Kommunatlas
Värmlands län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Karlstad

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 24 september 2026). Totalt 61 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
61
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
S
21 mandat (34 % av mandaten)
Rödgröna
29
S+V+MP · 48 %
Borgerliga
25
M+C+L+KD · 41 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 24 september 2026)

S
21 34,5 %
M
15 24,8 %
SD
7 10,9 %
V
5 7,4 %
C
4 5,6 %
KD
4 5,9 %
MP
3 5,3 %
L
2 3,4 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 61 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 24 september 2026

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 13 % 25 % 38 % 50 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 47,5 % Socialdemokraterna 1976: 42,6 % Socialdemokraterna 1979: 44,3 % Socialdemokraterna 1982: 45,9 % Socialdemokraterna 1985: 44,3 % Socialdemokraterna 1988: 44,3 % Socialdemokraterna 1991: 37,7 % Socialdemokraterna 1994: 42,6 % Socialdemokraterna 1998: 37,7 % Socialdemokraterna 2002: 41,0 % Socialdemokraterna 2006: 37,7 % Socialdemokraterna 2010: 37,7 % Socialdemokraterna 2014: 36,1 % Socialdemokraterna 2018: 29,5 % Socialdemokraterna 2022: 36,1 % Socialdemokraterna 2026: 34,4 % Moderaterna 1973: 14,8 % Moderaterna 1976: 19,7 % Moderaterna 1979: 24,6 % Moderaterna 1982: 27,9 % Moderaterna 1985: 24,6 % Moderaterna 1988: 23,0 % Moderaterna 1991: 26,2 % Moderaterna 1994: 24,6 % Moderaterna 1998: 26,2 % Moderaterna 2002: 19,7 % Moderaterna 2006: 24,6 % Moderaterna 2010: 27,9 % Moderaterna 2014: 23,0 % Moderaterna 2018: 19,7 % Moderaterna 2022: 19,7 % Moderaterna 2026: 24,6 % Centerpartiet 1973: 24,6 % Centerpartiet 1976: 21,3 % Centerpartiet 1979: 16,4 % Centerpartiet 1982: 13,1 % Centerpartiet 1985: 8,2 % Centerpartiet 1988: 9,8 % Centerpartiet 1991: 8,2 % Centerpartiet 1994: 6,6 % Centerpartiet 1998: 4,9 % Centerpartiet 2002: 6,6 % Centerpartiet 2006: 8,2 % Centerpartiet 2010: 4,9 % Centerpartiet 2014: 4,9 % Centerpartiet 2018: 8,2 % Centerpartiet 2022: 6,6 % Centerpartiet 2026: 6,6 % Vänsterpartiet 1973: 3,3 % Vänsterpartiet 1976: 3,3 % Vänsterpartiet 1979: 4,9 % Vänsterpartiet 1982: 3,3 % Vänsterpartiet 1985: 3,3 % Vänsterpartiet 1988: 4,9 % Vänsterpartiet 1991: 3,3 % Vänsterpartiet 1994: 6,6 % Vänsterpartiet 1998: 9,8 % Vänsterpartiet 2002: 6,6 % Vänsterpartiet 2006: 6,6 % Vänsterpartiet 2010: 6,6 % Vänsterpartiet 2014: 6,6 % Vänsterpartiet 2018: 8,2 % Vänsterpartiet 2022: 6,6 % Vänsterpartiet 2026: 8,2 % Liberalerna 1973: 9,8 % Liberalerna 1976: 13,1 % Liberalerna 1979: 9,8 % Liberalerna 1982: 6,6 % Liberalerna 1985: 13,1 % Liberalerna 1988: 11,5 % Liberalerna 1991: 9,8 % Liberalerna 1994: 6,6 % Liberalerna 1998: 6,6 % Liberalerna 2002: 13,1 % Liberalerna 2006: 6,6 % Liberalerna 2010: 6,6 % Liberalerna 2014: 6,6 % Liberalerna 2018: 6,6 % Liberalerna 2022: 4,9 % Liberalerna 2026: 3,3 % Kristdemokraterna 1973: 0,0 % Kristdemokraterna 1976: 0,0 % Kristdemokraterna 1979: 0,0 % Kristdemokraterna 1982: 0,0 % Kristdemokraterna 1985: 0,0 % Kristdemokraterna 1988: 0,0 % Kristdemokraterna 1991: 4,9 % Kristdemokraterna 1994: 3,3 % Kristdemokraterna 1998: 8,2 % Kristdemokraterna 2002: 8,2 % Kristdemokraterna 2006: 6,6 % Kristdemokraterna 2010: 4,9 % Kristdemokraterna 2014: 6,6 % Kristdemokraterna 2018: 4,9 % Kristdemokraterna 2022: 4,9 % Kristdemokraterna 2026: 6,6 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 3,3 % Miljöpartiet 1985: 6,6 % Miljöpartiet 1988: 6,6 % Miljöpartiet 1991: 3,3 % Miljöpartiet 1994: 6,6 % Miljöpartiet 1998: 6,6 % Miljöpartiet 2002: 3,3 % Miljöpartiet 2006: 6,6 % Miljöpartiet 2010: 8,2 % Miljöpartiet 2014: 9,8 % Miljöpartiet 2018: 6,6 % Miljöpartiet 2022: 4,9 % Miljöpartiet 2026: 4,9 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 3,3 % Sverigedemokraterna 2010: 3,3 % Sverigedemokraterna 2014: 6,6 % Sverigedemokraterna 2018: 11,5 % Sverigedemokraterna 2022: 13,1 % Sverigedemokraterna 2026: 11,5 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 24 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 25 23 23 22 18 22 21
Moderaterna M 12 15 17 14 12 12 15
Sverigedemokraterna SD — 2 2 4 7 8 7
Centerpartiet C 4 5 3 3 5 4 4
Vänsterpartiet V 4 4 4 4 5 4 5
Liberalerna L 8 4 4 4 4 3 2
Miljöpartiet MP 2 4 5 6 4 3 3
Kristdemokraterna KD 5 4 3 4 3 3 4
Övriga partier Övr. 1 — — — 3 2 —
Totalt 61616161616161

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 24 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Karlstads senaste kommunalval 2026 var 85,3 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

85,3 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

2,9 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 56 av 290 kommuner

Plats 4 av 16 kommuner i Värmlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

86,6 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

1,7 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 73 av 290 kommuner

Plats 4 av 16 kommuner i Värmlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

53,4 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

I nivå med riket.

Plats 74 av 290 kommuner

Plats 2 av 16 kommuner i Värmlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

44,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

1,0 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 116 av 290 kommuner

Delad plats 5 av 16 kommuner i Värmlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Karlstad

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 22 av 61 mandat
Valresultat 2026
S störst med 21 av 61 mandat Fastställt 24 september 2026

Se valresultat i Karlstad för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Karlstad kommunfullmäktige 2026?

Socialdemokraterna fick flest mandat i Karlstad i valet 2026 med totalt 21 mandat av 61 möjliga. Status: fastställt 24 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Karlstad?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Karlstad var 47,5 % av mandaten (1973). I senaste valet 2026 fick partiet 34,4 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Karlstad?

Kommunvalet i Karlstad hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Karlstad är fastställt av länsstyrelsen 24 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Karlstad?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Karlstad var 85,3 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — lägre än i Karlstad.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Karlstad kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.