Kommunatlas
Jämförelse · Västernorrlands län

Härnösand vs Sundsvall — vilket är bäst att bo i?

Härnösand har 24 348 invånare och Sundsvall har 98 962 (2025). Båda kommunerna ligger i Västernorrlands län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Sundsvall ett bättre värde på 42 och Härnösand på 16.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Härnösand jämfört med Sundsvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Sundsvall Riket
Folkmängd jämförs ej 24 348 98 962 10 605 529
Befolkningsförändring −0,7 % −0,1 % 0,2 %
Medelålder 45,9 år 43,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 27,8 % 23,0 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,5 % 21,6 % 22,4 %
Andel utrikes födda 14,6 % 12,2 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Härnösand jämfört med Sundsvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Sundsvall Riket
Kommunal skattesats 34,63 % 33,88 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 972 kr/inv. (bättre värde) 619 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 15,9 % 21,1 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 80 274 kr/inv. 74 078 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Härnösand jämfört med Sundsvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Sundsvall Riket
Meritvärde åk 9 209,7 poäng 219,4 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 212,7 poäng 219,9 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 74,7 % 80,9 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 61,8 % 70,2 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,9 elever/lärare 11,0 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 188 215 kr 189 331 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,0 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Härnösand jämfört med Sundsvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Sundsvall Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 81 % 84 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 75 % (bättre värde) 72 % 79 %
Väntetid till äldreboende 145 dagar 81 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Härnösand jämfört med Sundsvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Sundsvall Riket
Medellivslängd 79,9 år 81,2 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 12,8 dagar 11,5 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,0 % 9,1 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 91,5 % 95,0 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 65,3 % 71,4 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 4,1 % (bättre värde) 5,1 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,0 % 64,2 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Härnösand jämfört med Sundsvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Sundsvall Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 34,5 % 28,3 % (bättre värde) 29,5 % (2025)
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,1 % 4,5 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Härnösand jämfört med Sundsvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Sundsvall Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 82,0 % 83,6 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 12 030 per 100 000 inv. 9 650 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Härnösand jämfört med Sundsvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Sundsvall Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,6 % 4,6 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,8 % 4,3 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 375 300 kr 409 800 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 8,7 per 1 000 inv. 9,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,2 % 83,4 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 86,1 index (0–100) (bättre värde) 76,2 index (0–100)
Utpendling, andel 23,7 % 11,5 %
Inpendling, andel 19,1 % 17,2 %

Miljö

Miljö — Härnösand jämfört med Sundsvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Sundsvall Riket
Insamlat kommunalt avfall 421 kg/inv 405 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 28 % (bättre värde) 25 %
Andel elbilar 4,6 % 5,7 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,35 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 6,22 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Härnösand jämfört med Sundsvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Sundsvall Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,8 % 9,6 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 94,88 kr/kvm (bättre värde) 122,30 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 27 kr/år 20 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 96 kr/kvm (bättre värde) 111 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 206 kr/kvm 182 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 13 019 kr/kvm 20 914 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 7 182 kr/kvm 15 713 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 23 244 kr/kvm 22 983 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 181,5 per 1 000 inv. 173,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 121,2 per 1 000 inv. 160,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 246,4 per 1 000 inv. 195,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 549,5 per 1 000 inv. 529,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,1 per 1 000 inv. 2,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,6 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −3,1 % −0,5 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 23 465 97 407 10 633 801
Mediannettoinkomst 277 900 kr/inv. 307 600 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 28,7 per 100 000 inv. (bättre värde) 34,4 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 78 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Härnösand jämfört med Sundsvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Sundsvall Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 % 82,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 % 86,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 50,3 % (bättre värde) 48,6 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 39,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Härnösand jämfört med Sundsvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Sundsvall Riket
Elever i kulturskola, andel 13,0 % (bättre värde) 8,7 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 5 kr/elev (bättre värde) 35 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,05 lån/inv (bättre värde) 3,86 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Härnösand jämfört med Sundsvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Sundsvall Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 60,9 % 61,7 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Härnösand jämfört med Sundsvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Sundsvall Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,9 % 5,4 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Härnösand jämfört med Sundsvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Sundsvall Riket
Cykelväg per invånare 2,40 m/inv 2,95 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,4 % 99,6 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 84,2 % 84,3 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Härnösand jämfört med Sundsvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Sundsvall Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,4 % (bättre värde) 6,5 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 4,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,1 % 13,6 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Härnösand jämfört med Sundsvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härnösand Sundsvall Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 43,4 % 45,4 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Härnösand och Sundsvall har nästan identisk kommunalskatt (34,63 % respektive 33,88 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Sundsvall (219,4 poäng) 9,7 poäng högre än Härnösand (209,7 poäng). Medianinkomsten är 9 % högre i Sundsvall (409 800 kr) än i Härnösand (375 300 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Härnösand eller flytta till Sundsvall.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Härnösand eller Sundsvall?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,63 % i Härnösand och 33,88 % i Sundsvall (2026). Sundsvall har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,75 procentenheter motsvarar i storleksordningen 263 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Härnösand eller Sundsvall?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 209,7 poäng i Härnösand och 219,4 poäng i Sundsvall (2025). Sundsvall har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 9,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Härnösand eller Sundsvall?

Härnösand har 24 348 invånare och Sundsvall har 98 962 (2025). Sundsvall är alltså den största av de två kommunerna. Sundsvall har ungefär 4,1 gånger fler invånare än Härnösand. Medianinkomsten (20–64 år) är 375 300 kr i Härnösand och 409 800 kr i Sundsvall per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare