Jämförelse · Värmlands län
Hammarö vs Karlstad — vilket är bäst att bo i? Hammarö har 16 932 invånare och Karlstad har 99 007 (2025). Båda kommunerna ligger i Värmlands län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Hammarö ett bättre värde på 31 och Karlstad på 21.
Hammarö
31
nyckeltal i topp
vs
Karlstad
21
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Hammarö jämfört med Karlstad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Karlstad
Riket
Folkmängd jämförs ej 16 932 99 007 10 605 529 Befolkningsförändring −0,4 % 0,9 % 0,2 % Medelålder 42,0 år 42,2 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 21,5 % 21,0 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 27,6 % 20,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 7,6 % 15,1 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Hammarö jämfört med Karlstad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Karlstad
Riket
Meritvärde åk 9 230,1 poäng
★
(bättre värde) 226,4 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 230,9 poäng
★
(bättre värde) 227,0 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 91,1 %
★
(bättre värde) 87,3 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 76,8 %
★
(bättre värde) 73,0 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,7 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,7 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 234 914 kr 199 700 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,0 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Hammarö jämfört med Karlstad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Karlstad
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,9 år 82,0 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,2 dagar 9,7 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,8 %
★
(bättre värde) 9,5 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,8 %
★
(bättre värde) 95,5 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 72,9 %
★
(bättre värde) 69,7 % 71,0 % Dagligrökare, andel 1,5 %
★
(bättre värde) 2,8 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 68,9 %
★
(bättre värde) 68,4 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Hammarö jämfört med Karlstad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Karlstad
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 81,1 % 79,4 % Anmälda brott 4 740 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 9 960 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Hammarö jämfört med Karlstad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Karlstad
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,0 %
★
(bättre värde) 6,6 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,2 % 4,1 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 461 700 kr
★
(bättre värde) 387 800 kr 401 400 kr Nystartade företag 10,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 9,6 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 88,5 %
★
(bättre värde) 80,5 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 78,5 index (0–100)
★
(bättre värde) 76,5 index (0–100) – Utpendling, andel 72,1 % 19,9 % – Inpendling, andel 49,5 % 31,0 % –
Boende Boende — Hammarö jämfört med Karlstad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Karlstad
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 10,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 9,0 % 8,7 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 161,88 kr/kvm 89,55 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23,38 kr/kvm 21,65 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm
★
(bättre värde) 124 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 231 kr/kvm 197 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 31 427 kr/kvm 25 950 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 19 516 kr/kvm 25 660 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 34 040 kr/kvm 28 668 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 77,5 per 1 000 inv. 265,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 114,6 per 1 000 inv. 137,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 244,0 per 1 000 inv. 158,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 436,1 per 1 000 inv. 560,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 10,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. 9,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 1,6 % 4,4 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 16 800 101 302 10 633 801 Mediannettoinkomst 346 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 302 200 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 5,9 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 20,2 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 301 kr/inv. 225 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Hammarö jämfört med Karlstad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Karlstad
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 90,2 %
★
(bättre värde) 85,3 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 90,4 %
★
(bättre värde) 86,6 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 59,5 %
★
(bättre värde) 53,4 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 44,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Hammarö jämfört med Karlstad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Karlstad
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,0 % 4,9 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Hammarö jämfört med Karlstad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Karlstad
Riket
Cykelväg per invånare 3,34 m/inv
★
(bättre värde) 3,02 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 %
★
(bättre värde) 99,8 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 78,5 % 90,1 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Hammarö jämfört med Karlstad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Karlstad
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,8 % 6,7 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,9 % 3,7 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,4 % 10,2 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Karlstad har lägre kommunalskatt (33,55 %) jämfört med Hammarö (35,05 %), en skillnad på 1,50 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Hammarö (230,1 poäng) 3,7 poäng högre än Karlstad (226,4 poäng). Medianinkomsten är 19 % högre i Hammarö (461 700 kr) än i Karlstad (387 800 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Hammarö eller flytta till Karlstad .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Hammarö eller Karlstad? Den totala kommunala skattesatsen är 35,05 % i Hammarö och 33,55 % i Karlstad (2026). Karlstad har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,50 procentenheter motsvarar ungefär 320 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Hammarö eller Karlstad? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 230,1 poäng i Hammarö och 226,4 poäng i Karlstad (2026). Hammarö har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 3,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Hammarö eller Karlstad? Hammarö har 16 932 invånare och Karlstad har 99 007 (2025). Karlstad är alltså den större av de två kommunerna. Karlstad har ungefär 5,8 gånger fler invånare än Hammarö. Medianinkomsten (20–64 år) är 461 700 kr i Hammarö och 387 800 kr i Karlstad per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.