Östra Göinge
19
nyckeltal i topp
vs 3 lika
Svalöv
29
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Östra Göinge jämfört med Svalöv, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östra Göinge Svalöv
Riket
Folkmängd jämförs ej 13 718 14 474 10 605 529 Befolkningsförändring −1,9 % −0,5 % 0,2 % Medelålder 44,3 år 41,4 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 24,3 % 18,7 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,2 % 24,8 % 22,4 % Andel utrikes födda 17,1 % 18,5 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Östra Göinge jämfört med Svalöv, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östra Göinge Svalöv
Riket
Kommunal skattesats 32,17 % 31,92 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat 3 089 kr/inv.
★
(bättre värde) 2 044 kr/inv. 3 340 kr/inv. Soliditet 46,9 %
★
(bättre värde) 26,4 % 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 77 570 kr/inv. 67 195 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Östra Göinge jämfört med Svalöv, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östra Göinge Svalöv
Riket
Meritvärde åk 9 196,5 poäng 196,5 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 198,4 poäng
★
(bättre värde) 197,1 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 79,1 % 80,1 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 61,0 % 63,0 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,0 elever/lärare 10,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 217 783 kr 174 103 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Östra Göinge jämfört med Svalöv, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östra Göinge Svalöv
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,7 år 82,0 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,5 dagar
★
(bättre värde) 10,7 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,7 %
★
(bättre värde) 11,0 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,6 %
★
(bättre värde) 93,1 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 66,8 % 70,7 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 8,7 % 7,6 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,9 % 66,5 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Östra Göinge jämfört med Svalöv, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östra Göinge Svalöv
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 61,5 % (2024) 87,5 % (2025) 79,4 % (2025) Anmälda brott 11 352 per 100 000 inv. 9 953 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Östra Göinge jämfört med Svalöv, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östra Göinge Svalöv
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 9,9 % 6,8 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 9,0 % 4,9 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 357 000 kr 382 100 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 9,5 per 1 000 inv. 10,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 77,8 % 81,4 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 69,9 index (0–100) – Utpendling, andel 54,9 % 66,8 % – Inpendling, andel 34,0 % 41,7 % –
Boende Boende — Östra Göinge jämfört med Svalöv, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östra Göinge Svalöv
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,9 per 1 000 inv. 2,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 17,6 %
★
(bättre värde) 19,8 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 126,30 kr/kvm
★
(bättre värde) 161,80 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 31,32 kr/kvm 17,69 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 157 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 295 kr/kvm 295 kr/kvm – Fastighetspris småhus 10 385 kr/kvm 17 944 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 6 289 kr/kvm 16 898 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 15 088 kr/kvm 23 753 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 165,6 per 1 000 inv. 124,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 9,5 per 1 000 inv. 17,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 308,4 per 1 000 inv. 290,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 486,3 per 1 000 inv. 431,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 46,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,6 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,0 per 1 000 inv. 2,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −8,7 % 1,4 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 13 102 14 400 10 633 801 Mediannettoinkomst 276 000 kr/inv. 304 500 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 21,9 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 52 kr/inv. 256 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Östra Göinge jämfört med Svalöv, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östra Göinge Svalöv
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,6 %
★
(bättre värde) 80,3 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,8 % 84,5 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 43,3 % 48,0 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 40,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Östra Göinge jämfört med Svalöv, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östra Göinge Svalöv
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 47,2 % (2024) 48,9 % (2025) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Östra Göinge jämfört med Svalöv, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östra Göinge Svalöv
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 10,4 % 6,0 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Östra Göinge jämfört med Svalöv, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östra Göinge Svalöv
Riket
Cykelväg per invånare 3,86 m/inv
★
(bättre värde) 2,98 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 % 99,9 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 47,3 % 61,2 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Östra Göinge jämfört med Svalöv, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östra Göinge Svalöv
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,1 %
★
(bättre värde) 5,7 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 3,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 24,0 %
★
(bättre värde) 9,5 % 9,0 %
Sammanfattning Svalöv har lägre kommunalskatt (31,92 %) jämfört med Östra Göinge (32,17 %), en skillnad på 0,25 procentenheter. Medianinkomsten är 7 % högre i Svalöv (382 100 kr) än i Östra Göinge (357 000 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Östra Göinge eller flytta till Svalöv .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Östra Göinge eller Svalöv? Den totala kommunala skattesatsen är 32,17 % i Östra Göinge och 31,92 % i Svalöv (2026). Svalöv har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar ungefär 50 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Östra Göinge eller Svalöv? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 196,5 poäng i Östra Göinge och 196,5 poäng i Svalöv (2026). Kommunerna ligger lika. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Östra Göinge eller Svalöv? Östra Göinge har 13 718 invånare och Svalöv har 14 474 (2025). Svalöv är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 357 000 kr i Östra Göinge och 382 100 kr i Svalöv per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.