Båstad
46
nyckeltal i topp
vs 1 lika
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Båstad jämfört med Hörby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Hörby
Riket
Folkmängd jämförs ej 16 046 15 559 10 605 529 Befolkningsförändring 0,1 % 0,0 % 0,2 % Medelålder 48,6 år 44,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 32,1 % 24,7 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 19,8 % 21,7 % 22,4 % Andel utrikes födda 13,7 % 12,9 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Båstad jämfört med Hörby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Hörby
Riket
Meritvärde åk 9 224,6 poäng
★
(bättre värde) 204,3 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 229,4 poäng
★
(bättre värde) 207,2 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 85,8 %
★
(bättre värde) 73,8 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 74,3 %
★
(bättre värde) 64,3 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,0 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,6 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 199 153 kr 207 405 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Båstad jämfört med Hörby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Hörby
Riket
Medellivslängd 83,2 år
★
(bättre värde) 81,9 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,0 dagar
★
(bättre värde) 12,5 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,2 %
★
(bättre värde) 11,1 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 92,7 % 95,3 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 71,2 %
★
(bättre värde) 67,8 % 71,0 % Dagligrökare, andel 4,5 %
★
(bättre värde) 7,1 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 71,6 %
★
(bättre värde) 64,6 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Båstad jämfört med Hörby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Hörby
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 91,3 % – 79,4 % Anmälda brott 9 572 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 9 621 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Båstad jämfört med Hörby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Hörby
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 3,6 %
★
(bättre värde) 4,6 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,8 %
★
(bättre värde) 4,6 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 397 600 kr
★
(bättre värde) 380 500 kr 401 400 kr Nystartade företag 17,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,2 %
★
(bättre värde) 82,1 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 75,4 index (0–100)
★
(bättre värde) 70,0 index (0–100) – Utpendling, andel 42,9 % 55,9 % – Inpendling, andel 42,6 % 38,8 % –
Boende Boende — Båstad jämfört med Hörby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Hörby
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 2,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 11,5 %
★
(bättre värde) 14,5 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 106,53 kr/kvm 103,20 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 10 kr/år
★
(bättre värde) 31 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 133 kr/kvm
★
(bättre värde) 164 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 0 kr/kvm
★
(bättre värde) 297 kr/kvm – Fastighetspris småhus 37 341 kr/kvm 19 667 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 36 736 kr/kvm 18 527 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 50 201 kr/kvm 19 268 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 148,4 per 1 000 inv. 143,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 78,2 per 1 000 inv. 19,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 317,5 per 1 000 inv. 328,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 544,1 per 1 000 inv. 490,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 54,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,8 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 7,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,1 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 4,1 % −0,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 16 381 15 500 10 633 801 Mediannettoinkomst 320 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 295 500 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 18,7 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 19,3 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 30 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Båstad jämfört med Hörby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Hörby
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 85,0 %
★
(bättre värde) 83,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 89,0 %
★
(bättre värde) 86,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 60,8 %
★
(bättre värde) 48,1 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 32,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Båstad jämfört med Hörby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Hörby
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,2 %
★
(bättre värde) 5,6 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Båstad jämfört med Hörby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Hörby
Riket
Cykelväg per invånare 4,89 m/inv
★
(bättre värde) 3,10 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 54,8 %
★
(bättre värde) 40,9 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Båstad jämfört med Hörby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Båstad Hörby
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,9 % 7,6 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,9 % 1,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,0 % 9,8 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Båstad och Hörby har nästan identisk kommunalskatt (31,41 % respektive 32,26 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Båstad (224,6 poäng) 20,3 poäng högre än Hörby (204,3 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Båstad eller flytta till Hörby .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Båstad eller Hörby? Den totala kommunala skattesatsen är 31,41 % i Båstad och 32,26 % i Hörby (2026). Båstad har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,85 procentenheter motsvarar i storleksordningen 297 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Båstad eller Hörby? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 224,6 poäng i Båstad och 204,3 poäng i Hörby (2025). Båstad har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 20,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Båstad eller Hörby? Båstad har 16 046 invånare och Hörby har 15 559 (2025). Båstad är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 397 600 kr i Båstad och 380 500 kr i Hörby per år. Källa: SCB via Kolada.