Jämförelse · Stockholms län
Upplands-Bro vs Vallentuna — vilket är bäst att bo i? Upplands-Bro har 33 333 invånare och Vallentuna har 35 361 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Vallentuna ett bättre värde på 35 och Upplands-Bro på 16.
Upplands-Bro
16
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Vallentuna
35
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Upplands-Bro jämfört med Vallentuna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Upplands-Bro Vallentuna
Riket
Folkmängd jämförs ej 33 333 35 361 10 605 529 Befolkningsförändring 1,4 % 0,7 % 0,2 % Medelålder 38,5 år 40,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 15,1 % 17,0 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 26,7 % 26,0 % 22,4 % Andel utrikes födda 34,6 % 16,6 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Upplands-Bro jämfört med Vallentuna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Upplands-Bro Vallentuna
Riket
Kommunal skattesats 31,73 % 31,23 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat 6 829 kr/inv.
★
(bättre värde) 6 549 kr/inv. 3 340 kr/inv. Soliditet 38,5 % 54,7 %
★
(bättre värde) 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 63 818 kr/inv. 59 640 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Upplands-Bro jämfört med Vallentuna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Upplands-Bro Vallentuna
Riket
Meritvärde åk 9 230,8 poäng 247,4 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 235,2 poäng 248,2 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 81,2 % 89,6 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 68,6 % 82,2 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 13,8 elever/lärare
★
(bättre värde) 14,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 178 527 kr 162 341 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,7 barn/årsarbetare 5,7 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Upplands-Bro jämfört med Vallentuna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Upplands-Bro Vallentuna
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,9 år 83,1 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,0 dagar 8,9 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 13,0 %
★
(bättre värde) 15,0 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 89,9 % 95,8 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 74,0 % (2021) 72,5 % (2024) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 9,0 % (2021) 2,3 % (2024) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,0 % (2021) 67,5 % (2024) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Upplands-Bro jämfört med Vallentuna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Upplands-Bro Vallentuna
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 68,1 % 88,3 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 12 909 per 100 000 inv. 10 993 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Upplands-Bro jämfört med Vallentuna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Upplands-Bro Vallentuna
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 8,8 % 4,4 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,5 % 2,8 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 398 900 kr 464 300 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 12,3 per 1 000 inv. 12,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,0 % 85,3 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 72,6 index (0–100) 74,8 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 69,2 % 73,1 % – Inpendling, andel 59,6 % 49,5 % –
Boende Boende — Upplands-Bro jämfört med Vallentuna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Upplands-Bro Vallentuna
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 15,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 5,6 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,4 per 1 000 inv. 2,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 22,6 % 12,5 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 82,84 kr/kvm
★
(bättre värde) 147,66 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23,63 kr/kvm
★
(bättre värde) 26,15 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 135 kr/kvm 117 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 227 kr/kvm 226 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 37 260 kr/kvm 41 958 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 25 810 kr/kvm 30 487 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 41 521 kr/kvm 55 161 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 156,7 per 1 000 inv. 50,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 124,9 per 1 000 inv. 139,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 138,2 per 1 000 inv. 233,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 419,7 per 1 000 inv. 423,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 36,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 16,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 7,6 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 11,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 8,1 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 10,4 % 3,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 34 609 35 513 10 633 801 Mediannettoinkomst 322 800 kr/inv. 369 300 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 60,0 per 100 000 inv. 17,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 401 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Upplands-Bro jämfört med Vallentuna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Upplands-Bro Vallentuna
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 76,9 % 84,8 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 81,9 % 87,8 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,5 % 59,9 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 37,0 % 45,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Upplands-Bro jämfört med Vallentuna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Upplands-Bro Vallentuna
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 49,1 % 74,8 %
★
(bättre värde) 63,9 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Upplands-Bro jämfört med Vallentuna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Upplands-Bro Vallentuna
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,4 % 3,9 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Upplands-Bro jämfört med Vallentuna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Upplands-Bro Vallentuna
Riket
Cykelväg per invånare 2,63 m/inv
★
(bättre värde) 2,22 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 %
★
(bättre värde) 98,1 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 82,9 %
★
(bättre värde) 80,9 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Upplands-Bro jämfört med Vallentuna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Upplands-Bro Vallentuna
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,5 %
★
(bättre värde) 6,3 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,0 % 4,1 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 2,5 % 2,5 % 9,0 %
Sammanfattning Vallentuna har lägre kommunalskatt (31,23 %) jämfört med Upplands-Bro (31,73 %), en skillnad på 0,50 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Vallentuna (247,4 poäng) 16,6 poäng högre än Upplands-Bro (230,8 poäng). Medianinkomsten är 16 % högre i Vallentuna (464 300 kr) än i Upplands-Bro (398 900 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Upplands-Bro eller flytta till Vallentuna .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Upplands-Bro eller Vallentuna? Den totala kommunala skattesatsen är 31,73 % i Upplands-Bro och 31,23 % i Vallentuna (2026). Vallentuna har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,50 procentenheter motsvarar ungefär 110 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Upplands-Bro eller Vallentuna? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 230,8 poäng i Upplands-Bro och 247,4 poäng i Vallentuna (2026). Vallentuna har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 16,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Upplands-Bro eller Vallentuna? Upplands-Bro har 33 333 invånare och Vallentuna har 35 361 (2025). Vallentuna är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 398 900 kr i Upplands-Bro och 464 300 kr i Vallentuna per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.