Kommunatlas
Jämförelse · Skåne län

Båstad vs Bjuv — vilket är bäst att bo i?

Båstad har 16 046 invånare och Bjuv har 16 052 (2025). Båda kommunerna ligger i Skåne län. Av 50 jämförbara nyckeltal har Båstad ett bättre värde på 42 och Bjuv på 6.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Båstad jämfört med Bjuv, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Bjuv Riket
Folkmängd jämförs ej 16 046 16 052 10 605 529
Befolkningsförändring 0,1 % 0,4 % 0,2 %
Medelålder 48,6 år 41,1 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 32,1 % 18,7 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 19,8 % 25,0 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,7 % 26,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Båstad jämfört med Bjuv, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Bjuv Riket
Kommunal skattesats 31,41 % (bättre värde) 32,17 % 32,38 %
Årets resultat 2 554 kr/inv. (bättre värde) 416 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 29,5 % (bättre värde) 13,6 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 67 341 kr/inv. 68 881 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Båstad jämfört med Bjuv, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Bjuv Riket
Meritvärde åk 9 228,4 poäng (bättre värde) 193,3 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 231,1 poäng (bättre värde) 194,4 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 84,3 % (bättre värde) 77,3 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 75,3 % (bättre värde) 58,1 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,0 elever/lärare (2025) 10,9 elever/lärare (2024) 11,9 elever/lärare (2025)
Kostnad förskola per inskrivet barn 199 153 kr 185 863 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Båstad jämfört med Bjuv, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Bjuv Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 85,2 % 89,0 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 82 % (bättre värde) 68 % 79 %
Väntetid till äldreboende 90 dagar (2024) 82 dagar (2023) –

Hälsa

Hälsa — Båstad jämfört med Bjuv, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Bjuv Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 83,2 år (bättre värde) 78,9 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,0 dagar (bättre värde) 11,0 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,2 % (bättre värde) 10,9 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 92,7 % (bättre värde) 92,5 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 71,2 % (bättre värde) 65,4 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 4,5 % (bättre värde) 11,3 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 71,6 % (bättre värde) 59,9 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Båstad jämfört med Bjuv, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Bjuv Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 27,7 % 36,1 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,0 % (bättre värde) 7,2 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Båstad jämfört med Bjuv, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Bjuv Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 91,3 % (2025) 64,1 % (2023) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 9 572 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 809 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Båstad jämfört med Bjuv, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Bjuv Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,1 % (bättre värde) 10,5 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,8 % (bättre värde) 6,5 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 397 600 kr (bättre värde) 365 300 kr 401 400 kr
Nystartade företag 17,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 10,3 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,2 % (bättre värde) 77,5 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 75,4 index (0–100) (2025) 78,9 index (0–100) (2024) –
Utpendling, andel 42,9 % 69,2 % –
Inpendling, andel 42,6 % 55,0 % –

Miljö

Miljö — Båstad jämfört med Bjuv, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Bjuv Riket
Insamlat kommunalt avfall 484 kg/inv 392 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 16 % (bättre värde) 13 % –
Andel elbilar 8,2 % (bättre värde) 3,5 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,76 ton CO2-ekv/inv 2,81 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Båstad jämfört med Bjuv, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Bjuv Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 2,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 11,5 % (bättre värde) 22,9 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 106,53 kr/kvm (bättre värde) 128,55 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 9,88 kr/kvm (bättre värde) 14,72 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 133 kr/kvm (bättre värde) 144 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms – 268 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 37 341 kr/kvm 16 523 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 36 736 kr/kvm 8 948 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 50 201 kr/kvm 11 990 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 148,4 per 1 000 inv. 125,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 78,2 per 1 000 inv. 46,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 317,5 per 1 000 inv. 250,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 544,1 per 1 000 inv. 422,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 54,0 kvm/inv 43,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 7,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 5,4 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 4,1 % 2,3 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 16 381 16 060 10 633 801
Mediannettoinkomst 320 900 kr/inv. (bättre värde) 288 000 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 18,7 per 100 000 inv. (bättre värde) 37,4 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 30 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Båstad jämfört med Bjuv, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Bjuv Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,9 % (bättre värde) 73,5 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,2 % (bättre värde) 78,8 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 60,8 % (bättre värde) 38,7 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 39,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Båstad jämfört med Bjuv, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Bjuv Riket
Elever i kulturskola, andel 9,1 % (bättre värde) 4,7 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 995 kr/elev (2024) 871 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,18 lån/inv (2025) 4,81 lån/inv (2024) 5,01 lån/inv (2025)

Nöjdhet

Nöjdhet — Båstad jämfört med Bjuv, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Bjuv Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 72,8 % (2025) 42,2 % (2023) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Båstad jämfört med Bjuv, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Bjuv Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,2 % (bättre värde) 8,4 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Båstad jämfört med Bjuv, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Bjuv Riket
Cykelväg per invånare 4,89 m/inv (bättre värde) 3,31 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 54,8 % 67,3 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Båstad jämfört med Bjuv, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Bjuv Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,9 % 5,9 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,9 % 3,1 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,0 % 9,6 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Båstad jämfört med Bjuv, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Bjuv Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 45,6 % (bättre värde) 27,2 % 48,5 %

Sammanfattning

Båstad har lägre kommunalskatt (31,41 %) jämfört med Bjuv (32,17 %), en skillnad på 0,76 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Båstad (228,4 poäng) 35,1 poäng högre än Bjuv (193,3 poäng). Medianinkomsten är 9 % högre i Båstad (397 600 kr) än i Bjuv (365 300 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Båstad eller flytta till Bjuv.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Båstad eller Bjuv?

Den totala kommunala skattesatsen är 31,41 % i Båstad och 32,17 % i Bjuv (2026). Båstad har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,76 procentenheter motsvarar ungefär 160 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Båstad eller Bjuv?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 228,4 poäng i Båstad och 193,3 poäng i Bjuv (2026). Båstad har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 35,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Båstad eller Bjuv?

Båstad har 16 046 invånare och Bjuv har 16 052 (2025). Bjuv är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 397 600 kr i Båstad och 365 300 kr i Bjuv per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2023–2026. Jämförelsen omfattar 50 jämförbara nyckeltal mellan Båstad och Bjuv.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.