vs 2 lika
Skurup
19
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Höör jämfört med Skurup, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höör Skurup
Riket
Folkmängd jämförs ej 17 680 17 139 10 605 529 Befolkningsförändring 0,9 % 0,2 % 0,2 % Medelålder 43,0 år 42,3 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 22,4 % 20,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 24,6 % 24,0 % 22,4 % Andel utrikes födda 12,3 % 14,8 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Höör jämfört med Skurup, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höör Skurup
Riket
Meritvärde åk 9 226,9 poäng
★
(bättre värde) 225,6 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 228,6 poäng
★
(bättre värde) 227,1 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 87,3 %
★
(bättre värde) 86,6 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 77,7 %
★
(bättre värde) 75,6 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,9 elever/lärare 10,9 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 166 205 kr 180 052 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,8 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Höör jämfört med Skurup, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höör Skurup
Riket
Medellivslängd 80,9 år 81,8 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,7 dagar 10,6 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 12,6 % 9,2 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 94,0 %
★
(bättre värde) 92,9 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 71,1 %
★
(bättre värde) 63,4 % 71,0 % Dagligrökare, andel 7,8 %
★
(bättre värde) 12,1 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 67,2 %
★
(bättre värde) 65,8 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Höör jämfört med Skurup, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höör Skurup
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 88,0 %
★
(bättre värde) 81,7 % 79,4 % (2025) Anmälda brott 9 506 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 9 901 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Höör jämfört med Skurup, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höör Skurup
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 4,2 %
★
(bättre värde) 5,2 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,3 %
★
(bättre värde) 5,4 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 402 500 kr
★
(bättre värde) 391 600 kr 401 400 kr Nystartade företag 11,4 per 1 000 inv. 11,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,6 %
★
(bättre värde) 82,7 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 70,9 index (0–100)
★
(bättre värde) 70,0 index (0–100) – Utpendling, andel 61,3 % 62,0 % – Inpendling, andel 38,9 % 36,3 % –
Boende Boende — Höör jämfört med Skurup, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höör Skurup
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 5,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,5 per 1 000 inv. 2,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 8,3 %
★
(bättre värde) 15,8 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 133,19 kr/kvm
★
(bättre värde) 140,15 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 31 kr/år 17 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 164 kr/kvm 147 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 297 kr/kvm 295 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 21 510 kr/kvm 24 893 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 19 425 kr/kvm 21 117 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 19 706 kr/kvm 24 593 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 116,5 per 1 000 inv. 159,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 29,2 per 1 000 inv. 32,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 310,6 per 1 000 inv. 263,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 456,3 per 1 000 inv. 454,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 7,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,5 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,7 per 1 000 inv. 6,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 5,1 % 6,8 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 18 125 17 782 10 633 801 Mediannettoinkomst 311 400 kr/inv. 312 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 11,3 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 17,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 234 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Höör jämfört med Skurup, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höör Skurup
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,0 %
★
(bättre värde) 83,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,0 % 87,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 53,4 %
★
(bättre värde) 47,8 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 46,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Höör jämfört med Skurup, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höör Skurup
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,4 %
★
(bättre värde) 6,3 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Höör jämfört med Skurup, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höör Skurup
Riket
Cykelväg per invånare 3,58 m/inv 4,51 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % 99,9 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 61,6 %
★
(bättre värde) 47,2 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Höör jämfört med Skurup, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höör Skurup
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 4,4 % 6,1 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,6 % 3,3 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 13,2 % 23,2 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Skurup har lägre kommunalskatt (31,60 %) jämfört med Höör (32,63 %), en skillnad på 1,03 procentenheter.
Funderar du på att flytta? Se flytta till Höör eller flytta till Skurup .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Höör eller Skurup? Den totala kommunala skattesatsen är 32,63 % i Höör och 31,60 % i Skurup (2026). Skurup har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,03 procentenheter motsvarar i storleksordningen 361 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Höör eller Skurup? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 226,9 poäng i Höör och 225,6 poäng i Skurup (2025). Höör har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 1,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Höör eller Skurup? Höör har 17 680 invånare och Skurup har 17 139 (2025). Höör är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 402 500 kr i Höör och 391 600 kr i Skurup per år. Källa: SCB via Kolada.