Jämförelse · Jönköpings län
Aneby vs Mullsjö — vilket är bäst att bo i? Aneby har 6 851 invånare och Mullsjö har 7 546 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Mullsjö ett bättre värde på 26 och Aneby på 25.
Aneby
25
nyckeltal i topp
vs 3 lika
Mullsjö
26
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Aneby jämfört med Mullsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Aneby Mullsjö
Riket
Folkmängd jämförs ej 6 851 7 546 10 605 529 Befolkningsförändring 0,8 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 43,8 år 43,6 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 24,8 % 24,7 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 24,0 % 24,4 % 22,4 % Andel utrikes födda 13,5 % 12,1 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Aneby jämfört med Mullsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Aneby Mullsjö
Riket
Meritvärde åk 9 208,3 poäng
★
(bättre värde) 203,2 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 208,9 poäng
★
(bättre värde) 204,9 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 87,7 %
★
(bättre värde) 75,0 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 79,0 %
★
(bättre värde) 56,7 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,8 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 206 554 kr 181 045 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,2 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Aneby jämfört med Mullsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Aneby Mullsjö
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,7 år
★
(bättre värde) 82,1 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,4 dagar 11,3 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,0 %
★
(bättre värde) 11,2 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,5 %
★
(bättre värde) 93,6 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,3 % 70,0 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 5,3 %
★
(bättre värde) 6,3 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,8 %
★
(bättre värde) 62,2 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Aneby jämfört med Mullsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Aneby Mullsjö
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 89,1 % 90,7 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 7 752 per 100 000 inv. 6 658 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Aneby jämfört med Mullsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Aneby Mullsjö
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,0 % 5,0 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,1 % 4,8 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 386 300 kr 393 300 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 8,1 per 1 000 inv. 9,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,9 % 85,9 % 80,9 % Utpendling, andel 51,3 % 54,8 % – Inpendling, andel 34,9 % 36,4 % –
Boende Boende — Aneby jämfört med Mullsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Aneby Mullsjö
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv. 1,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 14,5 % 8,9 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 134,76 kr/kvm 81,64 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 40,41 kr/kvm 19,12 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 146 kr/kvm 132 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 259 kr/kvm
★
(bättre värde) 297 kr/kvm – Fastighetspris småhus 14 674 kr/kvm 15 923 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 5 780 kr/kvm 14 334 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 10 537 kr/kvm 25 801 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 131,5 per 1 000 inv. 136,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 32,1 per 1 000 inv. 28,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 312,2 per 1 000 inv. 290,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 476,6 per 1 000 inv. 456,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 51,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv. 1,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,1 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 0,4 % 2,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 6 808 7 617 10 633 801 Mediannettoinkomst 298 500 kr/inv.
★
(bättre värde) 295 900 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 14,6 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 22 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Aneby jämfört med Mullsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Aneby Mullsjö
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 86,2 %
★
(bättre värde) 85,7 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,1 %
★
(bättre värde) 87,6 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 54,7 % 55,9 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 35,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Aneby jämfört med Mullsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Aneby Mullsjö
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,7 %
★
(bättre värde) 8,8 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Aneby jämfört med Mullsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Aneby Mullsjö
Riket
Cykelväg per invånare 2,65 m/inv 4,69 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,2 % 99,4 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 54,5 % 60,2 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Aneby jämfört med Mullsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Aneby Mullsjö
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,9 % 6,4 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,3 % 2,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,4 % 10,8 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Aneby har lägre kommunalskatt (33,85 %) jämfört med Mullsjö (34,10 %), en skillnad på 0,25 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Aneby (208,3 poäng) 5,1 poäng högre än Mullsjö (203,2 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Aneby eller flytta till Mullsjö .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Aneby eller Mullsjö? Den totala kommunala skattesatsen är 33,85 % i Aneby och 34,10 % i Mullsjö (2026). Aneby har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar ungefär 50 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Aneby eller Mullsjö? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 208,3 poäng i Aneby och 203,2 poäng i Mullsjö (2026). Aneby har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 5,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Aneby eller Mullsjö? Aneby har 6 851 invånare och Mullsjö har 7 546 (2025). Mullsjö är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 386 300 kr i Aneby och 393 300 kr i Mullsjö per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.