Jämförelse · Hallands län
Halmstad vs Kungsbacka — vilket är bäst att bo i? Halmstad har 106 315 invånare och Kungsbacka har 86 332 (2025). Båda kommunerna ligger i Hallands län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Kungsbacka ett bättre värde på 42 och Halmstad på 16.
Halmstad
16
nyckeltal i topp
vs
Kungsbacka
42
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Halmstad jämfört med Kungsbacka, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Kungsbacka
Riket
Folkmängd jämförs ej 106 315 86 332 10 605 529 Befolkningsförändring 0,2 % 0,6 % 0,2 % Medelålder 42,2 år 43,0 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 21,4 % 21,5 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,8 % 25,3 % 22,4 % Andel utrikes födda 20,6 % 9,7 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Halmstad jämfört med Kungsbacka, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Kungsbacka
Riket
Kommunal skattesats 32,38 %
★
(bättre värde) 32,58 % 32,38 % Årets resultat 5 459 kr/inv. 6 566 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 327 kr/inv. Soliditet 66,3 %
★
(bättre värde) 51,4 % 39,4 % Nettokostnad egentlig verksamhet 68 502 kr/inv. 68 220 kr/inv. 69 112 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Halmstad jämfört med Kungsbacka, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Kungsbacka
Riket
Meritvärde åk 9 222,5 poäng 236,3 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 223,8 poäng 237,4 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 81,3 % 88,2 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 69,4 % 81,4 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,5 elever/lärare
★
(bättre värde) 13,0 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 208 583 kr 183 945 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,0 barn/årsarbetare 4,7 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Halmstad jämfört med Kungsbacka, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Kungsbacka
Riket
Medellivslängd 81,7 år 83,7 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,3 dagar 9,0 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,5 %
★
(bättre värde) 11,4 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,6 % 96,3 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 73,1 % 75,9 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 5,1 % 3,8 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 70,2 % 71,1 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Halmstad jämfört med Kungsbacka, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Kungsbacka
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 77,7 % 87,8 %
★
(bättre värde) 79,4 % (2025) Anmälda brott 12 948 per 100 000 inv. 7 590 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Halmstad jämfört med Kungsbacka, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Kungsbacka
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,2 % 2,4 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,4 % 2,3 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 383 800 kr 469 500 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 10,7 per 1 000 inv. 12,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,1 % 87,9 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 75,0 index (0–100)
★
(bättre värde) 62,5 index (0–100) – Utpendling, andel 16,9 % 55,3 % – Inpendling, andel 20,4 % 29,7 % –
Boende Boende — Halmstad jämfört med Kungsbacka, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Kungsbacka
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 3,3 per 1 000 inv. 6,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. 1,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 15,8 % 7,6 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 80,20 kr/kvm
★
(bättre värde) 107,65 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 26 kr/år 18 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 120 kr/kvm
★
(bättre värde) 146 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 186 kr/kvm
★
(bättre värde) 271 kr/kvm – Fastighetspris småhus 30 024 kr/kvm 43 273 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 27 305 kr/kvm 42 254 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 44 209 kr/kvm 47 897 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 239,1 per 1 000 inv. 103,1 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 66,5 per 1 000 inv. 51,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 193,6 per 1 000 inv. 269,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 499,2 per 1 000 inv. 423,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 46,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,9 per 1 000 inv. 7,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,8 per 1 000 inv. 4,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 2,5 % 1,7 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 107 399 86 084 10 633 801 Mediannettoinkomst 300 600 kr/inv. 370 100 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 17,9 per 100 000 inv. 5,8 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 28 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Halmstad jämfört med Kungsbacka, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Kungsbacka
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 % 88,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 % 91,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,6 % 61,6 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 45,0 % 39,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Halmstad jämfört med Kungsbacka, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Kungsbacka
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 68,8 % 79,0 %
★
(bättre värde) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Halmstad jämfört med Kungsbacka, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Kungsbacka
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,4 % 3,0 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Halmstad jämfört med Kungsbacka, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Kungsbacka
Riket
Cykelväg per invånare 4,94 m/inv
★
(bättre värde) 2,49 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % 100,0 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 90,3 %
★
(bättre värde) 68,5 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Halmstad jämfört med Kungsbacka, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Kungsbacka
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,2 %
★
(bättre värde) 6,6 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,1 % 3,7 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,9 % 8,1 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Halmstad och Kungsbacka har nästan identisk kommunalskatt (32,38 % respektive 32,58 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Kungsbacka (236,3 poäng) 13,8 poäng högre än Halmstad (222,5 poäng). Medianinkomsten är 22 % högre i Kungsbacka (469 500 kr) än i Halmstad (383 800 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Halmstad eller flytta till Kungsbacka .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Halmstad eller Kungsbacka? Den totala kommunala skattesatsen är 32,38 % i Halmstad och 32,58 % i Kungsbacka (2026). Halmstad har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,20 procentenheter motsvarar i storleksordningen 70 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Halmstad eller Kungsbacka? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 222,5 poäng i Halmstad och 236,3 poäng i Kungsbacka (2025). Kungsbacka har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 13,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Halmstad eller Kungsbacka? Halmstad har 106 315 invånare och Kungsbacka har 86 332 (2025). Halmstad är alltså den största av de två kommunerna. Halmstad har ungefär 1,2 gånger fler invånare än Kungsbacka. Medianinkomsten (20–64 år) är 383 800 kr i Halmstad och 469 500 kr i Kungsbacka per år. Källa: SCB via Kolada.