Kommunatlas
Västra Götalands län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Härryda

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 28 september 2026). Totalt 51 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
51
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
M
15 mandat (29 % av mandaten)
Rödgröna
18
S+V+MP · 35 %
Borgerliga
23
M+C+L+KD · 45 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 28 september 2026)

M
15 28,8 %
S
12 23,6 %
SD
7 14,3 %
C
4 7,1 %
MP
3 6,9 %
V
3 5,1 %
SOKP
3 5,0 %
L
2 4,3 %
KD
2 3,9 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 51 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 28 september 2026 · Lokala partier: SPORT- OCH KOMMUNPARTIET

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 13 % 25 % 38 % 50 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 36,6 % Socialdemokraterna 1976: 36,6 % Socialdemokraterna 1979: 36,6 % Socialdemokraterna 1982: 39,0 % Socialdemokraterna 1985: 36,6 % Socialdemokraterna 1988: 34,1 % Socialdemokraterna 1991: 31,7 % Socialdemokraterna 1994: 41,5 % Socialdemokraterna 1998: 32,7 % Socialdemokraterna 2002: 32,7 % Socialdemokraterna 2006: 30,6 % Socialdemokraterna 2010: 21,6 % Socialdemokraterna 2014: 21,6 % Socialdemokraterna 2018: 19,6 % Socialdemokraterna 2022: 27,5 % Socialdemokraterna 2026: 23,5 % Moderaterna 1973: 14,6 % Moderaterna 1976: 14,6 % Moderaterna 1979: 22,0 % Moderaterna 1982: 26,8 % Moderaterna 1985: 22,0 % Moderaterna 1988: 19,5 % Moderaterna 1991: 24,4 % Moderaterna 1994: 22,0 % Moderaterna 1998: 26,5 % Moderaterna 2002: 18,4 % Moderaterna 2006: 26,5 % Moderaterna 2010: 31,4 % Moderaterna 2014: 27,5 % Moderaterna 2018: 25,5 % Moderaterna 2022: 23,5 % Moderaterna 2026: 29,4 % Centerpartiet 1973: 24,4 % Centerpartiet 1976: 22,0 % Centerpartiet 1979: 17,1 % Centerpartiet 1982: 14,6 % Centerpartiet 1985: 12,2 % Centerpartiet 1988: 12,2 % Centerpartiet 1991: 7,3 % Centerpartiet 1994: 7,3 % Centerpartiet 1998: 4,1 % Centerpartiet 2002: 6,1 % Centerpartiet 2006: 6,1 % Centerpartiet 2010: 5,9 % Centerpartiet 2014: 5,9 % Centerpartiet 2018: 7,8 % Centerpartiet 2022: 5,9 % Centerpartiet 2026: 7,8 % Vänsterpartiet 1973: 4,9 % Vänsterpartiet 1976: 4,9 % Vänsterpartiet 1979: 4,9 % Vänsterpartiet 1982: 4,9 % Vänsterpartiet 1985: 4,9 % Vänsterpartiet 1988: 4,9 % Vänsterpartiet 1991: 4,9 % Vänsterpartiet 1994: 4,9 % Vänsterpartiet 1998: 8,2 % Vänsterpartiet 2002: 6,1 % Vänsterpartiet 2006: 4,1 % Vänsterpartiet 2010: 3,9 % Vänsterpartiet 2014: 3,9 % Vänsterpartiet 2018: 3,9 % Vänsterpartiet 2022: 5,9 % Vänsterpartiet 2026: 5,9 % Liberalerna 1973: 19,5 % Liberalerna 1976: 22,0 % Liberalerna 1979: 19,5 % Liberalerna 1982: 9,8 % Liberalerna 1985: 19,5 % Liberalerna 1988: 17,1 % Liberalerna 1991: 14,6 % Liberalerna 1994: 9,8 % Liberalerna 1998: 8,2 % Liberalerna 2002: 18,4 % Liberalerna 2006: 12,2 % Liberalerna 2010: 11,8 % Liberalerna 2014: 9,8 % Liberalerna 2018: 7,8 % Liberalerna 2022: 3,9 % Liberalerna 2026: 3,9 % Kristdemokraterna 1973: 0,0 % Kristdemokraterna 1976: 0,0 % Kristdemokraterna 1979: 0,0 % Kristdemokraterna 1982: 0,0 % Kristdemokraterna 1985: 0,0 % Kristdemokraterna 1988: 2,4 % Kristdemokraterna 1991: 4,9 % Kristdemokraterna 1994: 2,4 % Kristdemokraterna 1998: 10,2 % Kristdemokraterna 2002: 6,1 % Kristdemokraterna 2006: 6,1 % Kristdemokraterna 2010: 3,9 % Kristdemokraterna 2014: 3,9 % Kristdemokraterna 2018: 3,9 % Kristdemokraterna 2022: 3,9 % Kristdemokraterna 2026: 3,9 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 0,0 % Miljöpartiet 1985: 0,0 % Miljöpartiet 1988: 9,8 % Miljöpartiet 1991: 4,9 % Miljöpartiet 1994: 7,3 % Miljöpartiet 1998: 8,2 % Miljöpartiet 2002: 6,1 % Miljöpartiet 2006: 6,1 % Miljöpartiet 2010: 7,8 % Miljöpartiet 2014: 7,8 % Miljöpartiet 2018: 7,8 % Miljöpartiet 2022: 5,9 % Miljöpartiet 2026: 5,9 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 2,0 % Sverigedemokraterna 2010: 5,9 % Sverigedemokraterna 2014: 9,8 % Sverigedemokraterna 2018: 13,7 % Sverigedemokraterna 2022: 17,6 % Sverigedemokraterna 2026: 13,7 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 28 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 16 15 11 11 10 14 12
Moderaterna M 9 13 16 14 13 12 15
Sverigedemokraterna SD — 1 3 5 7 9 7
Centerpartiet C 3 3 3 3 4 3 4
Vänsterpartiet V 3 2 2 2 2 3 3
Liberalerna L 9 6 6 5 4 2 2
Miljöpartiet MP 3 3 4 4 4 3 3
Kristdemokraterna KD 3 3 2 2 2 2 2
Övriga partier Övr. 3 3 4 5 5 3 3
Totalt 49495151515151

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 28 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Härrydas senaste kommunalval 2026 var 87,8 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

87,8 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

5,5 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 14 av 290 kommuner

Plats 4 av 49 kommuner i Västra Götalands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

89,3 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

4,4 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 14 av 290 kommuner

Plats 3 av 49 kommuner i Västra Götalands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

63,8 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

10 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 9 av 290 kommuner

Plats 1 av 49 kommuner i Västra Götalands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

35,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

8,0 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 261 av 290 kommuner

Delad plats 43 av 49 kommuner i Västra Götalands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Härryda

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 14 av 51 mandat
Valresultat 2026
M störst med 15 av 51 mandat Fastställt 28 september 2026

Se valresultat i Härryda för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Härryda kommunfullmäktige 2026?

Moderaterna fick flest mandat i Härryda i valet 2026 med totalt 15 mandat av 51 möjliga. Status: fastställt 28 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Härryda?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Härryda var 41,5 % av mandaten (1994). I senaste valet 2026 fick partiet 23,5 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Härryda?

Kommunvalet i Härryda hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Härryda är fastställt av länsstyrelsen 28 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Härryda?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Härryda var 87,8 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — lägre än i Härryda.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Härryda kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.