. 4,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 263,2 per 1 000 inv. 345,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 552,2 per 1 000 inv. 530,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 52,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,1 per 1 000 inv. 1,1 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −1,3 % −3,4 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 11 984 3 591 10 633 801 Mediannettoinkomst 288 500 kr/inv.
★
(bättre värde) 276 100 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 24,7 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 78,7 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 322 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Lycksele jämfört med Norsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Norsjö
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,2 %
★
(bättre värde) 78,9 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,4 %
★
(bättre värde) 82,0 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 43,7 %
★
(bättre värde) 42,9 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 53,0 % 44,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Lycksele jämfört med Norsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Norsjö
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,5 % 4,5 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Lycksele jämfört med Norsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Norsjö
Riket
Cykelväg per invånare 3,69 m/inv
★
(bättre värde) 2,12 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 95,2 % 96,7 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 40,8 % 52,3 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Lycksele jämfört med Norsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Norsjö
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,5 %
★
(bättre värde) 6,8 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,9 % 5,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,1 %
★
(bättre värde) 10,0 % 9,0 %
Sammanfattning Lycksele har lägre kommunalskatt (34,90 %) jämfört med Norsjö (35,20 %), en skillnad på 0,30 procentenheter.
Funderar du på att flytta? Se flytta till Lycksele eller flytta till Norsjö .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Lycksele eller Norsjö? Den totala kommunala skattesatsen är 34,90 % i Lycksele och 35,20 % i Norsjö (2026). Lycksele har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,30 procentenheter motsvarar ungefär 60 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Lycksele eller Norsjö? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 215,6 poäng i Lycksele och 216,3 poäng i Norsjö (2026). Norsjö har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 0,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Lycksele eller Norsjö? Lycksele har 12 159 invånare och Norsjö har 3 811 (2025). Lycksele är alltså den större av de två kommunerna. Lycksele har ungefär 3,2 gånger fler invånare än Norsjö. Medianinkomsten (20–64 år) är 390 800 kr i Lycksele och 384 100 kr i Norsjö per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.