Jämförelse · Västmanlands län
Arboga vs Köping — vilket är bäst att bo i? Arboga har 13 929 invånare och Köping har 25 610 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Arboga ett bättre värde på 32 och Köping på 22.
Arboga
32
nyckeltal i topp
vs 4 lika
Köping
22
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Arboga jämfört med Köping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Köping
Riket
Folkmängd jämförs ej 13 929 25 610 10 605 529 Befolkningsförändring −0,4 % −0,5 % 0,2 % Medelålder 46,0 år 44,6 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 27,3 % 25,3 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,6 % 22,0 % 22,4 % Andel utrikes födda 14,8 % 21,5 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Arboga jämfört med Köping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Köping
Riket
Meritvärde åk 9 226,7 poäng
★
(bättre värde) 213,7 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 229,2 poäng
★
(bättre värde) 215,5 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 83,1 % 84,7 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 68,5 %
★
(bättre värde) 59,8 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,6 elever/lärare 11,6 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 199 631 kr 192 520 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,5 barn/årsarbetare 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Arboga jämfört med Köping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Köping
Riket
Medellivslängd 80,5 år 81,5 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,1 dagar
★
(bättre värde) 11,8 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,7 % 9,6 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,4 % 96,7 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 64,9 % 65,5 %
★
(bättre värde) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 5,1 %
★
(bättre värde) 8,5 % 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,1 %
★
(bättre värde) 57,8 % 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Arboga jämfört med Köping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Köping
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 74,7 %
★
(bättre värde) 65,0 % 79,4 % (2025) Anmälda brott 10 205 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 11 594 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Arboga jämfört med Köping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Köping
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,3 %
★
(bättre värde) 7,3 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,7 %
★
(bättre värde) 6,5 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 379 700 kr 382 800 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 9,4 per 1 000 inv. 9,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,8 %
★
(bättre värde) 79,7 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 73,8 index (0–100) 79,4 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 46,0 % 31,8 % – Inpendling, andel 33,3 % 32,1 % –
Boende Boende — Arboga jämfört med Köping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Köping
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,8 %
★
(bättre värde) 14,9 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 87,33 kr/kvm
★
(bättre värde) 91,97 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 22 kr/år 22 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 126 kr/kvm 126 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 200 kr/kvm 175 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 17 559 kr/kvm 19 491 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 9 523 kr/kvm 9 357 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 30 780 kr/kvm 26 245 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 250,5 per 1 000 inv. 217,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 70,6 per 1 000 inv. 102,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 233,7 per 1 000 inv. 199,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 555,0 per 1 000 inv. 519,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,4 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,3 per 1 000 inv. 2,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,8 % −1,8 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 13 782 25 002 10 633 801 Mediannettoinkomst 282 900 kr/inv. 285 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 21,5 per 100 000 inv. 15,6 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 149 kr/inv. 78 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Arboga jämfört med Köping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Köping
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 %
★
(bättre värde) 79,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 %
★
(bättre värde) 83,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,9 %
★
(bättre värde) 42,1 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 42,0 % 41,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Arboga jämfört med Köping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Köping
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 47,5 %
★
(bättre värde) 42,4 % 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Arboga jämfört med Köping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Köping
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,9 %
★
(bättre värde) 8,8 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Arboga jämfört med Köping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Köping
Riket
Cykelväg per invånare 3,32 m/inv
★
(bättre värde) 3,04 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,8 % 99,6 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 43,5 %
★
(bättre värde) 34,1 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Arboga jämfört med Köping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Köping
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,6 %
★
(bättre värde) 7,0 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 5,0 % 4,7 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,4 % 10,8 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Arboga och Köping har nästan identisk kommunalskatt (33,29 % respektive 33,04 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Arboga (226,7 poäng) 13,0 poäng högre än Köping (213,7 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Arboga eller flytta till Köping .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Arboga eller Köping? Den totala kommunala skattesatsen är 33,29 % i Arboga och 33,04 % i Köping (2026). Köping har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar i storleksordningen 88 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Arboga eller Köping? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 226,7 poäng i Arboga och 213,7 poäng i Köping (2025). Arboga har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 13,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Arboga eller Köping? Arboga har 13 929 invånare och Köping har 25 610 (2025). Köping är alltså den största av de två kommunerna. Köping har ungefär 1,8 gånger fler invånare än Arboga. Medianinkomsten (20–64 år) är 379 700 kr i Arboga och 382 800 kr i Köping per år. Källa: SCB via Kolada.