Kommunatlas
Värmlands län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Kil

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 24 september 2026). Totalt 41 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
41
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
S
13 mandat (32 % av mandaten)
Rödgröna
17
S+V+MP · 41 %
Borgerliga
16
M+C+L+KD · 39 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 24 september 2026)

S
13 33,1 %
M
9 22,2 %
SD
8 20,0 %
C
5 11,1 %
KD
2 3,8 %
MP
2 4,6 %
V
2 3,8 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 41 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 24 september 2026

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 13 % 25 % 38 % 50 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 37,8 % Socialdemokraterna 1976: 37,8 % Socialdemokraterna 1979: 40,0 % Socialdemokraterna 1982: 43,6 % Socialdemokraterna 1985: 41,0 % Socialdemokraterna 1988: 41,0 % Socialdemokraterna 1991: 35,9 % Socialdemokraterna 1994: 43,6 % Socialdemokraterna 1998: 33,3 % Socialdemokraterna 2002: 34,3 % Socialdemokraterna 2006: 42,9 % Socialdemokraterna 2010: 40,0 % Socialdemokraterna 2014: 40,0 % Socialdemokraterna 2018: 34,1 % Socialdemokraterna 2022: 34,1 % Socialdemokraterna 2026: 31,7 % Moderaterna 1973: 11,1 % Moderaterna 1976: 11,1 % Moderaterna 1979: 15,6 % Moderaterna 1982: 20,5 % Moderaterna 1985: 23,1 % Moderaterna 1988: 17,9 % Moderaterna 1991: 20,5 % Moderaterna 1994: 20,5 % Moderaterna 1998: 23,1 % Moderaterna 2002: 25,7 % Moderaterna 2006: 20,0 % Moderaterna 2010: 22,9 % Moderaterna 2014: 17,1 % Moderaterna 2018: 14,6 % Moderaterna 2022: 19,5 % Moderaterna 2026: 22,0 % Centerpartiet 1973: 28,9 % Centerpartiet 1976: 24,4 % Centerpartiet 1979: 20,0 % Centerpartiet 1982: 17,9 % Centerpartiet 1985: 17,9 % Centerpartiet 1988: 17,9 % Centerpartiet 1991: 15,4 % Centerpartiet 1994: 12,8 % Centerpartiet 1998: 15,4 % Centerpartiet 2002: 14,3 % Centerpartiet 2006: 17,1 % Centerpartiet 2010: 14,3 % Centerpartiet 2014: 17,1 % Centerpartiet 2018: 19,5 % Centerpartiet 2022: 12,2 % Centerpartiet 2026: 12,2 % Vänsterpartiet 1973: 2,2 % Vänsterpartiet 1976: 0,0 % Vänsterpartiet 1979: 4,4 % Vänsterpartiet 1982: 5,1 % Vänsterpartiet 1985: 5,1 % Vänsterpartiet 1988: 5,1 % Vänsterpartiet 1991: 5,1 % Vänsterpartiet 1994: 5,1 % Vänsterpartiet 1998: 7,7 % Vänsterpartiet 2002: 5,7 % Vänsterpartiet 2006: 0,0 % Vänsterpartiet 2010: 2,9 % Vänsterpartiet 2014: 5,7 % Vänsterpartiet 2018: 4,9 % Vänsterpartiet 2022: 4,9 % Vänsterpartiet 2026: 4,9 % Liberalerna 1973: 20,0 % Liberalerna 1976: 26,7 % Liberalerna 1979: 20,0 % Liberalerna 1982: 12,8 % Liberalerna 1985: 12,8 % Liberalerna 1988: 12,8 % Liberalerna 1991: 7,7 % Liberalerna 1994: 7,7 % Liberalerna 1998: 5,1 % Liberalerna 2002: 8,6 % Liberalerna 2006: 5,7 % Liberalerna 2010: 5,7 % Liberalerna 2014: 2,9 % Liberalerna 2018: 4,9 % Liberalerna 2022: 2,4 % Liberalerna 2026: 0,0 % Kristdemokraterna 1973: 0,0 % Kristdemokraterna 1976: 0,0 % Kristdemokraterna 1979: 0,0 % Kristdemokraterna 1982: 0,0 % Kristdemokraterna 1985: 0,0 % Kristdemokraterna 1988: 0,0 % Kristdemokraterna 1991: 5,1 % Kristdemokraterna 1994: 2,6 % Kristdemokraterna 1998: 7,7 % Kristdemokraterna 2002: 8,6 % Kristdemokraterna 2006: 5,7 % Kristdemokraterna 2010: 5,7 % Kristdemokraterna 2014: 2,9 % Kristdemokraterna 2018: 0,0 % Kristdemokraterna 2022: 2,4 % Kristdemokraterna 2026: 4,9 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 0,0 % Miljöpartiet 1985: 0,0 % Miljöpartiet 1988: 5,1 % Miljöpartiet 1991: 5,1 % Miljöpartiet 1994: 7,7 % Miljöpartiet 1998: 7,7 % Miljöpartiet 2002: 2,9 % Miljöpartiet 2006: 5,7 % Miljöpartiet 2010: 5,7 % Miljöpartiet 2014: 5,7 % Miljöpartiet 2018: 4,9 % Miljöpartiet 2022: 4,9 % Miljöpartiet 2026: 4,9 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 2,9 % Sverigedemokraterna 2010: 2,9 % Sverigedemokraterna 2014: 8,6 % Sverigedemokraterna 2018: 17,1 % Sverigedemokraterna 2022: 19,5 % Sverigedemokraterna 2026: 19,5 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 24 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 12 15 14 14 14 14 13
Moderaterna M 9 7 8 6 6 8 9
Sverigedemokraterna SD — 1 1 3 7 8 8
Centerpartiet C 5 6 5 6 8 5 5
Vänsterpartiet V 2 — 1 2 2 2 2
Liberalerna L 3 2 2 1 2 1 —
Miljöpartiet MP 1 2 2 2 2 2 2
Kristdemokraterna KD 3 2 2 1 — 1 2
Totalt 35353535414141

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 24 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Kils senaste kommunalval 2026 var 86,2 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

86,2 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

3,8 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 32 av 290 kommuner

Plats 2 av 16 kommuner i Värmlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

87,8 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

2,9 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 40 av 290 kommuner

Plats 2 av 16 kommuner i Värmlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

50,4 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

3,0 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 118 av 290 kommuner

Plats 3 av 16 kommuner i Värmlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

37,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

6,0 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 243 av 290 kommuner

Plats 13 av 16 kommuner i Värmlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Kil

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 14 av 41 mandat
Valresultat 2026
S störst med 13 av 41 mandat Fastställt 24 september 2026

Se valresultat i Kil för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Kil kommunfullmäktige 2026?

Socialdemokraterna fick flest mandat i Kil i valet 2026 med totalt 13 mandat av 41 möjliga. Status: fastställt 24 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Kil?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Kil var 43,6 % av mandaten (1982). I senaste valet 2026 fick partiet 31,7 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Kil?

Kommunvalet i Kil hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Kil är fastställt av länsstyrelsen 24 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Kil?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Kil var 86,2 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — lägre än i Kil.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Kil kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.