Kommunatlas
Kalmar län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Torsås

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 21 september 2026). Totalt 31 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
31
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
SD
9 mandat (29 % av mandaten)
Rödgröna
10
S+V+MP · 32 %
Borgerliga
12
M+C+L+KD · 39 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 21 september 2026)

SD
9 27,8 %
S
8 24,6 %
C
5 15,6 %
M
4 13,0 %
KD
2 5,3 %
L
1 4,3 %
MP
1 4,3 %
V
1 4,8 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 31 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 21 september 2026

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 13 % 25 % 38 % 50 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 31,7 % Socialdemokraterna 1976: 31,7 % Socialdemokraterna 1979: 36,6 % Socialdemokraterna 1982: 36,6 % Socialdemokraterna 1985: 36,6 % Socialdemokraterna 1988: 36,6 % Socialdemokraterna 1991: 29,3 % Socialdemokraterna 1994: 34,3 % Socialdemokraterna 1998: 28,6 % Socialdemokraterna 2002: 37,1 % Socialdemokraterna 2006: 28,6 % Socialdemokraterna 2010: 34,3 % Socialdemokraterna 2014: 31,4 % Socialdemokraterna 2018: 31,4 % Socialdemokraterna 2022: 28,6 % Socialdemokraterna 2026: 25,8 % Moderaterna 1973: 17,1 % Moderaterna 1976: 17,1 % Moderaterna 1979: 19,5 % Moderaterna 1982: 17,1 % Moderaterna 1985: 19,5 % Moderaterna 1988: 12,2 % Moderaterna 1991: 14,6 % Moderaterna 1994: 14,3 % Moderaterna 1998: 11,4 % Moderaterna 2002: 11,4 % Moderaterna 2006: 11,4 % Moderaterna 2010: 11,4 % Moderaterna 2014: 8,6 % Moderaterna 2018: 8,6 % Moderaterna 2022: 8,6 % Moderaterna 2026: 12,9 % Centerpartiet 1973: 41,5 % Centerpartiet 1976: 39,0 % Centerpartiet 1979: 34,1 % Centerpartiet 1982: 36,6 % Centerpartiet 1985: 31,7 % Centerpartiet 1988: 34,1 % Centerpartiet 1991: 36,6 % Centerpartiet 1994: 34,3 % Centerpartiet 1998: 37,1 % Centerpartiet 2002: 31,4 % Centerpartiet 2006: 25,7 % Centerpartiet 2010: 31,4 % Centerpartiet 2014: 28,6 % Centerpartiet 2018: 22,9 % Centerpartiet 2022: 17,1 % Centerpartiet 2026: 16,1 % Vänsterpartiet 1973: 0,0 % Vänsterpartiet 1976: 0,0 % Vänsterpartiet 1979: 0,0 % Vänsterpartiet 1982: 0,0 % Vänsterpartiet 1985: 0,0 % Vänsterpartiet 1988: 2,4 % Vänsterpartiet 1991: 2,4 % Vänsterpartiet 1994: 2,9 % Vänsterpartiet 1998: 5,7 % Vänsterpartiet 2002: 2,9 % Vänsterpartiet 2006: 2,9 % Vänsterpartiet 2010: 2,9 % Vänsterpartiet 2014: 2,9 % Vänsterpartiet 2018: 2,9 % Vänsterpartiet 2022: 5,7 % Vänsterpartiet 2026: 3,2 % Liberalerna 1973: 4,9 % Liberalerna 1976: 4,9 % Liberalerna 1979: 4,9 % Liberalerna 1982: 4,9 % Liberalerna 1985: 7,3 % Liberalerna 1988: 4,9 % Liberalerna 1991: 4,9 % Liberalerna 1994: 2,9 % Liberalerna 1998: 2,9 % Liberalerna 2002: 2,9 % Liberalerna 2006: 2,9 % Liberalerna 2010: 2,9 % Liberalerna 2014: 5,7 % Liberalerna 2018: 5,7 % Liberalerna 2022: 2,9 % Liberalerna 2026: 3,2 % Kristdemokraterna 1973: 4,9 % Kristdemokraterna 1976: 4,9 % Kristdemokraterna 1979: 4,9 % Kristdemokraterna 1982: 4,9 % Kristdemokraterna 1985: 4,9 % Kristdemokraterna 1988: 4,9 % Kristdemokraterna 1991: 7,3 % Kristdemokraterna 1994: 2,9 % Kristdemokraterna 1998: 8,6 % Kristdemokraterna 2002: 8,6 % Kristdemokraterna 2006: 5,7 % Kristdemokraterna 2010: 5,7 % Kristdemokraterna 2014: 2,9 % Kristdemokraterna 2018: 5,7 % Kristdemokraterna 2022: 5,7 % Kristdemokraterna 2026: 6,5 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 0,0 % Miljöpartiet 1985: 0,0 % Miljöpartiet 1988: 4,9 % Miljöpartiet 1991: 4,9 % Miljöpartiet 1994: 8,6 % Miljöpartiet 1998: 5,7 % Miljöpartiet 2002: 5,7 % Miljöpartiet 2006: 2,9 % Miljöpartiet 2010: 2,9 % Miljöpartiet 2014: 2,9 % Miljöpartiet 2018: 0,0 % Miljöpartiet 2022: 2,9 % Miljöpartiet 2026: 3,2 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 0,0 % Sverigedemokraterna 2010: 2,9 % Sverigedemokraterna 2014: 17,1 % Sverigedemokraterna 2018: 20,0 % Sverigedemokraterna 2022: 28,6 % Sverigedemokraterna 2026: 29,0 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 21 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 13 10 12 11 11 10 8
Moderaterna M 4 4 4 3 3 3 4
Sverigedemokraterna SD — — 1 6 7 10 9
Centerpartiet C 11 9 11 10 8 6 5
Vänsterpartiet V 1 1 1 1 1 2 1
Liberalerna L 1 1 1 2 2 1 1
Miljöpartiet MP 2 1 1 1 — 1 1
Kristdemokraterna KD 3 2 2 1 2 2 2
Övriga partier Övr. — 7 2 — 1 — —
Totalt 35353535353531

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 21 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Torsåss senaste kommunalval 2026 var 84,5 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

84,5 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

2,2 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 78 av 290 kommuner

Plats 4 av 12 kommuner i Kalmar län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

87,2 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

2,4 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 53 av 290 kommuner

Plats 2 av 12 kommuner i Kalmar län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

51,5 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

1,9 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 102 av 290 kommuner

Plats 4 av 12 kommuner i Kalmar län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

46,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

3,0 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 78 av 290 kommuner

Plats 5 av 12 kommuner i Kalmar län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Torsås

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 10 av 35 mandat
Valresultat 2026
SD störst med 9 av 31 mandat Fastställt 21 september 2026

Se valresultat i Torsås för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Torsås kommunfullmäktige 2026?

Sverigedemokraterna fick flest mandat i Torsås i valet 2026 med totalt 9 mandat av 31 möjliga. Status: fastställt 21 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Torsås?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Torsås var 37,1 % av mandaten (2002). I senaste valet 2026 fick partiet 25,8 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Torsås?

Kommunvalet i Torsås hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Torsås är fastställt av länsstyrelsen 21 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Torsås?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Torsås var 84,5 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — lägre än i Torsås.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Torsås kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.