Jämförelse · Dalarnas län
Falun vs Mora — vilket är bäst att bo i? Falun har 59 974 invånare och Mora har 20 419 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Falun ett bättre värde på 32 och Mora på 21.
Falun
32
nyckeltal i topp
vs 1 lika
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Falun jämfört med Mora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Mora
Riket
Folkmängd jämförs ej 59 974 20 419 10 605 529 Befolkningsförändring 0,0 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 43,5 år 46,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 24,0 % 29,1 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,9 % 20,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 10,6 % 9,4 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Falun jämfört med Mora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Mora
Riket
Meritvärde åk 9 220,7 poäng
★
(bättre värde) 213,0 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 221,8 poäng
★
(bättre värde) 213,2 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 85,2 % 86,6 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 70,0 % 72,2 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,4 elever/lärare 10,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 203 582 kr 215 569 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Falun jämfört med Mora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Mora
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 83,5 år
★
(bättre värde) 81,1 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,5 dagar
★
(bättre värde) 15,6 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,7 % 11,7 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,6 % 96,5 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,6 %
★
(bättre värde) 68,4 % 71,0 % Dagligrökare, andel 4,2 %
★
(bättre värde) 5,1 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 67,4 %
★
(bättre värde) 64,6 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Falun jämfört med Mora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Mora
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 89,8 % (2025) 93,2 % (2024) 79,4 % (2025) Anmälda brott 7 480 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 8 023 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Falun jämfört med Mora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Mora
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,1 % 3,5 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,8 %
★
(bättre värde) 3,2 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 402 900 kr
★
(bättre värde) 392 600 kr 401 400 kr Nystartade företag 11,4 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,6 % 85,7 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 73,3 index (0–100) (2025) 71,2 index (0–100) (2024) – Utpendling, andel 24,2 % 18,9 % – Inpendling, andel 25,5 % 25,2 % –
Boende Boende — Falun jämfört med Mora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Mora
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,2 % 9,3 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 109,91 kr/kvm 69,10 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 31,35 kr/kvm 25,41 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 114 kr/kvm 111 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 207 kr/kvm
★
(bättre värde) 271 kr/kvm – Fastighetspris småhus 25 852 kr/kvm 18 696 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 23 761 kr/kvm 17 238 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 26 486 kr/kvm 22 533 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 208,0 per 1 000 inv. 162,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 71,6 per 1 000 inv. 55,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 225,9 per 1 000 inv. 312,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 505,6 per 1 000 inv. 530,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 7,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 4,1 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 0,7 % −0,4 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 59 545 20 064 10 633 801 Mediannettoinkomst 308 200 kr/inv.
★
(bättre värde) 292 000 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 18,3 per 100 000 inv. 9,8 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 57 kr/inv. 20 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Falun jämfört med Mora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Mora
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 86,2 %
★
(bättre värde) 82,9 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,2 %
★
(bättre värde) 84,8 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 55,5 % 59,2 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 37,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Falun jämfört med Mora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Mora
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,7 % 3,4 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Falun jämfört med Mora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Mora
Riket
Cykelväg per invånare 2,99 m/inv 3,11 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 %
★
(bättre värde) 98,8 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 82,9 %
★
(bättre värde) 79,4 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Falun jämfört med Mora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Mora
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 9,1 %
★
(bättre värde) 6,7 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,2 % 3,6 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 14,7 %
★
(bättre värde) 11,3 % 9,0 %
Sammanfattning Falun har lägre kommunalskatt (34,05 %) jämfört med Mora (34,32 %), en skillnad på 0,27 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Falun (220,7 poäng) 7,7 poäng högre än Mora (213,0 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Falun eller flytta till Mora .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Falun eller Mora? Den totala kommunala skattesatsen är 34,05 % i Falun och 34,32 % i Mora (2026). Falun har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,27 procentenheter motsvarar ungefär 60 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Falun eller Mora? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 220,7 poäng i Falun och 213,0 poäng i Mora (2026). Falun har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 7,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Falun eller Mora? Falun har 59 974 invånare och Mora har 20 419 (2025). Falun är alltså den större av de två kommunerna. Falun har ungefär 2,9 gånger fler invånare än Mora. Medianinkomsten (20–64 år) är 402 900 kr i Falun och 392 600 kr i Mora per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.