Kommunatlas
Dalarnas län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Malung-Sälen

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 23 september 2026). Totalt 39 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
39
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
S
14 mandat (36 % av mandaten)
Rödgröna
14
S+V+MP · 36 %
Borgerliga
14
M+C+L+KD · 36 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 23 september 2026)

S
14 37,2 %
M
10 24,6 %
SD
7 17,0 %
LM
3 7,3 %
C
2 5,2 %
L
1 2,3 %
KD
1 2,6 %
LPo
1 2,6 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 39 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 23 september 2026 · Lokala partier: Lokalpartiet Malung-Sälen, Landsbygdspartiet Oberoende

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 13 % 25 % 38 % 50 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 49,0 % Socialdemokraterna 1976: 46,9 % Socialdemokraterna 1979: 46,9 % Socialdemokraterna 1982: 49,0 % Socialdemokraterna 1985: 46,9 % Socialdemokraterna 1988: 44,9 % Socialdemokraterna 1991: 38,8 % Socialdemokraterna 1994: 40,8 % Socialdemokraterna 1998: 32,7 % Socialdemokraterna 2002: 36,6 % Socialdemokraterna 2006: 34,1 % Socialdemokraterna 2010: 38,5 % Socialdemokraterna 2014: 38,5 % Socialdemokraterna 2018: 41,0 % Socialdemokraterna 2022: 35,9 % Socialdemokraterna 2026: 35,9 % Moderaterna 1973: 8,2 % Moderaterna 1976: 8,2 % Moderaterna 1979: 10,2 % Moderaterna 1982: 12,2 % Moderaterna 1985: 14,3 % Moderaterna 1988: 12,2 % Moderaterna 1991: 16,3 % Moderaterna 1994: 14,3 % Moderaterna 1998: 18,4 % Moderaterna 2002: 14,6 % Moderaterna 2006: 22,0 % Moderaterna 2010: 23,1 % Moderaterna 2014: 23,1 % Moderaterna 2018: 20,5 % Moderaterna 2022: 25,6 % Moderaterna 2026: 25,6 % Centerpartiet 1973: 30,6 % Centerpartiet 1976: 30,6 % Centerpartiet 1979: 26,5 % Centerpartiet 1982: 24,5 % Centerpartiet 1985: 22,4 % Centerpartiet 1988: 22,4 % Centerpartiet 1991: 18,4 % Centerpartiet 1994: 14,3 % Centerpartiet 1998: 10,2 % Centerpartiet 2002: 14,6 % Centerpartiet 2006: 12,2 % Centerpartiet 2010: 7,7 % Centerpartiet 2014: 10,3 % Centerpartiet 2018: 7,7 % Centerpartiet 2022: 5,1 % Centerpartiet 2026: 5,1 % Vänsterpartiet 1973: 0,0 % Vänsterpartiet 1976: 4,1 % Vänsterpartiet 1979: 6,1 % Vänsterpartiet 1982: 8,2 % Vänsterpartiet 1985: 6,1 % Vänsterpartiet 1988: 6,1 % Vänsterpartiet 1991: 10,2 % Vänsterpartiet 1994: 20,4 % Vänsterpartiet 1998: 26,5 % Vänsterpartiet 2002: 19,5 % Vänsterpartiet 2006: 14,6 % Vänsterpartiet 2010: 12,8 % Vänsterpartiet 2014: 10,3 % Vänsterpartiet 2018: 5,1 % Vänsterpartiet 2022: 5,1 % Vänsterpartiet 2026: 0,0 % Liberalerna 1973: 10,2 % Liberalerna 1976: 10,2 % Liberalerna 1979: 8,2 % Liberalerna 1982: 6,1 % Liberalerna 1985: 10,2 % Liberalerna 1988: 10,2 % Liberalerna 1991: 10,2 % Liberalerna 1994: 6,1 % Liberalerna 1998: 6,1 % Liberalerna 2002: 9,8 % Liberalerna 2006: 7,3 % Liberalerna 2010: 7,7 % Liberalerna 2014: 7,7 % Liberalerna 2018: 5,1 % Liberalerna 2022: 2,6 % Liberalerna 2026: 2,6 % Kristdemokraterna 1973: 2,0 % Kristdemokraterna 1976: 0,0 % Kristdemokraterna 1979: 2,0 % Kristdemokraterna 1982: 0,0 % Kristdemokraterna 1985: 0,0 % Kristdemokraterna 1988: 2,0 % Kristdemokraterna 1991: 4,1 % Kristdemokraterna 1994: 2,0 % Kristdemokraterna 1998: 4,1 % Kristdemokraterna 2002: 4,9 % Kristdemokraterna 2006: 2,4 % Kristdemokraterna 2010: 0,0 % Kristdemokraterna 2014: 0,0 % Kristdemokraterna 2018: 0,0 % Kristdemokraterna 2022: 0,0 % Kristdemokraterna 2026: 2,6 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 0,0 % Miljöpartiet 1985: 0,0 % Miljöpartiet 1988: 2,0 % Miljöpartiet 1991: 0,0 % Miljöpartiet 1994: 2,0 % Miljöpartiet 1998: 2,0 % Miljöpartiet 2002: 0,0 % Miljöpartiet 2006: 0,0 % Miljöpartiet 2010: 0,0 % Miljöpartiet 2014: 0,0 % Miljöpartiet 2018: 0,0 % Miljöpartiet 2022: 0,0 % Miljöpartiet 2026: 0,0 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 0,0 % Sverigedemokraterna 2010: 2,6 % Sverigedemokraterna 2014: 5,1 % Sverigedemokraterna 2018: 17,9 % Sverigedemokraterna 2022: 15,4 % Sverigedemokraterna 2026: 17,9 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 23 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 15 14 15 15 16 14 14
Moderaterna M 6 9 9 9 8 10 10
Sverigedemokraterna SD — — 1 2 7 6 7
Centerpartiet C 6 5 3 4 3 2 2
Vänsterpartiet V 8 6 5 4 2 2 —
Liberalerna L 4 3 3 3 2 1 1
Kristdemokraterna KD 2 1 — — — — 1
Övriga partier Övr. — 3 3 2 1 4 4
Totalt 41413939393939

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 23 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Malung-Sälens senaste kommunalval 2026 var 82,3 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

82,3 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

I nivå med riket.

Plats 154 av 290 kommuner

Plats 9 av 15 kommuner i Dalarnas län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

85,3 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

0,4 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 114 av 290 kommuner

Plats 5 av 15 kommuner i Dalarnas län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

48,9 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

4,5 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 150 av 290 kommuner

Plats 8 av 15 kommuner i Dalarnas län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

41,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

2,0 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 172 av 290 kommuner

Plats 8 av 15 kommuner i Dalarnas län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Malung-Sälen

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 14 av 39 mandat
Valresultat 2026
S störst med 14 av 39 mandat Fastställt 23 september 2026

Se valresultat i Malung-Sälen för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Malung-Sälen kommunfullmäktige 2026?

Socialdemokraterna fick flest mandat i Malung-Sälen i valet 2026 med totalt 14 mandat av 39 möjliga. Status: fastställt 23 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Malung-Sälen?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Malung-Sälen var 49,0 % av mandaten (1973). I senaste valet 2026 fick partiet 35,9 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Malung-Sälen?

Kommunvalet i Malung-Sälen hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Malung-Sälen är fastställt av länsstyrelsen 23 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Malung-Sälen?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Malung-Sälen var 82,3 % (2026). Rikssnittet är 82,3 %, samma som i Malung-Sälen.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Malung-Sälen kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.