Kommunatlas
Jämförelse · Västerbottens län

Lycksele vs Malå — vilket är bäst att bo i?

Lycksele har 12 159 invånare och Malå har 2 902 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 50 jämförbara nyckeltal har Lycksele ett bättre värde på 29 och Malå på 21.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Lycksele jämfört med Malå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Malå Riket
Folkmängd jämförs ej 12 159 2 902 10 605 529
Befolkningsförändring 0,3 % −2,0 % 0,2 %
Medelålder 44,0 år 46,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 25,3 % 30,1 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,6 % 21,1 % 22,4 %
Andel utrikes födda 11,9 % 13,7 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Lycksele jämfört med Malå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Malå Riket
Kommunal skattesats 34,90 % (bättre värde) 35,20 % 32,38 %
Årets resultat 2 503 kr/inv. (bättre värde) −5 817 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 63,5 % (bättre värde) 18,2 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 86 192 kr/inv. 87 323 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Lycksele jämfört med Malå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Malå Riket
Meritvärde åk 9 215,6 poäng 219,7 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 217,1 poäng 221,8 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 77,3 % 88,6 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 71,2 % (bättre värde) 70,5 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,1 elever/lärare 9,2 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 190 761 kr 173 141 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,5 barn/årsarbetare (bättre värde) 4,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Lycksele jämfört med Malå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Malå Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 89,8 % 95,3 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 76 % (bättre värde) 45 % 79 %
Väntetid till äldreboende 62 dagar (2025) 48 dagar (2023) –

Hälsa

Hälsa — Lycksele jämfört med Malå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Malå Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 79,8 år 81,2 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,5 dagar (bättre värde) 14,3 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 14,3 % (bättre värde) 15,7 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 96,0 % (bättre värde) 82,8 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 65,9 % 68,4 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 4,5 % (bättre värde) 6,8 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,4 % 67,4 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Lycksele jämfört med Malå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Malå Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 28,4 % 34,0 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,7 % 3,4 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Lycksele jämfört med Malå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Malå Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 91,5 % (2025) 92,3 % (2022) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 10 611 per 100 000 inv. 7 538 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Lycksele jämfört med Malå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Malå Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,0 % 4,5 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,3 % 2,6 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 390 800 kr 391 800 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 7,6 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,1 % 87,4 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 80,6 index (0–100) – –
Utpendling, andel 10,0 % 24,7 % –
Inpendling, andel 13,5 % 15,4 % –

Miljö

Miljö — Lycksele jämfört med Malå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Malå Riket
Insamlat kommunalt avfall 396 kg/inv (bättre värde) 721 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 20 % (2025) 25 % (2018) –
Andel elbilar 2,3 % (bättre värde) 1,6 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,91 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 7,48 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Lycksele jämfört med Malå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Malå Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 8,1 % (bättre värde) 18,0 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 86,46 kr/kvm (bättre värde) 88,87 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 36,18 kr/kvm 29,32 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 97 kr/kvm (bättre värde) 98 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 179 kr/kvm 178 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 9 859 kr/kvm 4 290 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 4 571 kr/kvm 2 825 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 6 627 kr/kvm 3 319 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 252,0 per 1 000 inv. 198,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 37,0 per 1 000 inv. 27,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 263,2 per 1 000 inv. 327,7 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 552,2 per 1 000 inv. 553,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −1,3 % −4,0 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 11 984 2 746 10 633 801
Mediannettoinkomst 288 500 kr/inv. (bättre värde) 282 800 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 24,7 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 322 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Lycksele jämfört med Malå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Malå Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,2 % (bättre värde) 76,9 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,4 % (bättre värde) 80,6 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 43,7 % (bättre värde) 42,1 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 53,0 % 52,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Lycksele jämfört med Malå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Malå Riket
Elever i kulturskola, andel 7,6 % (2023) 39,6 % (2017) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 710 kr/elev (2023) 107 kr/elev (2020) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,37 lån/inv 7,31 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Lycksele jämfört med Malå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Malå Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 70,5 % (2025) 68,8 % (2022) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Lycksele jämfört med Malå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Malå Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,5 % (bättre värde) 6,8 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Lycksele jämfört med Malå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Malå Riket
Cykelväg per invånare 3,69 m/inv 4,31 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 95,2 % (bättre värde) 94,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 40,8 % (bättre värde) 36,4 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Lycksele jämfört med Malå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Malå Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,5 % 9,6 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,9 % 4,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,1 % 23,6 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Lycksele jämfört med Malå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Malå Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 34,4 % (bättre värde) 26,8 % 48,5 %

Sammanfattning

Lycksele har lägre kommunalskatt (34,90 %) jämfört med Malå (35,20 %), en skillnad på 0,30 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Malå (219,7 poäng) 4,1 poäng högre än Lycksele (215,6 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Lycksele eller flytta till Malå.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Lycksele eller Malå?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,90 % i Lycksele och 35,20 % i Malå (2026). Lycksele har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,30 procentenheter motsvarar ungefär 60 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Lycksele eller Malå?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 215,6 poäng i Lycksele och 219,7 poäng i Malå (2026). Malå har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 4,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Lycksele eller Malå?

Lycksele har 12 159 invånare och Malå har 2 902 (2025). Lycksele är alltså den större av de två kommunerna. Lycksele har ungefär 4,2 gånger fler invånare än Malå. Medianinkomsten (20–64 år) är 390 800 kr i Lycksele och 391 800 kr i Malå per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2017–2026. Jämförelsen omfattar 50 jämförbara nyckeltal mellan Lycksele och Malå.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.