Kommunatlas
Jämtlands län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Bräcke

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 22 september 2026). Totalt 27 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
27
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
S
10 mandat (37 % av mandaten)
Rödgröna
11
S+V+MP · 41 %
Borgerliga
9
M+C+L+KD · 33 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 22 september 2026)

S
10 35,4 %
M
6 21,3 %
JVB
4 14,4 %
C
3 9,1 %
SD
3 11,4 %
V
1 4,8 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 27 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 22 september 2026 · Lokala partier: Jämtlands Väl Bräcke

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 18 % 35 % 53 % 70 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 55,1 % Socialdemokraterna 1976: 55,1 % Socialdemokraterna 1979: 59,2 % Socialdemokraterna 1982: 61,2 % Socialdemokraterna 1985: 57,1 % Socialdemokraterna 1988: 57,1 % Socialdemokraterna 1991: 51,0 % Socialdemokraterna 1994: 59,2 % Socialdemokraterna 1998: 51,2 % Socialdemokraterna 2002: 51,2 % Socialdemokraterna 2006: 48,8 % Socialdemokraterna 2010: 53,7 % Socialdemokraterna 2014: 35,9 % Socialdemokraterna 2018: 35,5 % Socialdemokraterna 2022: 37,0 % Socialdemokraterna 2026: 37,0 % Moderaterna 1973: 6,1 % Moderaterna 1976: 8,2 % Moderaterna 1979: 8,2 % Moderaterna 1982: 10,2 % Moderaterna 1985: 12,2 % Moderaterna 1988: 10,2 % Moderaterna 1991: 14,3 % Moderaterna 1994: 10,2 % Moderaterna 1998: 12,2 % Moderaterna 2002: 9,8 % Moderaterna 2006: 14,6 % Moderaterna 2010: 14,6 % Moderaterna 2014: 10,3 % Moderaterna 2018: 9,7 % Moderaterna 2022: 14,8 % Moderaterna 2026: 22,2 % Centerpartiet 1973: 26,5 % Centerpartiet 1976: 26,5 % Centerpartiet 1979: 24,5 % Centerpartiet 1982: 20,4 % Centerpartiet 1985: 18,4 % Centerpartiet 1988: 18,4 % Centerpartiet 1991: 20,4 % Centerpartiet 1994: 16,3 % Centerpartiet 1998: 14,6 % Centerpartiet 2002: 19,5 % Centerpartiet 2006: 19,5 % Centerpartiet 2010: 14,6 % Centerpartiet 2014: 28,2 % Centerpartiet 2018: 38,7 % Centerpartiet 2022: 22,2 % Centerpartiet 2026: 11,1 % Vänsterpartiet 1973: 6,1 % Vänsterpartiet 1976: 6,1 % Vänsterpartiet 1979: 4,1 % Vänsterpartiet 1982: 6,1 % Vänsterpartiet 1985: 6,1 % Vänsterpartiet 1988: 6,1 % Vänsterpartiet 1991: 6,1 % Vänsterpartiet 1994: 6,1 % Vänsterpartiet 1998: 14,6 % Vänsterpartiet 2002: 12,2 % Vänsterpartiet 2006: 9,8 % Vänsterpartiet 2010: 7,3 % Vänsterpartiet 2014: 5,1 % Vänsterpartiet 2018: 3,2 % Vänsterpartiet 2022: 3,7 % Vänsterpartiet 2026: 3,7 % Liberalerna 1973: 6,1 % Liberalerna 1976: 4,1 % Liberalerna 1979: 4,1 % Liberalerna 1982: 2,0 % Liberalerna 1985: 6,1 % Liberalerna 1988: 4,1 % Liberalerna 1991: 4,1 % Liberalerna 1994: 2,0 % Liberalerna 1998: 2,4 % Liberalerna 2002: 4,9 % Liberalerna 2006: 4,9 % Liberalerna 2010: 4,9 % Liberalerna 2014: 2,6 % Liberalerna 2018: 0,0 % Liberalerna 2022: 0,0 % Liberalerna 2026: 0,0 % Kristdemokraterna 1973: 0,0 % Kristdemokraterna 1976: 0,0 % Kristdemokraterna 1979: 0,0 % Kristdemokraterna 1982: 0,0 % Kristdemokraterna 1985: 0,0 % Kristdemokraterna 1988: 0,0 % Kristdemokraterna 1991: 2,0 % Kristdemokraterna 1994: 0,0 % Kristdemokraterna 1998: 0,0 % Kristdemokraterna 2002: 0,0 % Kristdemokraterna 2006: 0,0 % Kristdemokraterna 2010: 0,0 % Kristdemokraterna 2014: 0,0 % Kristdemokraterna 2018: 0,0 % Kristdemokraterna 2022: 0,0 % Kristdemokraterna 2026: 0,0 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 0,0 % Miljöpartiet 1985: 0,0 % Miljöpartiet 1988: 4,1 % Miljöpartiet 1991: 2,0 % Miljöpartiet 1994: 6,1 % Miljöpartiet 1998: 4,9 % Miljöpartiet 2002: 2,4 % Miljöpartiet 2006: 2,4 % Miljöpartiet 2010: 2,4 % Miljöpartiet 2014: 2,6 % Miljöpartiet 2018: 0,0 % Miljöpartiet 2022: 0,0 % Miljöpartiet 2026: 0,0 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 0,0 % Sverigedemokraterna 2010: 2,4 % Sverigedemokraterna 2014: 7,7 % Sverigedemokraterna 2018: 9,7 % Sverigedemokraterna 2022: 14,8 % Sverigedemokraterna 2026: 11,1 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 22 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 21 20 22 14 11 10 10
Moderaterna M 4 6 6 4 3 4 6
Sverigedemokraterna SD — — 1 3 3 4 3
Centerpartiet C 8 8 6 11 12 6 3
Vänsterpartiet V 5 4 3 2 1 1 1
Liberalerna L 2 2 2 1 — — —
Miljöpartiet MP 1 1 1 1 — — —
Övriga partier Övr. — — — 3 1 2 4
Totalt 41414139312727

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 22 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Bräckes senaste kommunalval 2026 var 77,8 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

77,8 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

4,6 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 256 av 290 kommuner

Plats 8 av 8 kommuner i Jämtlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

80,4 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

4,5 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 273 av 290 kommuner

Plats 8 av 8 kommuner i Jämtlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

40,7 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

13 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 277 av 290 kommuner

Plats 8 av 8 kommuner i Jämtlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

41,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

2,0 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 172 av 290 kommuner

Delad plats 6 av 8 kommuner i Jämtlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Bräcke

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 10 av 27 mandat
Valresultat 2026
S störst med 10 av 27 mandat Fastställt 22 september 2026

Se valresultat i Bräcke för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Bräcke kommunfullmäktige 2026?

Socialdemokraterna fick flest mandat i Bräcke i valet 2026 med totalt 10 mandat av 27 möjliga. Status: fastställt 22 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Bräcke?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Bräcke var 61,2 % av mandaten (1982). I senaste valet 2026 fick partiet 37,0 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Bräcke?

Kommunvalet i Bräcke hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Bräcke är fastställt av länsstyrelsen 22 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Bräcke?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Bräcke var 77,8 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — högre än i Bräcke.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Bräcke kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.