Kommunatlas
Västra Götalands län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Kungälv

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 23 september 2026). Totalt 61 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
61
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
S
15 mandat (25 % av mandaten)
Rödgröna
21
S+V+MP · 34 %
Borgerliga
22
M+C+L+KD · 36 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 23 september 2026)

S
15 24,3 %
M
12 20,3 %
SD
11 17,3 %
C
4 6,2 %
Skolföräldrar
4 6,2 %
L
3 5,6 %
KD
3 5,5 %
MP
3 4,3 %
V
3 5,2 %
UtvP
3 4,5 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 61 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 23 september 2026 · Lokala partier: Skolföräldrar, Utvecklingspartiet

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 13 % 25 % 38 % 50 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 36,7 % Socialdemokraterna 1976: 36,7 % Socialdemokraterna 1979: 36,7 % Socialdemokraterna 1982: 38,8 % Socialdemokraterna 1985: 38,8 % Socialdemokraterna 1988: 39,0 % Socialdemokraterna 1991: 33,9 % Socialdemokraterna 1994: 42,4 % Socialdemokraterna 1998: 35,6 % Socialdemokraterna 2002: 40,7 % Socialdemokraterna 2006: 39,0 % Socialdemokraterna 2010: 30,5 % Socialdemokraterna 2014: 30,5 % Socialdemokraterna 2018: 25,4 % Socialdemokraterna 2022: 27,9 % Socialdemokraterna 2026: 24,6 % Moderaterna 1973: 16,3 % Moderaterna 1976: 14,3 % Moderaterna 1979: 20,4 % Moderaterna 1982: 24,5 % Moderaterna 1985: 22,4 % Moderaterna 1988: 18,6 % Moderaterna 1991: 25,4 % Moderaterna 1994: 23,7 % Moderaterna 1998: 25,4 % Moderaterna 2002: 18,6 % Moderaterna 2006: 25,4 % Moderaterna 2010: 25,4 % Moderaterna 2014: 20,3 % Moderaterna 2018: 20,3 % Moderaterna 2022: 19,7 % Moderaterna 2026: 19,7 % Centerpartiet 1973: 26,5 % Centerpartiet 1976: 26,5 % Centerpartiet 1979: 22,4 % Centerpartiet 1982: 18,4 % Centerpartiet 1985: 12,2 % Centerpartiet 1988: 15,3 % Centerpartiet 1991: 11,9 % Centerpartiet 1994: 11,9 % Centerpartiet 1998: 8,5 % Centerpartiet 2002: 6,8 % Centerpartiet 2006: 8,5 % Centerpartiet 2010: 5,1 % Centerpartiet 2014: 5,1 % Centerpartiet 2018: 6,8 % Centerpartiet 2022: 4,9 % Centerpartiet 2026: 6,6 % Vänsterpartiet 1973: 4,1 % Vänsterpartiet 1976: 4,1 % Vänsterpartiet 1979: 4,1 % Vänsterpartiet 1982: 4,1 % Vänsterpartiet 1985: 4,1 % Vänsterpartiet 1988: 3,4 % Vänsterpartiet 1991: 3,4 % Vänsterpartiet 1994: 5,1 % Vänsterpartiet 1998: 8,5 % Vänsterpartiet 2002: 6,8 % Vänsterpartiet 2006: 3,4 % Vänsterpartiet 2010: 3,4 % Vänsterpartiet 2014: 5,1 % Vänsterpartiet 2018: 5,1 % Vänsterpartiet 2022: 6,6 % Vänsterpartiet 2026: 4,9 % Liberalerna 1973: 16,3 % Liberalerna 1976: 16,3 % Liberalerna 1979: 14,3 % Liberalerna 1982: 10,2 % Liberalerna 1985: 16,3 % Liberalerna 1988: 15,3 % Liberalerna 1991: 10,2 % Liberalerna 1994: 6,8 % Liberalerna 1998: 5,1 % Liberalerna 2002: 13,6 % Liberalerna 2006: 10,2 % Liberalerna 2010: 10,2 % Liberalerna 2014: 8,5 % Liberalerna 2018: 8,5 % Liberalerna 2022: 6,6 % Liberalerna 2026: 4,9 % Kristdemokraterna 1973: 0,0 % Kristdemokraterna 1976: 2,0 % Kristdemokraterna 1979: 2,0 % Kristdemokraterna 1982: 2,0 % Kristdemokraterna 1985: 2,0 % Kristdemokraterna 1988: 1,7 % Kristdemokraterna 1991: 6,8 % Kristdemokraterna 1994: 3,4 % Kristdemokraterna 1998: 10,2 % Kristdemokraterna 2002: 10,2 % Kristdemokraterna 2006: 8,5 % Kristdemokraterna 2010: 6,8 % Kristdemokraterna 2014: 5,1 % Kristdemokraterna 2018: 6,8 % Kristdemokraterna 2022: 6,6 % Kristdemokraterna 2026: 4,9 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 2,0 % Miljöpartiet 1985: 4,1 % Miljöpartiet 1988: 6,8 % Miljöpartiet 1991: 5,1 % Miljöpartiet 1994: 6,8 % Miljöpartiet 1998: 6,8 % Miljöpartiet 2002: 3,4 % Miljöpartiet 2006: 3,4 % Miljöpartiet 2010: 6,8 % Miljöpartiet 2014: 6,8 % Miljöpartiet 2018: 3,4 % Miljöpartiet 2022: 3,3 % Miljöpartiet 2026: 4,9 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 1,7 % Sverigedemokraterna 2010: 5,1 % Sverigedemokraterna 2014: 8,5 % Sverigedemokraterna 2018: 13,6 % Sverigedemokraterna 2022: 18,0 % Sverigedemokraterna 2026: 18,0 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 23 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 24 23 18 18 15 17 15
Moderaterna M 11 15 15 12 12 12 12
Sverigedemokraterna SD — 1 3 5 8 11 11
Centerpartiet C 4 5 3 3 4 3 4
Vänsterpartiet V 4 2 2 3 3 4 3
Liberalerna L 8 6 6 5 5 4 3
Miljöpartiet MP 2 2 4 4 2 2 3
Kristdemokraterna KD 6 5 4 3 4 4 3
Övriga partier Övr. — — 4 6 6 4 7
Totalt 59595959596161

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 23 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Kungälvs senaste kommunalval 2026 var 88,0 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

88,0 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

5,7 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 11 av 290 kommuner

Plats 3 av 49 kommuner i Västra Götalands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

89,2 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

4,4 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 16 av 290 kommuner

Plats 5 av 49 kommuner i Västra Götalands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

58,6 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

5,3 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 33 av 290 kommuner

Plats 7 av 49 kommuner i Västra Götalands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

46,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

3,0 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 78 av 290 kommuner

Delad plats 14 av 49 kommuner i Västra Götalands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Kungälv

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 17 av 61 mandat
Valresultat 2026
S störst med 15 av 61 mandat Fastställt 23 september 2026

Se valresultat i Kungälv för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Kungälv kommunfullmäktige 2026?

Socialdemokraterna fick flest mandat i Kungälv i valet 2026 med totalt 15 mandat av 61 möjliga. Status: fastställt 23 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Kungälv?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Kungälv var 42,4 % av mandaten (1994). I senaste valet 2026 fick partiet 24,6 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Kungälv?

Kommunvalet i Kungälv hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Kungälv är fastställt av länsstyrelsen 23 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Kungälv?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Kungälv var 88,0 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — lägre än i Kungälv.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Kungälv kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.