Kommunatlas
Jämförelse · Västra Götalands län

Skara vs Vara — vilket är bäst att bo i?

Skara har 18 753 invånare och Vara har 16 011 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Skara ett bättre värde på 28 och Vara på 27.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Skara jämfört med Vara, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skara Vara Riket
Folkmängd jämförs ej 18 753 16 011 10 605 529
Befolkningsförändring 0,2 % −0,5 % 0,2 %
Medelålder 43,8 år 44,9 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 23,6 % 25,3 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,2 % 21,7 % 22,4 %
Andel utrikes födda 17,3 % 12,4 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Skara jämfört med Vara, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skara Vara Riket
Kommunal skattesats 33,38 % 33,25 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 2 148 kr/inv. (bättre värde) 155 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 31,3 % 40,3 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 75 779 kr/inv. 76 092 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Skara jämfört med Vara, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skara Vara Riket
Meritvärde åk 9 204,8 poäng 215,2 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 207,5 poäng 215,8 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 80,2 % 85,9 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 65,6 % 72,8 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 9,9 elever/lärare (bättre värde) 11,2 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 194 156 kr 198 645 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,3 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Skara jämfört med Vara, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skara Vara Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 89,2 % 93,0 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 78 % 88 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 54 dagar (bättre värde) 68 dagar –

Hälsa

Hälsa — Skara jämfört med Vara, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skara Vara Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,5 år (bättre värde) 81,0 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 15,6 dagar (bättre värde) 15,7 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,0 % (bättre värde) 12,1 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,7 % (bättre värde) 94,2 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 70,4 % (bättre värde) 66,4 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,7 % (bättre värde) 7,6 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,3 % 64,9 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Skara jämfört med Vara, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skara Vara Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 33,8 % 28,3 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,2 % (bättre värde) 6,2 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Skara jämfört med Vara, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skara Vara Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 70,7 % 83,7 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 12 888 per 100 000 inv. 9 876 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Skara jämfört med Vara, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skara Vara Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,8 % 4,7 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,9 % (bättre värde) 4,0 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 389 500 kr (bättre värde) 375 600 kr 401 400 kr
Nystartade företag 9,4 per 1 000 inv. 9,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,6 % 82,5 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 83,6 index (0–100) (bättre värde) 71,7 index (0–100) –
Utpendling, andel 44,7 % 35,2 % –
Inpendling, andel 42,6 % 37,0 % –

Miljö

Miljö — Skara jämfört med Vara, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skara Vara Riket
Insamlat kommunalt avfall 401 kg/inv 401 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 23 % (bättre värde) 21 % –
Andel elbilar 5,6 % 5,8 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,22 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 7,75 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Skara jämfört med Vara, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skara Vara Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 14,1 % (bättre värde) 15,7 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 68,70 kr/kvm (bättre värde) 68,92 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,18 kr/kvm 21,18 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 107 kr/kvm (bättre värde) 122 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 181 kr/kvm (bättre värde) 193 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 15 571 kr/kvm 11 923 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 6 045 kr/kvm 7 620 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 23 401 kr/kvm 8 781 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 197,8 per 1 000 inv. 139,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 86,0 per 1 000 inv. 19,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 228,6 per 1 000 inv. 328,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 512,5 per 1 000 inv. 487,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,8 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 0,3 % −0,5 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 18 420 15 820 10 633 801
Mediannettoinkomst 297 600 kr/inv. (bättre värde) 286 400 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 42,7 per 100 000 inv. 37,5 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 12 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Skara jämfört med Vara, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skara Vara Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,5 % (bättre värde) 81,0 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,0 % 85,0 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 50,6 % (bättre värde) 50,1 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 40,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Skara jämfört med Vara, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skara Vara Riket
Elever i kulturskola, andel 6,5 % 8,9 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 2 065 kr/elev (2024) 1 791 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,23 lån/inv 5,70 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Skara jämfört med Vara, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skara Vara Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 45,0 % 57,0 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Skara jämfört med Vara, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skara Vara Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,2 % 4,8 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Skara jämfört med Vara, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skara Vara Riket
Cykelväg per invånare 3,86 m/inv 3,95 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 % 99,9 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 72,6 % (bättre värde) 49,5 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Skara jämfört med Vara, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skara Vara Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,1 % 7,3 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 2,6 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,9 % (bättre värde) 7,8 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Skara jämfört med Vara, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skara Vara Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 35,7 % (bättre värde) 28,8 % 48,5 %

Sammanfattning

Vara har lägre kommunalskatt (33,25 %) jämfört med Skara (33,38 %), en skillnad på 0,13 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Vara (215,2 poäng) 10,4 poäng högre än Skara (204,8 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Skara eller flytta till Vara.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Skara eller Vara?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,38 % i Skara och 33,25 % i Vara (2026). Vara har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,13 procentenheter motsvarar ungefär 30 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Skara eller Vara?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 204,8 poäng i Skara och 215,2 poäng i Vara (2026). Vara har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 10,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Skara eller Vara?

Skara har 18 753 invånare och Vara har 16 011 (2025). Skara är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 389 500 kr i Skara och 375 600 kr i Vara per år. Källa: Kolada.

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2024–2026. Jämförelsen omfattar 57 jämförbara nyckeltal mellan Skara och Vara.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.