Kommunatlas
Jämförelse · Jämtlands län

Härjedalen vs Krokom — vilket är bäst att bo i?

Härjedalen har 10 117 invånare och Krokom har 15 795 (2025). Båda kommunerna ligger i Jämtlands län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Krokom ett bättre värde på 32 och Härjedalen på 18.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Härjedalen jämfört med Krokom, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Krokom Riket
Folkmängd jämförs ej 10 117 15 795 10 605 529
Befolkningsförändring −0,6 % 0,7 % 0,2 %
Medelålder 47,9 år 42,5 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 30,2 % 22,2 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 17,8 % 26,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 11,7 % 7,7 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Härjedalen jämfört med Krokom, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Krokom Riket
Kommunal skattesats 34,17 % 33,87 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat −3 752 kr/inv. 133 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 32,3 % (bättre värde) 27,1 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 87 643 kr/inv. 80 575 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Härjedalen jämfört med Krokom, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Krokom Riket
Meritvärde åk 9 226,1 poäng (bättre värde) 219,7 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 226,8 poäng (bättre värde) 220,2 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 82,8 % 85,0 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 76,3 % (bättre värde) 71,7 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,2 elever/lärare (bättre värde) 10,9 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 189 649 kr 204 179 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,5 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,0 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Härjedalen jämfört med Krokom, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Krokom Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 91,9 % 94,0 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 77 % 81 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 72 dagar (2016) 11 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Härjedalen jämfört med Krokom, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Krokom Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,5 år 82,5 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,8 dagar (bättre värde) 11,7 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,5 % (bättre värde) 12,9 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 90,7 % 94,8 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 70,8 % 71,8 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,1 % 4,8 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,9 % 69,9 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Härjedalen jämfört med Krokom, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Krokom Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 31,7 % 31,7 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,0 % 2,8 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Härjedalen jämfört med Krokom, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Krokom Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 93,6 % (2024) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 9 058 per 100 000 inv. 5 751 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Härjedalen jämfört med Krokom, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Krokom Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,8 % 3,1 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,0 % 2,3 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 371 500 kr 407 800 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 15,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 12,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,1 % 89,3 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 78,1 index (0–100) – –
Utpendling, andel 15,4 % 53,6 % –
Inpendling, andel 9,3 % 28,6 % –

Miljö

Miljö — Härjedalen jämfört med Krokom, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Krokom Riket
Insamlat kommunalt avfall 532 kg/inv 355 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 18 % (bättre värde) 17 % –
Andel elbilar 2,3 % 4,6 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,52 ton CO2-ekv/inv 4,27 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Härjedalen jämfört med Krokom, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Krokom Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,1 per 1 000 inv. 4,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 19,9 % 15,6 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 105,79 kr/kvm (bättre värde) 148,81 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 27,50 kr/kvm (bättre värde) 34,58 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 140 kr/kvm 103 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 297 kr/kvm 216 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 18 885 kr/kvm 20 509 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 33 192 kr/kvm 20 272 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 36 422 kr/kvm 15 020 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 223,7 per 1 000 inv. 110,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 110,4 per 1 000 inv. 22,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 382,1 per 1 000 inv. 329,7 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 716,3 per 1 000 inv. 462,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 51,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,4 per 1 000 inv. 5,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 7,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 0,5 % 4,9 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 10 110 16 018 10 633 801
Mediannettoinkomst 278 300 kr/inv. 313 300 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 6,3 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 19 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Härjedalen jämfört med Krokom, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Krokom Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,0 % 84,9 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,8 % 86,9 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 45,5 % 50,6 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 49,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Härjedalen jämfört med Krokom, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Krokom Riket
Elever i kulturskola, andel 15,5 % (2019) 10,9 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola – 847 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,85 lån/inv 6,23 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Härjedalen jämfört med Krokom, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Krokom Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel – 63,0 % (2024) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Härjedalen jämfört med Krokom, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Krokom Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,1 % 3,6 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Härjedalen jämfört med Krokom, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Krokom Riket
Cykelväg per invånare 2,54 m/inv (bättre värde) 1,56 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,3 % 98,3 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 42,4 % 58,9 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Härjedalen jämfört med Krokom, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Krokom Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,5 % (bättre värde) 6,6 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 3,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,8 % (bättre värde) 7,8 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Härjedalen jämfört med Krokom, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Krokom Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 31,6 % 44,3 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Krokom har lägre kommunalskatt (33,87 %) jämfört med Härjedalen (34,17 %), en skillnad på 0,30 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Härjedalen (226,1 poäng) 6,4 poäng högre än Krokom (219,7 poäng). Medianinkomsten är 10 % högre i Krokom (407 800 kr) än i Härjedalen (371 500 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Härjedalen eller flytta till Krokom.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Härjedalen eller Krokom?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,17 % i Härjedalen och 33,87 % i Krokom (2026). Krokom har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,30 procentenheter motsvarar ungefär 60 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Härjedalen eller Krokom?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 226,1 poäng i Härjedalen och 219,7 poäng i Krokom (2026). Härjedalen har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 6,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Härjedalen eller Krokom?

Härjedalen har 10 117 invånare och Krokom har 15 795 (2025). Krokom är alltså den större av de två kommunerna. Krokom har ungefär 1,6 gånger fler invånare än Härjedalen. Medianinkomsten (20–64 år) är 371 500 kr i Härjedalen och 407 800 kr i Krokom per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2016–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Härjedalen och Krokom.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.